Spędzanie wakacji w Nowym Sączu

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu 01
Spędzanie wakacji w Nowym Sączu 01

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu. Nowy sącz jest miastem położonym w województwie Małopolskim, znajdującym się w Kotlinie Sądeckiej. Jest ono zamieszkałe przez ponad 80 tysięcy ludzi. Większość osób kojarzy go z braćmi Koral lub klubem piłkarskim Sandecja Nowy Sącz. Jest tu Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty, w której znajduje się Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. W 1448 roku została podniesiona do rangi kolegiaty. W XV w. uległa ona przebudowie, powstały tu dwie wieże – północna i południowa tzw. dzwonnice. Sprawiła ona, że świątynia utraciła swój pierwotny styl i dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym zrekonstruowano częściowo jej wygląd. Tytuł bazyliki mniejszej obiekt zyskał w 1992 roku z rąk Jana Pawła II. Składa się ona z elementów gotyckich i barokowych.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu

Jednym z najcenniejszych tutaj zabytków jest odkryta w 1970 roku fragmentaryczna gotycka polichromia, pochodząca z 1360 r. Obrazuje ona sceny męczeństwa i ukrzyżowania. Jednymi z cenniejszych eksponatów jest m.in. figurka Madonny z dzieciątkiem z XIV wieku czy chrzcielnica. Na obszarze Sądeckiego parku Etnograficznego rozciąga się miasteczko galicyjskie. To fragment zabudowy małomiasteczkowej obejmujący niewielki plac i kilkanaście domów. Miasteczko przenosi zwiedzających do małej miejscowości, dawnej prowincji austro – węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Replika ratusza pełni funkcje reprezentacyjne i konferencyjno – hotelowe. Znajdziemy tutaj też pokoje gościnne. Wstęp na teren miasteczka jest bezpłatny, płacimy tylko za zwiedzanie wnętrz jego budynków. W Woli Kroguleckiej, okolicach Nowego Sącza położona jest na wysokości 550 m. n. p. m. Zapewnia zwiedzającym niepowtarzalne wrażenia. Rozciągająca się 200 metrów niżej Dolina Popradu sprawia, że przez chwilę czujemy się, jakbyśmy latali.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – Wielka Synagoga

Budynek wybudowano ok. 1780 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej doszczętnie go zdewastowano. Obecnie jest zamknięty, turysta mijając Wielką Synagogę zapewne nie domyśli się, że mija cenny zabytek. Znajduje się ona na ulicy Berka Joselewicza. Dawniej w mieście istniała dzielnica żydowska, z której niewiele zostało. Położona była pomiędzy Dunajcem, a dawnym zamkiem. Dziś jest tam parking i ścieżka rowerowa. Należy wiedzieć, że między Rynkiem, ulicą Piotra Skargi i Pijarską w czasie II wojny światowej istniało getto.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – Ruiny zamku i baszta

W niedużym parku, tuż za Wielką Synagogą, znajdują się ruiny zamku królewskiego. Znajduje się przy rozwidleniu dwóch rzek Dunajca i Kamienicy w latach 1350 – 1360. W przeszłości zamek poważnie ucierpiał m.in. podczas Potopu Szwedzkiego czy pożaru wznieconego przez konfederatów barskich. W 1813 roku wody dwóch rzek zalały zabytek. Najgorsze miało miejsce 1945 roku gdy został wysadzony skład amunicji wojsk niemieckich, dzień przed wyzwoleniem miasta. Wtedy już zamek uległ całkowitemu zniszczeniu. Odbudowana została Baszta Kowalska. Pod basztą popularne wśród mieszkańców są zegar kwiatowy oraz pomnik siusiającego rycerza. Są to tereny dostępne dla zwiedzających.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – Rynek

Nowosądecki Rynek to jeden z ładniejszych obiektów tego typu w Polsce. Nie posiada wprawdzie pięknych, zabytkowych kamienic, ale trudno się do czegoś przyczepić. Na środku placu stoi ratusz. Jednak przydałby mu się remont. Wybudowano go w latach 1895 – 1897. Według architekta Jana Perosia jest to trzeci nowosądecki ratusz. Pierwszy wybudowano w XV wieku. Przeznaczono go na mieszkanie dla wikarych. Drugi budynek powstał w tym samym wieku, miał bogatą historię, lecz spłonął rok przed rozpoczęciem budowy obecnej budowli. Jest ona wizytówką miasta.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – dworzec kolejowy

W mieście jest piękny, zabytkowy dworzec kolejowy, wybudowano go na początku XX wieku, w latach 1908 – 1909. Kilka lat temu miał tam miejsce generalny remont. Jako ciekawostkę dodam, że w drugiej połowie XIX w. istniał już dworzec kolejowy, wybudowano go w roku 1878. Odnowiono m.in. obrazy urzędnika i malarza Edmunda Cieczkiewicza, przedstawiające krajobrazy Beskidów, Pienin i Tatr. Naprzeciwko dworca znajduje się pomnik kolejarza.

  • Spędzanie wakacji w Nowym Sączu

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – Klasztor oo. Jezuitów i kościół św. Ducha

Pomiędzy ulicami Piotra Skargi i św. ducha znajduje się klasztor Jezuitów i kościół św. Ducha. Pod koniec XIV wieku istniał tu przytułek. Już na początku następnego stulecia mieszczanin Langa Seydel wybudował tu kościół, a 10 lat później Władysław Jagiełło ufundował klasztor. Na początku XVII wieku w kościele wybuchł pożar, odbudowano go dopiero w 1747 roku.

Spędzanie wakacji w Nowym Sączu – Małopolskie Centrum kultury sokół

Małopolskie Centrum Kultury mieści się w historycznym budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu. Centrum jest samorządową placówką kultury, gdzie promowane jest dziedzictwo kultury województwa małopolskiego. Wybudowano ją w 1975 roku jako Wojewódzki Ośrodek Kultury dla województwa nowosądeckiego. W 1993 r. placówka uzyskała nową siedzibę, która przez niemal 10 lat remontowano i dostosowywano do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum kultury. W mieście jest także kilka ładnych, starych kościołów i cmentarz żydowski.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Krakowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia