Co warto zobaczyć w Szczecinie?

287

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zobaczyć w Szczecinie 01
Co warto zobaczyć w Szczecinie 01

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Szczecin leży na północno – zachodnim krańcu Polski, w województwie zachodniopomorskim. Jest pełen uroków, połowę powierzchni zajmują woda i tereny zielone. Zdaniem wielu opinii to miejsce najlepsze do zamieszkania, bez najmniejszej wątpliwości miasto jest atrakcyjne pod względem turystycznym i historycznym. Jest tu mnóstwo jezior, rzek, ptaków czy lasów, a także wiele zabytków. Szczecin nazywany jest „Paryżem północy” ze względu na gwiaździste place, które powstały w XIX wieku. Miasto kojarzone jest z nadmorskimi plażami, ale Szczecin wcale nie znajduje się nad morzem. Nie wyklucza to jednak odpoczynku na plaży, w tym celu można pojechać nad jezioro Dąbie, Miedwie, Dziewoklic czy Głębokie. Można też popływać kajakiem po Międzyodrzu lub udać się w rejs statkiem po Odrze. Jezioro Dąbie jest czwartym śródlądowym zbiornikiem w Polsce jeśli chodzi o wielkość. Szczecin jest trzecim co do wielkości miastem Polski, zajmuje powierzchnie 301 km”.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

W Szczecinie znajduje się największy cmentarz w Polsce, a trzeci co do wielkości w Europie, cmentarz centralny. Jego powierzchnia to 163 ha, na terenie miasta znajduje się 15 parków. Łączna ich powierzchnia to 142 ha, wiosną kwitną tutaj duże ilości kwiatów. Co roku w kwietniu odbywa się tu prestiżowa impreza motoryzacyjna – rajd Magnolii. Jest tu jedno z najstarszych kin na świecie, Kino Pionier. Założono go w 1909 roku, działa ono do dzisiaj. W 1980 r. podpisano tutaj Pierwsze Porozumienie Sierpniowe, które miało zakończyć strajk stoczniowców. 4 sierpnia 1933 roku Adolfa Hitlera wybrano przez władze miasta honorowym obywatelem Szczecina. Jednak tytuł ten osobiście przyjął dopiero pięć lat później podczas swojego pobytu.

Co warto zobaczyć w Szczecinie? – Gmach Główny Muzeum Narodowego

To jedna z sześciu siedzib Muzeum Narodowego, położony jest przy Wałach Chrobrego. Gmach główny Muzeum Narodowego zaprojektował Wilhelm Meyer – Schwart, gotowy do użytkowania stał się w 1913 roku. Do końca II wojny światowej był siedzibą Muzeum Miejskiego. Wystawiane są tam zbiory archeologiczne i etnograficzne i wiele innych. Są tam wystawy stałe i czasowe. Na wystawach stałych zobaczymy m.in. kopie antycznych rzeźb z brązu, antyczną ceramikę grecką, a także kolekcję rzeźb. Opis wystaw czasowych możemy znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Co warto zobaczyć w Szczecinie? – Zamek książąt Pomorskich w Szczecinie

To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Panowali oni od XII w. do 1637 roku.. Leżący nad Odrą jest jednym z symboli miasta. Odbywają się tam różne eventy, organizowane są też wycieczki po Zamku książąt Pomorskich z przewodnikiem. Istnieje też możliwość wejścia na wieżę widokową skąd można zobaczyć panoramę Szczecina. Na dziedzińcu organizowane są letnie koncerty, festiwale muzyczne i przedstawienia teatralne.

  • Co warto zobaczyć w Szczecinie

Co warto zobaczyć w Szczecinie? – Wały Chrobrego

Są jednym z symboli miasta, taras widokowy nad Odrą jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Pochodzą one z początków XX wieku, wpisano je na listę zabytków. Można stąd podziwiać wcześniej wymienioną rzekę, port oraz pobliskie wyspy. U stóp wałów znajduje się fontanna oraz dwie wysokie kolumny przypominające latarnie morskie.

Co warto zobaczyć w Szczecinie? – Port Morski w Szczecinie

Największy port rzeczny na Odrze, usytuowany jest w Dolinie Dolnej rzeki, na Międzyrzeczu. Podstawowym zadaniem portu jest import zboża, rud, olejów, papieru, celulozy itp. Razem z portem Świnoujście jest największym dużym zapleczem w zachodniej i południowo – zachodniej Polsce. Ma ogromne znaczenie dla gospodarki polskiej. odwiedza go wielu turystów pływających statkami wycieczkowymi. Kilka miesięcy w roku odbywają się stamtąd rejsy do Świnoujścia, znajduje się on w dzielnicy śródmieście.

Co warto zobaczyć w Szczecinie? – Puszcza Wkrzańska

Dla wszystkich miłośników przyrody wspaniałą przygodą będzie wycieczka do Puszczy Wkrzańskiej. Obejmuje ona tereny Szczecina i sięga aż do Niemiec, łącznie ma ona ok. 1550 km kwadratowych. Znajduje się tam wiele rzek i jezior, są tam malownicze ośrodki, Trzebieży i Nowe Warpno. Za gmachem urzędu Jasne Błonia przechodzą w Park Kasprowicza, następnie w Ogród Botaniczny, Las Arkoński i zwarty kompleks leśny, Muzeum Techniki i Komunikacji To jedno z największych muzeów techniki w kraju, swoją siedzibę ma na terenie zabytkowej zajezdni tramwajowej przy Niemierzyńskiej. W muzeum poza historią tramwajowej komunikacji i autobusowej są też ciekawe eksponaty przemysłu motoryzacyjnego. Można tam zobaczyć stare samochody z PRL – U typu: żuk, syrenka czy fiat 125 p, a także wiele innych. Wyjście do muzeum to świetny pomysł na popołudnie z dziećmi

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Nowego Sącza

wycieczka rowerem elektrycznym?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia