COFANIE Z PRZYCZEPĄ – krótkie porady

Manewr COFANIA Z PRZYCZEPĄ nie należy do trudnych, pod warunkiem że pozna się zasady których trzeba przestrzegać- krótkie porady jak należy podejść do tematu mogą w tym pomóc.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

COFANIE Z PRZYCZEPĄ - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200
COFANIE Z PRZYCZEPĄ - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200

Wiele osób w swoich autach posiada hak lub rozważa jego zakup, dlatego też jednym z elementów jaki trzeba wziąć pod uwagę jest cofanie z przyczepą – krótkie porady. Przyczepy campingowe dają nam swobodę co do wyboru miejsca w którym chcielibyśmy się zatrzymać i spędzić miło czas w czasie wakacji. Co do przyczep towarowych dają możliwość przewieźć ładunki. Samo holowanie przyczepy nie powinno nastręczać większych problemów. Problem pojawia się gdy przychodzi czas na cofanie, żeby ustawić ją w odpowiednim miejscu. Cofanie samochodem z przyczepą to umiejętność którą da się opanować. Należy tylko pamiętać o pewnych podstawowych zasadach i kilka razy poćwiczyć, najlepiej znajdując pusty plac lub parking.

Wymagana jest tylko cierpliwość i wyczucie przyczepy, oraz to jak reaguje na ruch kierownicy.
Dobrym sposobem na naukę cofania z przyczepą jest pomoc kogoś, kto pomoże korygować manewry z zewnątrz. Gdy będziesz cofać, druga osoba będzie Cię prowadzić i obserwować z zewnątrz. 

COFANIE Z PRZYCZEPĄ TO UMIEJĘTNOŚĆ, KTÓRĄ DA SIĘ OPANOWAĆ!

Wbrew pozorom trudniejsze jest cofanie samochodem z małą, niż z dużą przyczepą. Co warto wiedzieć? Poradnik

COFANIE Z PRZYCZEPĄ – PODSTAWOWE ZASADY jak kręcić kierownicą

 1. Jeśli jesteś gotowy do ćwiczeń, znajdź odpowiedni plac, na którym będziesz mógł potrenować i nie narazisz nikogo na niebezpieczeństwo oraz na straty.
  1. Ustaw samochód oraz przyczepę w linii prostej. 
  2. Manewr cofania wykonuj zawsze z niewielką prędkością.
  3. PAMIĘTAJ: Jeśli chcesz, by tył przyczepy skręcił w prawo, kręć kierownicą w przeciwnym kierunku czyli w lewo (i odwrotnie, chcesz skręcić w lewo, to kręć w prawo)
  4. Gdy między samochodem, a przyczepą ustawiony zostanie właściwy kąt, odbij kierownicą w drugą stronę.
  5. Jeśli chcesz utrzymać właściwy tor jazdy, wyprostuj koła.
  6. Obserwuj, jak poziom skrętu kierownicy wpływa na zachowanie przyczepy. Skręcaj kierownicę z wyczuciem, a w razie potrzeby dokonaj korekty. 
 2. Manewry wykonuj bardzo powoli, gdyż przyczepa nie zareaguje tak szybko na skręt jak samochód. Poruszaj się z minimalną prędkością oraz sprawdzaj w lusterkach jak przyczepa reaguje na poszczególne ruchy. Skręcaj kierownicą również powoli, cały czas obserwując przyczepę. Pamiętaj, że im dłuższa jest przyczepa, tym więcej czasu potrzebuje by zareagować na twój ruch kierownicą.
  7. W przypadku niepowodzenia spróbuj jeszcze raz. 

Inny sposób który dość łatwo zapamiętać to potraktowanie kierownicy jako tył i przód przyczepy. Przód przyczepy to góra kierownicy, a dół kierownicy to tył przyczepy. Kładziesz ręce na dole kierownicy, a następnie jeśli chcesz skręcić w prawo prowadzisz rękę w prawo. Jeśli chcesz skręcić w lewo, to lewą rękę prowadzisz w lewo. Wykonując ruch w przeciwną stronę, wyprostujesz przyczepę. Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, koryguj bądź podejdź do cofania jeszcze raz.

COFANIE Z PRZYCZEPĄ – krótkie porady jak wjechać do bramy tyłem

Jak ćwiczyć wjazd w bramę lub miejsce parkingowe i jak kręcić kierownicą. 
1. Chcąc poprawnie wjechać tyłem w treningową bramę, ustaw się co najmniej metr poza jej zarysem.
2. Auto z przyczepą ustaw równolegle do bramy w odległości kilku metrów. Odległość ta powinna być co najmniej taka, jak długość przyczepy, wówczas manewr będzie łatwiejszy do wykonania.
3. Po wjechaniu w bramę, jak najszybciej wyprostuj tor jazdy. 
4. Jeśli coś idzie nie tak, zatrzymaj się, podjedź do przodu i skoryguj tor jazdy. 
UWAGA! Nigdy nie kontynuuj manewru cofania (szczególnie w realnych sytuacjach drogowych), jeśli nie masz pewności, czy zmieścisz się na wyznaczonym miejscu parkingowym. Poproś drugą osobę lub pasażera, by z zewnątrz udzielił ci odpowiednich wskazówek. Jak wszędzie i tu pośpiech może się zakończyć kolizją lub wypadkiem!

Kupno przyczepki samochodowej – co warto wiedzieć? Poradnik

Na koniec zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego na temat cofania samochodem z przyczepą: Porady! Jak cofać z przyczepą, jak tego nie robić.

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) w teorii i praktyce – przyczepa i samochód

Artykuły na pokrewne tematy które mogą cię zainteresować: Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen1200; Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć?; DMC, Masa własna, Rzeczywista masa całkowita

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022.

    

Brak postów do wyświetlenia