Najgorsze używane silniki Diesla. Na białym tle ustawiono, fabrycznie nowy silnik Toyoty diesel D-4-D.
Jednostki D-4-D to całkiem udane silniki, problemy zaczynają się po 150 tys. kilometrów.

Pomimo wariujących cen paliw, a szczególnie oleju napędowego popularność samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi nadal nie słabnie. Pomimo planów pozbycia się Diesli z codziennego życia, wprowadzania „zielonych” naklejek, ustanawiania stref wolnych od…, Diesle będą nam towarzyszyć jeszcze przez wiele lat. W dzisiejszym artykule pt. Najgorsze używane silniki Diesla zwracamy uwagę na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup pojazdu z takim silnikiem.

Najgorsze używane silniki Diesla – Mercedes 4.0 V8 CDI

Ten czterolitrowy diesel ze względu na bardzo wysoką moc, był w stanie osiągać ok. 730Nm momentu obrotowego. Ten fakt miał ogromny wpływ na żywotność automatycznej skrzyni biegów. Łańcuch rozrządu, wbrew obietnicom Mercedesa wymagał wymiany już po 200tys.km przebiegu, dotyczyło to również wtryskiwaczy. Na silnik 4.0 V8 możecie trafić w: Mercedes E/S/ML/G/GL.

Najgorsze używane silniki Diesla. Pod maską Mercedesa GL420 CDi widać niewiele. Całą przestrzeń wypełnia ciemnoiszara obudowa silnika, w centralnej części stylizowana ogromna litera V ze znaczkiem mercedesa. Pomiędzy ramionami tej litery umieszczono napis V8.
Komora silnika Mercedes-Benz GL420 CDi.

Najgorsze używane silniki Diesla – Isuzu 3.0 dCi, CDTi i TiD

W przypadku tego producenta problemy stwarza trzylitrowy diesel V6, a dokładnie jego 177-konna jednostka  o oznaczeniach (w Renault  P9X701), (w Oplu Y30DT) oraz (w Saabie D308L). Początkowo jednostka osiągała wysokie oceny za osiągi oraz wysoką kulturę pracy. Problemy zaczynały się po przebiegu ok.150tys.km, gdy silnik ujawniał swoją poważną wadę konstrukcyjną czyli nadmierne przegrzewanie. Potencjalni nabywcy samochodów z wymienionymi silnikami, powinni omijać szerokim łukiem nawet najatrakcyjniejsze cenowo oferty sprzedaży.

Najgorsze używane silniki Diesla – Nissan 3.0 DI

Silnik Nissan 3.0 DI, pojawił się w samochodach tego producenta w 1999 roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na jednostki napędowe oznaczone ZD30, z początku lat dwutysięcznych. W tych silnikach występowała dosyć poważna wada w smarowaniu 3 i 4 cylindra, mogąca skutkować ich zatarciem. Do wad tej konstrukcji należy też zaliczyć delikatną turbinę czy wypalanie uszczelki pod głowicą. Zgodnie z zapewnieniami Nissana wady zostały usunięte, ale niesmak pozostał. Lepiej więc zachować czujność. Silnik możecie napotkać w modelach: Nissan Patrol/Terrano/Navara/Caravan.

Najgorsze używane silniki Diesla – Mercedes 2.1 CDI

W samochodach marki Mercedes wszelkie wady ujawniają się po duuużych przebiegach. Szukając „używki” z trójramienną gwiazdą na masce należy mieć ten fakt na uwadze. Większość Mercedesów na polskim rynku wtórnym to import z tzw. zachodu, a tam nie ma małych przebiegów. W przypadku wysokoprężnych jednostek Mercedesa 2.1 CDI kierowcy narzekają m.in. na problemy z odpaleniem auta rano i spadki mocy. Występują również usterki ze strony wtryskiwaczy, pompy czy zaworu wysokiego ciśnienia, termostatu. Silnik 2.1 CDI był montowany w samochodach: Mercedes klasy A/B/C/E/S/SLK/ML, Chrysler PT Cruiser, Jeep Compass/Patriot

Najgorsze używane silniki Diesla – Toyota 2.0 D-4D

Najgorsze używane silniki Diesla. Na zdęciu Toyota Avensis drugiej generacji. Nadwozie kombi w kolorze czarnym lub antracytowym. Na dachu czarne relingi.
Japońskie konstrukcje nie zawsze są bez wad.

