Paliwo E85 (Superethanol E85)

0
121
Oznaczenia na dystrybutorze m.in Paliwo E85 (Superethanol E85)
Oznaczenia na dystrybutorze m.in Paliwo E85 (Superethanol E85)

Paliwo E85 (Superethanol E85) to skrót odnoszący się do mieszanki paliwowej etanolu składającej się z 85% paliwa etanolowego i 15% benzyny lub innego węglowodoru objętościowo. Etanol występuje we wszystkich dostępnych dziś paliwach w różnych proporcjach. E85 zawiera od 65 do 85% bioetanolu. Tradycyjne paliwo kopalne, takie jak benzyna bezołowiowa Pb95 to od 5 do 10% etanolu. 

Rozróżniamy dwa rodzaje etanolu: syntetyczny który jest wytwarzany z ropy naftowej oraz organiczny. Do produkcji organicznego służą rośliny zawierające skrobię (pszenica i kukurydza, ziemniak) lub rośliny zawierające sacharozę (burak cukrowy i trzcina cukrowa). Rośliny przekształcane w bioetanol poddajemy fermentacji, a następnie destylacji.

Etanol jako paliwo zaczęto stosować w niewielkim zakresie już od lat 20 XX wieku. Ponowne zwiększenie zainteresowania zaczęło się w 1973 r. po kryzysie naftowym.

Pierwsza przymiarka – Paliwo E85 oficjalnie w Polsce – 31.05.2011

Od końca maja 2011 rozpoczęła się sprzedaż paliwa BIO85 znanego także jako E85, które zawiera 85 proc. bioetanolu. Jego główną zaletą miała być niska cena oraz właściwości, dzięki którym wzrastają osiągi silnika. Pierwszą stacją benzynową, na której kierowcy mogli zatankować E85 był warszawski PKN Orlen mieszczący się przy ul. Wawelskiej. W tamtym czasie E85 kosztował 4,80 zł/litr, czyli o około 40 groszy mniej niż tradycyjna benzyna Pb95 (5,20 zł/litr). Testowa sprzedaż paliwa trwała do końca września.  W ten sam sposób BIO85 wprowadzane było na rynek węgierski i belgijski. Problemem dla upowszechnienia się tego paliwa był głównie brak dodatkowych zbiorników na stacjach, w których można przechowywać to paliwo. Po jakimś czasie poprzez złe działania rządu, brak zachęt dla kierowców sytuacja umarła śmiercią naturalną.

Rząd Donalda Tuska nie zadbał o odpowiednie regulacje prawne, nie było także odpowiednich przepisów, które dzięki ulgom zachęcałyby kierowców do tankowania E85. Od stycznia 2012 roku dostosowując się do wymogów UE, rząd podniósł o 16 groszy podatki (akcyzę i opłatę paliwową) doliczane do ceny litra oleju napędowego. Podwyżki w sprzedaży hurtowej były jeszcze wyższe, bo na giełdach w górę poszła cena ropy naftowej. Fala podwyżek na stacjach paliw w Polsce miała miejsce 11 i 12 stycznia 2012. Cena benzyny Eurosuper 95 była o 11 gr/l wyższa niż 5 stycznia, Superplus 98 o 10 gr/l, a oleju napędowego aż o 13 groszy na litrze. Tak gwałtownego wzrostu cen Diesla w skali tygodnia nie było w całym ubiegłym roku, natomiast ceny benzyny po raz ostatni o 11 groszy na litrze wzrosły we wrześniu 2011.

Warto pamiętać, że we wrześniu, a więc jeszcze przed wyborami paliwa kosztowały 4,99 zł. W styczniu 2012 podskoczyły już do ponad 6 zł.

Paliwo E85 (Superethanol E85) – nie dla wszystkich

Należy jednak pamiętać, że E85 nie jest dla każdego silnika. Silnik musi być odpowiednio przystosowany do spalania tego paliwa FFV – FlexiFuel, lub posiadać instalację dostosowującą. Tą sytuację można porównać do LPG, którego koszt to około 2,60 zł/litr. Dlatego też aby E85 (4,80 zł/litr) mogło stanowić atrakcyjną alternatywę, jego cena powinna być zbliżona do LPG. W państwach takich jak Szwecja, produkcja bioetanolu jest częściowo refundowana przez państwo, dlatego cena jest niższa od Pb95 o 20 %. Nowe samochody przystosowane do spalania E85 stanowiły aż 15 %. 

Tabela poglądowa; Uwaga kierowcy! To paliwo to największa ściema - zwrot kosztów E85 dziennik.pl 31.05.2011
Uwaga kierowcy! To paliwo to największa ściema – zwrot kosztów E85 – źródło dziennik.pl 31.05.2011

Po co wprowadzono paliwa typu BIO? 

Oficjalnie w celu ochrony środowiska i zapewnienia po części odnawialności paliw ciekłych. Niestety, jak się okazuje, przygotowany przez organizacje pozarządowe raport udowodnia, że biopaliwa nie chronią środowiska, a działają na jego niekorzyść. Produkcja biopaliw wymaga przecież uprawy roślin wysokoenergetycznych, które zabierają przestrzeń niezbędną pod uprawę roślin spożywczych. Daje nam to wzrost cen żywności. Aby pozyskać nowe powierzchnie pod uprawę roślin energetycznych wycinane są lasy, co zaburza równowagę biologiczną. Nie zawsze ich produkcja jest po prostu opłacalna.

Pistolet Paliwa E85 (Superethanol E85) Bioethanol-Tuning-2
Pistolet Paliwa E85 (Superethanol E85) Bioethanol-Tuning-2

Oznaczenia na dystrybutorze m.in Paliwo E85 (Superethanol E85)

E5, E10, E85 oraz B7. Wyższa liczba wcale nie oznacza lepszych parametrów paliwa, a pomyłka może być kosztowna. wynikają z europejskiej dyrektywy (2014/94/UE), z nowe oznaczenia już niebawem pojawią się na każdym pistolecie. Dlatego kierowcy, przynajmniej w pierwszym etapie zmian, powinni baczniej przyglądać się symbolom. Na szczęście zmiana przepisów wymusza również stosowanie nowych oznaczeń przy klapkach od wlewu paliwa.

Do tej pory 95 i 98 na dystrybutorze oznaczało liczbę oktanów. Według nowych przepisów takie paliwa będą teraz oznaczone jako E5, co informuje o procentowej zawartości etanolu. Obok znajdą się pistolety z oznaczeniem E10, a nawet E85. Na te dwa ostatnie powinni zwrócić uwagę użytkownicy starszych aut, ponieważ ekologiczne dodatki mogą spowodować usterki w pojazdach sprzed kilkunastu lat. Na paliwo E10 powinni zwrócić uwagę właściciele aut z gaźnikami, wtryskiem mechanicznym czy wtryskiem bezpośrednim pierwszej generacji. Paliwo E10 może uszkodzić wtryskiwacze, dysze w gaźnikach, pompy paliwa oraz zbiorniki paliwa. W jednostkach wysokoprężnych wysoka zawartość biokomponentów może doprowadzić do uszkodzenia końcówek wtrysków.

Paliwo E85 (Superethanol E85) – Brazylijski przykład

Rozwiązaniem na stopniowe ograniczenie zużycia tradycyjnych paliw kopalnych i wyeliminowania ich w dającej się określić przyszłości jest Brazylia. Brazylia realizuje swój pomysł od około 50 lat. Gdy zaczynano ograniczanie zużycia ropy na rzecz etanolu, jego cena była 3 razy wyższa niż benzyny i pomysł wydawał się mało realistyczny. W 2004 r. brazylijski alkohol etylowy spadł do ceny benzyny. Obecnie etanol jest tu dużo tańszy. Dla zmotoryzowanych oznacza to niższy koszt tankowania auta. O ile niższy? Różnica duża, przy czym to, co wlewa się tu standardowo do baku, i tak nie jest czystą benzyną, lecz jej mieszanką z 20-25 proc. etanolu, co zostało wprowadzone ustawowo w 1993 r. Proporcje zależą od aktualnych plonów trzciny. 100-procentowa benzyna, którą zasila się importowane auta, jest znacznie droższa.

Samochody sprzedawane w Brazylii, produkowane są na miejscu. To marki dużych koncernów z całego świata, które mają silniki i układy paliwowe przystosowane do zmodyfikowanego paliwa. W 2007 r. 25-procentowy udział w rynku nowych samochodów miał Fiat, za nim Volkswagen (23 proc.) i General Motors (21 proc.). Ford to 10%, a co 12. był marki francuskiej lub japońskiej.

W ostatnich latach karierę robią auta napędzane dowolną mieszanką benzyny z etanolem, tzw. FFV (Flex Fuel Vehicle).

TetraFuel urządzenie do 4 rodzajów paliwa

Magneti Marelli produkuje w nowoczesnej fabryce w okolicach São Paulo elektroniczne jednostki sterujące (ECU) do silników, umożliwiające spalanie czystego etanolu, czystej benzyny i dowolnej mieszanki obu składników. W 2006 Fiat wyprodukował model Siena z tzw. TetraFuel.

Urządzenie pozwala na spalanie w jednym silniku 4 rodzajów paliwaoprócz benzyny, etalonu i jego mieszanek także gazu ziemnego. Ile etanolu spala przeciętnie silnik w porównaniu z benzyną? Tu korzystniej wypada benzyna. Np. Fiat Punto 1.4 Flex zużywa w cyklu miejskim 11,0 l etanolu na 100 km, a tylko 7,8 l benzyny (wg normy brazylijskiej, dane producenta). Korzyści wynikające z zastosowania alkoholu do pozyskiwania energii wydają się oczywiste.

Trzcina cukrowa to surowiec odnawialny, a jej wykorzystanie mniej zanieczyszcza środowisko niż spalanie pochodnych ropy naftowej. Bilans emisji gazów cieplarnianych jest zresztą dla alkoholu podwójnie korzystny. Po pierwsze, w wyniku spalania w silniku etanolu powstaje mniej dwutlenku węgla niż w przypadku pochodnych ropy naftowej. Kolejnym argumentem jest to że pola trzciny cukrowej zużywają w procesie fotosyntezy CO2 pobrany z atmosfery. Czy alkohol etylowy stanowi uniwersalne rozwiązanie problemu paliwowego lub ekologicznego. Na pewno dla Brazylii, gdzie są tereny przeznaczone pod uprawę trzciny cukrowej i sprzyjający klimat. Średnia wydajność trzciny sięga 90 ton/hektar. Daje nam to 7,5 tys. litrów etanolu z hektara (dane Międzynarodowej Agencji Energii z 2005 r.). To dużo więcej niż wynik amerykańskiej kukurydzy, buraków cukrowych w Europie czy trzciny cukrowej uprawianej w Indiach.

Na szczęście pola trzciny cukrowej, wykorzystywanej do produkcji alkoholu, leżą z dala od Amazonii i oficjalnie jej nie zagrażają. Brazylijczycy wydają się też być świadomi, że jednego zagrożenia klimatycznego nie można zastępować innym. Na pewno jednak warto zastanowić się nad bezpieczeństwem energetycznym świata. W Brazylii połowa energii pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych, podczas gdy reszta świata z wyjątkiem USA wciąż bazuje na paliwach kopalnych. Czy kolejny kryzys związany z wojną i stałe pogłębiające się ocieplenie klimatu wpłynie na wprowadzanie biopaliw na naszym rynku? Nie będzie to łatwe, gdyż w przypadku Unii Europejskiej decydenci w Brukseli nie biorą pod uwagę możliwości poszczególnych krajów i ich możliwości. Stopień zamożności krajów Europy wschodniej powinien mieć tu znaczenie, gdyż rozwój motoryzacji jest na zupełnie innym poziomie.

Aktualne oznaczenia paliw na stacjach jeżeli chodzi o Benzynę 

E5  – benzyna z dodatkiem 5% bioetanolu (możliwość stosowania w każdym aucie z silnikiem benzynowym);  

E10  – benzyna z dodatkiem 10% bioetanolu (możliwość stosowania w większości aut z silnikami benzynowymi wyprodukowanych po 2000 r.);  

E85  – biopaliwo składające się w 85% z bioetanolu i w 15% z benzyny (możliwość stosowania tylko w autach Flexi Fuel)

UWAGA: Wszystkie powszechnie dostępne benzyny, zarówno 95- czy 98-, jak i 100-oktanowe (w tym produkty premium typu Verva, BP Ultimate i podobne), zaliczają się do benzyn E5. Analogicznie wszystkie powszechnie dostępne oleje napędowe – zwykłe, premium czy arktyczne – należą do kategorii B7. Na polskich stacjach są więc obecnie powszechnie dostępne produkty E5, B7 oraz LPG.

Pozostaje wymienić źródło zasilania samochodu

Polacy znają to od dawna – przerabiają auta na LPG i cieszą się niższymi rachunkami na stacji. Gaz też zdrożał, ale nadal proporcje cen między nim a benzyną są zachowane.

Bioetanol E85 jakoś nie zdobył u nas popularności w 2011 roku. Do tej pory istnieją pojedyncze stacje, na których można tankować mieszankę 85% etanolu i 15% benzyny, ale nie cieszą się powodzeniem. Fabrycznie tylko kilka marek – np. Saab czy Ford – mogło oferować nowe auta przystosowane do takiego zasilania. Zdarzają się też modele sprowadzane z USA. Paliwo E85 jest nieco tańsze, ale auto potrzebuje go więcej, czyli trochę tak, jak z gazem.

Bezzwrotny bonus – 500 euro na dostosowanie samochodu

Francuskie czasopismo „Le Parisien” szacuje koszt że dostosowania samochodu to około 700-1600 euro, w zależności od tego, o jak skomplikowanym samochodzie mówimy. Zwykle montuje się specjalny boks. Ile-de-France nie jest pierwszym regionem, który oferuje taką pomoc. Do końca roku na dotacje Francja może przeznaczyć około 15 milionów euro. Bioetanol E85 produkowany z przetworzonej biomasy, czyli m.in. z trzciny cukrowej, buraków cukrowych, zboża czy ziemniaków może znacząco polepszyć sytuację rolników z tego regionu Francji.

Reklama Volvo V70 flexifuel z 2011

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.