Leki na przeziębienie i grypę – aspiryna

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Aspiryna – historia i popularne leki
Jakie są najpopularniejsze środki z zawartością aspiryny?

Czy aspiryna to najstarsza substancja na świecie? Trudno to do końca stwierdzić. Wiadomo jednak, że jej historia jest niezwykle bogata. Po jakie popularne leki na przeziębienie i grypę z zawartością aspiryny najczęściej sięgają Polacy? 

Leki na przeziębienie i grypę – aspiryna – początki 

Aspiryna sięga historią czasów starożytnych, jednak to XIX wiek był prawdziwym początkiem rozwoju. W 1804 roku zostaje wyizolowana morfina. Lekarstwa masowo zaczynają wypierać ziołolecznictwo. Smoła węglowa była skutkiem ubocznym węgla kamiennego. Chemicy szukali sposobów na jej zastąpienie. Brytyjczyk, William Henry Perkin pracował nad wykorzystaniem smoły węglowej do uzyskania syntetycznej chininy. Przez przypadek, odkrył moweinę – pierwszy barwnik syntetyczny. Badania wykazały, że smoła węglowa działa antyseptycznie na skórze. Dlatego przyczyniła się do spopularyzowania ich produkcji na jej bazie mydeł dziegciowych. Były to mydła do wyprawiania skóry oraz zwalczania dolegliwości o podłożu dermatologicznym. Mydło dziegciowe stało się ukojeniem dla osób z grzybicą, łuszczycą oraz atopowym zapaleniem skóry.

Asoiryna – historia i popularne leki

Leki na przeziębienie i grypę – aspiryna – historia i popularne leki

Popularyzacja zastosowań smoły węglowej fabryki barwników, mieszczącej się na terenie dzisiejszego Wuuppertal. Pierwszym odkryciem okazała się fenacetyna – jeden z pierwszych leków przeciwbólowych. Sukces wpłynął na wzrost zapotrzebowania. Ten krok był pierwszym krokiem w przekształceniu fabryki barwników Bayera w słynną fabrykę leków. Drugim krokiem było przyjrzeniu się kwasowi foliowemu i odkryciu, że zbija gorączkę i poprawia samopoczucie. Aspiryna to składnikiem różnych leków, łagodzących bóle głowy, mięśni i zębów w tym migrenę. Większe dawki aspiryny łagodzą nudności, wymioty oraz wrażliwość na światło i dźwięki. Zwalczają także gorączkę towarzyszącą wielu chorobom. Aspiryna uznawana jest za bezpieczny lek powszechnie stosowany w profilaktyce przeciwzakrzepowej u osób z chorobami układu krążenia. Ponadto chroni przed zawałami serca, zmniejsza ryzyko przynajmniej o połowę. Aspiryna zwalcza z dużym skutkiem zakrzepicę, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, czy zatoru płucnego nawet o 50 procent.

 Aspiryna – historia i popularne leki

Leki na przeziębienie i grypę – aspiryna – naturalne produkty zawierające Aspirynę

Do najchętniej wybieranych preparatów zawierających aspirynę należą: Apirin protect, Polocard, Acard. Niestety one mogą nasilać objawy choroby wrzodowej, w najgorszym przypadku być przyczyną obfitego krwawienia przewodu pokarmowego. Choć nie ma idealnych zamienników, to do tych najczęściej stosowanych zaliczyć można Aspicont, Aspirin, Aspifox, Encopirin Cardio, Grypostop, Ultrapiryne, Polopiryne, Cardiotev, Lecardi, Cardioprin. Do produktów o wysokiej ich zawartości aspiryny należą: m.in. jabłka, jeżyny, wiśnie, rodzynki, winogrona, porzeczki, nektarynki, pomarańcze, brzoskwinie, morele, śliwki, suszone śliwki, maliny, czy truskawki. Jeśli chodzi o warzywa, to aspirynę zawierają np. brokuły, cykoria, ogórki, pomidory, rzodkiew, kukurydza, szpinak, a także oliwki. Ponadto substancja ta działa także w niektórych odmianach orzechów czy żywności wysoko przetworzonej. Aspiryna – historia pokazuje, że jej początki sięgają bardzo daleko. Jeśli chodzi o samo działanie, to jednak czasami warto nie sięgać wyłącznie po najbardziej popularne leki na przeziębienie i grypę. W tym wypadku warto sprawdzić, który skład faktycznie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. 

Zobacz także: Leki, które wpływają na kierowców

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia