Hulajnogi i zmiany przepisów

567

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hulajnogi i ich przepisy
Hulajnogi to wiosną i latem bardzo popularne środki transportu.

Hulajnogi i zmiany przepisów to temat, który warto wyjaśnić nie tylko właścicielom tych pojazdów. Tym bardziej, że niedawno pojawiły się istotne zmiany w ustawie. Gdzie bezpiecznie możemy poruszać się hulajnogą? Jak wygląda kontrola podczas jazdy popularnymi, małymi środkami transportu? 

Hulajnogi i zmiany przepisów – gdzie można jeździć? 

Warto na początek wyjaśnić, że mowa tu przede wszystkim o hulajnogach elektrycznych, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Niestety rzeczywistość w ostatnich latach pokazała, że prowadzący hulajnogi okazywali się wręcz roszczeniowymi uczestnikami ruchu drogowego. W efekcie niejednokrotnie doprowadzali do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Niedawno zostały uchwalone nowe przepisy ustawy, które mają wejść w życie już od 20 maja. W ramach ustaleń zmienią się zasady względem poruszania się użytkowników hulajnóg. I tak w pierwszym rzędzie będą mogli oni jeździć po ścieżce rowerowej. Co więcej, jeżeli na ulicy są wyraźne wyznaczone miejsca dla rowerzystów, to hulajnogom nie wolno zjeżdżać na chodnik czy jezdnię. Jeśli nie ma drogi, ani pasa dla rowerów, to wtedy można poruszać się ulicą. Trzeba jednak pamiętać o dozwolonej prędkości nie szybszej, niż 30 km/h. Ostatecznym wyborem jest chodnik. Pamiętajmy jednak, że jest to głównie strefa dla pieszych. 

Hulajnogi i zmiany przepisów – kontrole i mandaty  

Na chodniku poruszamy się także z prędkością nie większą, niż 30 km/h. Wszystko po to, by zawsze móc ustąpić miejsca pieszemu i nie utrudniać mu właściwego poruszania. Wraz z nowymi przepisami wejdą także spore zmiany w zakresie kontroli. W tym celu Straż Miejska będzie prowadzić na ulicach szeroko zakrojony nadzór. Funkcjonariusze będą mieli na uwadze m.in. prędkość z jaką poruszają się hulajnogi oraz ich właściwe pozostawienie w miejscu publicznym. Warto dodać, że nieprawidłowo stojące i utrudniające ruch na drodze e-hulajnogi będą usuwane w trybie art. 130a Ustawy Prawo o Ruchu drogowym. W przypadku mandatów za inne wykroczenia sytuacja wygląda następująco: 

  • – od 50 do 100 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości;
  • – 350 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przez chodnik lub drogę dla pieszych; 
  • – 50 zł za nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem na drodze dla rowerów i pieszych; Hulajnogi i zmiany przepisów

Hulajnogi i zmiany przepisów – odpowiedzialność za siebie i innych 

Jeśli chodzi o elektryczne hulajnogi, to należy także wspomnieć, że samodzielnie można mogą poruszać się nimi dorośli oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Młodsi mogą z nich korzystać wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Jest jeszcze kilka innych zasad, o których warto pamiętać. Po pierwsze nie wolno przewozić hulajnogą innych osób, ani przedmiotów. Pozostawione na chodniku muszą z kolei być równoległe do jego zewnętrznej krawędzi. Kontroli będzie poddawany również stan trzeźwości prowadzącego elektryczną hulajnogi. Do wiosny coraz bliżej. Wraz z nadejściem słonecznej pogody znów zobaczymy na ulicach poruszających się mniejszymi środkami transportu. Hulajnogi i zmiany przepisów jasno pokazują jednak, że ich właściciele także muszą zachować szczególną ostrożność. Co najważniejsze – nie mogą czuć się bezkarnie wobec obowiązujących przepisów prawa. 

Foto: Canva.com, Pexels.com

Zobacz także: Martwe przepisy dla pieszych?

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia