Proces Blattera i Platiniego

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Proces Blattera i Platiniego
Proces Blattera i Platiniego

Proces Blattera i Platiniego. Wczoraj (środa, 8 czerwca) rozpoczyna się proces byłych szefów 2 największych europejskich federacji FIFA i UEFA, Seppa Blattera i Michela Platiniego. Odpowiedzą oni za korupcję, fałszerstwa, oszustwa, a także bezprawne przelanie 2 milionów franków szwajcarskich Platiniemu. Dziś przesłuchiwany ma być Blatter, a na jutro zaplanowano przesłuchiwanie Platiniego. W przypadku uznania ich za winnych popełnionych czynów grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Proces sądowy ma potrwać do 22 czerwca, a wyrok ma zapaść 8 lipca.

Proces Blattera i Platiniego – Zarzuty

Po 6 latach dochodzenia OAG przedstawił zarzuty 86-letniemu Blatterowi oszustwa, sprzeniewierzenie, działalność kryminalną i fałszowanie dokumentów. Z kolei 66-letni Michel Platini dostał zarzuty oszustwa, sprzeniewierzenie, fałszowanie dokumentów, a także udział w przestępstwie jako wspólnik. Jak nietrudno się domyśleć, obaj twierdzą, że są niewinni, ale fakty wskazują na coś zupełnie innego. Gdy wybuchła afera korupcyjna Sepp Blatter musiał ustąpić ze stanowiska szefa FIFA po 17 latach. Za to Michel Platini nie wziął udziału w 2016 roku na szefa UEFA, ostatecznie wygrał je Gianni Infantino.

Proces Blattera i Platiniego – wyroki

Były szwajcarski szef FIFA z powodu korupcji opuścił stanowisko szefa FIFA w maju 2015 roku. 6 miesięcy później dostał on od Komisji Etyki FIFA 8-letni zakaz działalności w futbolu, który później skrócono do 6 lat. Taką samą karę dostał Michel Platini, ale w jego przypadku zredukowano ją o połowę.

Proces Blattera i Platiniego – Michel Platini

Michel Platini urodził się 21 czerwca 1955 roku w Joeuf we Francji. Uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii, grał m. in. w Juventusie Turyn, gdzie odnosił największe sukcesy w klubowej karierze. W Turynie wygrał 2 mistrzostwa Włoch, puchar Włoch, puchar Mistrzów, puchar Zdobywców Pucharów i puchar Kontynentalny. Trzy razy zdobył także złotą piłkę. W barwach reprezentacji Francji wystąpił na trzech mistrzostwach świata w 1978, 1982 i 1986. Za to na mistrzostwach Europy w 1984 roku Francuzi odnieśli swój największy sukces jakim był triumf w całej imprezie. Łącznie Platini zagrał w 72 meczach kadry i strzelił 41 bramek. W wieku 32 lat zakończył karierę piłkarską w 1987 r. Już rok później przejął stery jako selekcjoner reprezentacji Francji, ale przygoda ta okazała się nieudana i w 1992 ustąpił ze stanowiska. W 2007 roku został wybrany na szefa UEFA, lecz 8 lat później go zawieszono o czym mowa wcześniej.

Proces Blattera i Platiniego – Sepp Blatter

Sepp Blatter urodził się w Szwajcarii w 1936 roku, w przeciwieństwie do Platiniego nie ma on przeszłości piłkarskiej. W latach 1981 – 1998 był sekretarzem generalnym FIFA, w 1998 r. wybrano go przewodniczącym FIFA. Następnie wybierano go na to stanowisko czterokrotnie w 2002, 2007, 2011 i 2015 r. Jednak już w grudniu tego roku zawieszono go w związku z aferą korupcyjną. Od 1999 roku Blatter był także członkiem Międzynarodowego komitetu olimpijskiego, lecz przestał pełnić tą funkcję w 2015 r. z tego samego powodu co Platini.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wygranej Igi Świątek w turnieju Roland Garros

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia