Lek na depresje – Mirtazepina

461

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mirtazepina – lek na depresję
Czy leki na depresję są w Polsce refundowane?

Mirtazepina to lek na depresje który jest bardzo powszechnie stosowany. Jakie są najpopularniejsze środki z jej zawartością? Jak wygląda refundacja leków na depresje? 

Lek na depresje – Mirtazepina – krótka historia

Mirtazepina po raz pierwszy została zsyntezowana w 1989 roku przez firmę Organon. Od 1994 roku sprzedawana jest Holandii, a od roku 1996 w Stanach Zjednoczonych. Mirrtazepina jest substancją leczniczą, będąc substancją czynną w wielu lekach przeciwdepresyjnych i nasennych. Dostępna jest wyłącznie na receptę. Jako składnik organiczny o budowie wielopierścieniowej i wzorze chemicznym C17H19N3 uznawana jest jako lek o wysokiej skuteczności. Ponadto wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Między innymi pomaga wychodzić z fobii społecznej. Stosowana również doraźnie jako środek nasenny. Substancja działa szybko, przy tym ma mało skutków ubocznych. Jej skład, poprzez blokowanie, zwiększa przewodnictwo nerwowe innego rodzaj tj. przewodnictwo za pomocą noradrenaliny i serotoniny. Noradrenalina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy katecholamin (organiczne związki chemiczne, pochodne aminokwasu – tyrozyny). Swoim działaniem mobilizuje mózg i ciało do pracy. Najmniej wydzielana jest podczas snu. W czasie czuwania zwiększa się natomiast o 180%.

Lek na depresje – Mirtazepina – zmieniki i refundacje

Mirtazepina – lek na depresje  

Lek na depresje – Mirtazepina – zmieniki i refundacje

Leki zawierające mirrtazepinę to: Mirzaten, Mirtagen, Mirtor, Remirta, Mirtazapine, Remeron, Esprital, Mirtamerck, Mirtastad. Powyżej wspomniane leki  nie są jednak refundowane, podobnie jak inne leki na depresję. Tymczasem szacuje się, że w Polsce na depresję choruje milion osób. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje depresje jako czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie. Popularną substancją w leczeniu depresji jest również mianseryna , czyli organiczny związek chemiczny, pochodna piperazynoazepiny. Powoduje zwiększone wydzielanie noradrenaliny, dopaminy, serotoniny i acetylocholiny(organiczny związek chemiczny, ester kwasu octowego i choliny). Acetylochonina jest z kolei odpowiedzialna jest za pobudzanie mięśni szkieletowych oraz  rozszerzenie naczyń krwionośnych, przy jednoczesnym zmniejszaniu częstości akcji serca i siły jego skurczu. Mianseryna razem z mirrtazepiną zaliczana jest do grupy leków o działaniu noradrenergicznym i specyficznie serotoninergicznym. W przeciwieństwie do mirrtazepiny, mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE. Za to mirtazapina silniej od mianseryny stymuluje transmisje serotoninergiczną.

Mirtazepina – lek na depresje  

Lek na depresje – Mirtazepina – noradrenalina i serotonina

Noradrenalina osiąga jeszcze wyższe poziomy w sytuacjach stresu oraz prawdziwego niebezpieczeństwa. Zwiększa też pobudzenie i czujność, wspiera czuwanie, uwydatnia zapamiętywanie i przypominanie sobie oraz umożliwia koncentrację. Wpływa też na niepokój i lęk. Serotonina jak noradrenalina jest organicznym związkiem chemicznym. Przy czym jest pochodną tryptaminy, ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. Biologiczna rola serotoniny związana jest między innymi z naszym dobrym nastrojem, potocznie jest nazywana hormonem szczęścia. Ponadto reguluje apetyt, odczuwanie bólu, sen i czuwanie, procesy uczenia się i zapamiętywania oraz wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Najwyższy poziom serotoniny jest u noworodków, po czym okresowo spada, po czym ponownie wzrasta. Mężczyźni mają średnio o 20–30% mniej tej substancji niż kobiety. Lek na depresje czyli Mirtazepina, który jak już wyżej wspomnieliśmy. jest bardzo popularny. W tym wypadku wykazuje nie tylko działanie pobudzające naszą aktywność, ale i wykazuje właściwości przeciwlękowe.

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Zobacz także: Aspiryna – historia i popularne leki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia