COFANIE Z PRZYCZEPĄ – krótkie porady

0
173
COFANIE Z PRZYCZEPĄ - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200
COFANIE Z PRZYCZEPĄ - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200

Mamy okres wakacyjny i wiele osób w swoich autach posiada hak lub rozważa jego zakup dlatego też trzeba wziąć pod uwagę cofanie z przyczepą. Przyczepy campingowe dają nam swobodę co do wyboru miejsca w którym chcielibyśmy się zatrzymać. Samo holowanie przyczepy nie powinno nastręczać większych problemów. Problem pojawia się gdy przychodzi czas na cofanie na polu campingowym, żeby ustawić ją w odpowiednim miejscu. Cofanie samochodem z przyczepą to umiejętność którą da się opanować. Należy tylko pamiętać o pewnych podstawowych zasadach i kilka razy poćwiczyć, najlepiej znajdując pusty plac lub parking.

Wymagana jest tylko cierpliwość i wyczucie przyczepy, jak reaguje na ruch kierownicy.
 Dobrym sposobem na naukę cofania z przyczepą jest pomoc kogoś, kto pomoże korygować manewry z zewnątrz. Gdy będziesz cofać, druga osoba będzie Cię prowadzić i obserwować z zewnątrz. 

COFANIE Z PRZYCZEPĄ TO UMIEJĘTNOŚĆ, KTÓRĄ DA SIĘ OPANOWAĆ!

Wbrew pozorom trudniejsze jest cofanie samochodem z małą, niż z dużą przyczepą.

cofanie-z-przyczepka-jak-kręcić-kierownicą
cofanie-z-przyczepka-jak-kręcić-kierownicą

COFANIE Z PRZYCZEPĄ – PODSTAWOWE ZASADY

 1. Jeśli jesteś gotowy do ćwiczeń, znajdź odpowiedni plac, na którym będziesz mógł potrenować.
  2. Ustaw samochód oraz przyczepę w linii prostej. 
  3. Manewr cofania wykonuj zawsze na minimalnej prędkości.
  4. PAMIĘTAJ: Jeśli chcesz, by tył przyczepy skręcił w prawo, kręć kierownicą w przeciwnym kierunku w lewo (i odwrotnie, chcesz skręcić w lewo, to kręć w prawo),!
  5. Gdy między samochodem a przyczepą ustawiony zostanie właściwy kąt, odbij kierownicą w drugą stronę.
  6. Jeśli chcesz utrzymać właściwy tor jazdy, wyprostuj koła.
  7. Obserwuj, jak poziom skrętu kierownicy wpływa na zachowanie się przyczepy. Kręć kierownicą z wyczuciem! W razie potrzeby dokonaj korekty. 
 2. Manewry wykonuj bardzo powoli, gdyż przyczepa nie zareaguje tak szybko na skręt jak samochód. Poruszaj się z minimalną prędkością oraz sprawdzaj w lusterkach jak przyczepa reaguje na poszczególne ruchy. Skręcaj kierownicą również powoli, cały czas obserwując przyczepę. Pamiętaj, że im dłuższa jest przyczepa, tym więcej czasu potrzebuje by zareagować na twój ruch kierownicą.
  8. W przypadku niepowodzenia spróbuj jeszcze raz. 
   

Inny sposób który dość łatwo zapamiętać to potraktowanie kierownicy jako tył i przód przyczepy. Przód przyczepy to góra kierownicy, a dół kierownicy to tył przyczepy. Kładziesz ręce na dole kierownicy, a następnie jeśli chcesz skręcić w prawo prowadzisz rękę w prawo. Jeśli chcesz w lewo skręcić, to lewą rękę prowadzisz w lewo. A wykonując ruch w przeciwną stronę, wyprostujesz przyczepę. Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, koryguj bądź podejdź do cofania jeszcze raz.

 

COFANIE Z PRZYCZEPĄ - Jeżdżę z przyczepą E.Klimek
COFANIE Z PRZYCZEPĄ – Jeżdżę z przyczepą E.Klimek

COFANIE Z PRZYCZEPĄ – WJAZD DO BRAMY 

Jak ćwiczyć wjazd w bramę lub miejsce parkingowe. 
1. Chcąc poprawnie cofnąć w treningową bramę, ustaw się nie mniej niż metr poza jej zarysem.
2. Auto z przyczepą ustaw równolegle do bramy w odległości kilku metrów. Odległość ta powinna być co najmniej taka, jak długość przyczepy, wówczas manewr będzie łatwiejszy do wykonania.
3. Po wjechaniu w bramę, jak najszybciej wyprostuj tor jazdy. 
4. Jeśli coś idzie nie tak, zatrzymaj się, podjedź do przodu i skoryguj tor jazdy. 

UWAGA! Nigdy nie kontynuuj manewru cofania (szczególnie w realnych sytuacjach drogowych), jeśli nie masz pewności, czy zmieścisz się na wyznaczonym miejscu parkingowym. Poproś osobę postronną lub pasażera, by z zewnątrz udzielił ci odpowiednich wskazówek. Jak wszędzie i tu pośpiech może się zakończyć kolizją lub wypadkiem!

Na koniec zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego na temat cofania samochodem z przyczepą: Porady! Jak cofać z przyczepą, i jak tego nie robić.

Artykuły na pokrewne tematy które mogą cię zainteresować: Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen1200; Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć?; DMC, Masa własna, Rzeczywista masa całkowita

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022.