Tę skądinąd udaną jednostkę napędową również trapił szereg wad. Doładowany silnik lubił pochłonąć więcej oleju, co jednak nie było normą. Przy wyższym obciążeniu silnika dochodziło do deformacji głowicy, co powodowało przepalenie się uszczelki. Toyota zalecała w tym przypadku wymianę bloku silnika, ponieważ po przepaleniu uszczelki w aluminiowym bloku powstawały wżery. Problematyczne były również wtryskiwacze oraz koło dwumasowe, które wytrzymywały ok. 150tys.km przebiegu. Turbosprężarki również nie zaliczały się do najtrwalszych. Silnik był montowany nieomal we wszystkich modelach Toyoty.

Najgorsze używane silniki Diesla – Subaru 2.0 D

Powszechne skojarzenie, jeśli Subaru to z pewnością napędzane jest silnikiem w układzie Boxer. Nie inaczej było z jednostką 2.0 D, był to pierwszy silnik Diesla tego typu. Gdy silnik pojawił się na rynku, oceniany był w samych superlatywach, jednak do czasu. Po pewnym czasie zaczęły się pojawiać problemy ze sprzęgłem, z którym poradzono sobie dosyć szybko. Pamiętajcie, że kupując używane Subaru z silnikiem Diesla szukajcie wyłącznie egzemplarzy z sześciobiegową skrzynią biegów. W przypadku tego silnika występowały też inne „atrakcje” np. głośne koło dwumasowe, luzy wału korbowego, obracające się panewki korbowodowe czy problemy z zaworem EGR. Ze względu na swą budowę w układzie Boxer, naprawy tego Diesla są bardzo drogie. Na silnik można trafić w Subaru Forester/Impreza/ Legacy/XV.

Najgorsze używane silniki Diesla. Widok komory silnika Subaru Forester z silnikiem Boxer Diesel 2.0.
Jeśli Subaru z silnikiem Boxer 2.0D, to tylko z sześciobiegową skrzynią biegów.

Najgorsze używane silniki Diesla – Mazda 2.0 CiTD

Pojazdy sygnowane znaczkiem Mazdy, od lat cieszą się dużym wzięciem na rynku samochodów używanych. Decydując się na zakup używanej Mazdy, pamiętać należy o „tradycyjnej” przypadłości tej marki, a mianowicie o korozji. Równie dokładnie trzeba zwrócić uwagę na silnik, z naciskiem na Diesle. Jednostka 2.0 CiTD pojawiła się na rynku w 2002 roku. W pakiecie awarii znajdują się problemy z : układem wtryskowym, kołem dwumasowym oraz pompą wysokiego ciśnienia. Pojawiają się też awarie regulatora obrotów biegu jałowego, pęknięcia intercoolera, uszkodzenia zaworu EGR. Silnik montowano w modelach: Mazda 3/5/6/MPV.

Najgorsze używane silniki Diesla – Ford 2.0 TDCi

W latach 2000-2009 Ford „uszczęśliwił” wielu kierowców, dwulitrowym Dieslem TDCi o oznaczeniu ZSD420. Ta jednostka napędowa była montowana w Fordach Mondeo III oraz Jaguarach X-Type. Oprócz standardowych problemów z kołem dwumasowym, często dochodziło do zapychania się wtryskiwaczy z powodu łuszczącej się pompy wysokiego ciśnienia.

Najgorsze używane silniki Diesla – Renault 1.5 dCi i 1.9 dCi

Obie jednostki napędowe są określane jako Diesle podwyższonego ryzyka i obie borykają się z podobnymi niedoskonałościami. Bodaj najkosztowniejszą awarią jest możliwość obrócenia się panewek korbowodowych. Co ciekawe problem ujawnia się przy przebiegu ok. 150 tys.km. Nierzadko występują awarie układu zasilania, koła dwumasowego, doładowania, alternatora czy zaworu EGR. W kolejnych latach od pojawienia się obu silników, Renault ulepszało ich konstrukcje osiągając wyższą trwałość. Silniki1.5 dCi – montowano w wielu modelach: Renault, Dacia, Nissan, oraz Mercedes klasy A, Mercedes klasy B, Suzuki Jimny. Jednostka 1.9 dCi – pojawiła się w kilku odmianach Renault, w Nissanie Primera, Mitsubishi Carisma, Volvo S40 i V40 i Suzuki Grand Vitara

Ciekawy materiał wideo: 11 najgorszych silników diesla, które Cię zrujnują

Może cię również zainteresować: Najgorsze wysokoprężne silniki Volkswagena