Co warto zwiedzić w Tarnowie?

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zwiedzić w Tarnowie
Co warto zwiedzić w Tarnowie

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Tarnów to miasto położone w województwie małopolskim, jest tzw. „Perłą Renesansu” głównie ze względu na piękną starówkę. Kiedyś miejscowość garnizonowa pod zaborem austriackim. Przed II wojną światową prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi, po największym konflikcie zbrojnym w dziejach nie było ich prawie wcale.

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Rynek

Rynek położony jest w centrum miasta, pod koniec XV wieku Tarnów nawiedziły ogromne pożary, które zniszczyły zabudowę handlową wokół pałacu i zabudowę pierzei. Aktualnie zabudowę rynku stanowią dwupiętrowe kamienice o różnym stylu architektury. W wyniku wielu wojen miasto upadło aż od XVIII w. zaczęło kwitnąć, w pierzei północnej mieści się muzeum okręgowe. Na południu zaś znajduje się pasaż z początku dwudziestego stulecia, ciągnący się aż do placu Kazimierza Wielkiego.

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Rynek

W drugiej dekadzie dziewiętnastego stulecia widoczna była ekspansja osadnictwa żydowskiego w stronę placu rybnego. W dniach 11 – 19 czerwca 1942 roku oprawcy hitlerowcy w ramach tzw. „Pierwszej Akcji” na terenie rynku zabili 3000 tysiące tarnowskich Żydów. W pobliskiej Zbylitowskiej Górze, w lesie Buczyna naziści zamordowali ok. 7000 tysięcy ludzi, w tym kilkaset dzieci, a ponad 10000 tysięcy Tarnowian zostało wywiezionych do obozu śmierci w Bełżcu. Na środku rynku stoi ratusz, kamienice wokół niego pochodzą z przełomu XVI i XVII w. Obecnie znajdują się tu muzeum, centrum informacji turystycznej, centrum kultury, hotel oraz lokale gastronomiczne i handlowe. Codziennie z wieży ratusza w samo południe gra hejnał.

  • Co warto zwiedzić w Tarnowie 01

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Pomnik Józefa Bema

Józef Bem był bohaterem narodowym Polski i Węgier, urodził się w 14 marca 1794 roku w Tarnowie. Pomysł postawienia pomnika generała Bema pojawił się w XIX wieku. W 1881 roku mieszkańcy Tarnowa powołali komitet jego budowy. Niestety jednak nie wyrazili na to zgody Austriacy, którzy wtedy rządzili w tej części Polski. Dopiero w XX w. gdy Polska ponownie stała się niepodległym państwem założone w 1956 roku Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier podjęło decyzję o budowie pomnika. Dziesięć lat później wybrano miejsce, gdzie ma on stać, wzniesiono go w 1983 roku, zaprojektowali go tarnowscy rzeźbiarze Bohdan Drwalowa i i Stefan Niedorezo. Figura ma 2,5 metra wysokości i przedstawia generała w węgierskim mundurze, długim płaszczu z kołnierzem i w kapeluszu z pióropuszem.

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Pomnik Józefa Bema

Otto Schler, twórca zagospodarowania całego pałacu przy którym ustawiono ławeczki uroczyście odsłonięto w 1985 roku. Na ścianie kamienicy, po lewej stronie, znajduje się mural „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, ilustrujący generała Bema ze sztabem w dniu bitwy pod Sybinem 11 marca 1849 r. w czasie powstania węgierskiego. Zakończyło się ono zwycięstwem wojsk siedmiogrodzkich dowodzonych przez Józefa Bema nad połączonymi wojskami rosyjsko – austriackimi. Mural jest dziełem tarnowskiej artystki Anny Kropiowski, który odsłonięto w 2017 roku w 120 rocznicę pierwszej publicznej prezentacji we Lwowie.

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz

Pomnik wybudowano w 1975 roku, ma upamiętniać pierwszy transport polskich więźniów politycznych, wśród, których byli także Żydzi. Wcześniej wydarzenie to przypominał obelisk w pasy z pamiątkową tablicą oraz literą P w trójkącie, Pomnik pierwszego Transportu do KL Auschwitz położony jest na pl. Więźniów KL Auschwitz, wcześniej był tu plac handlowy, powszechnie nazywany do 1975 r. dożywociem. Przed rokiem 1939 sprzedawano na nim koszerne produkty żywnościowe, jednak przedwojenni mieszkańcy Tarnowa nie były zbyt chętni do robienia tu zakupów. Niedaleko leży odnowiony skwer z odsłoniętym w 2000 roku Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w latach 1939 – 1956. Obok stoi żydowska Łaźnia Ludowa, gdzie znajduje się niefortunne centrum handlowo – usługowo – rozrywkowe.

Co warto zwiedzić w Tarnowie? Pomnik Króla Łokietka

Król Władysław Łokietek ściśle wiąże się z Krakowem, za zasługi i męstwo w bitwie z Węgrami wydał wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi Leliwcie w 1330 roku dokument lokacyjny dla Tarnowa.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach i zabytkach Wrocławia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia