Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia
Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia. Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, znajduje się wśród najciekawszych i najpopularniejszych miast Polski. Wiele zabytków, atrakcji i restauracji sprawia, że człowiek nigdy nie będzie tu się nudził, zarówno dzieci, jak i dorośli. Miasto to często znajduje się na liście najatrakkcyjniejszych turystycznie miejsc na świecie.

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia Panorama Racławicka

To jeden z tych obrazów, który każdy człowiek powinien zobaczyć choć raz w życiu. Malowało go kilku malarzy m.in. Jan Styka i Wojciech Kossak w latach 1893 – 1894. Dzieło pozwala się przenieść do dnia 4 kwietnia 1794 roku. Bitwy między Rosjanami pod dowództwem Aleksandra Tormasowa, a Polakami dowodzonymi przez Tadeusza Kościuszko, którą ostatecznie zwyciężają ci drudzy. Jest to największy obraz w Polsce. Jego rozmiary mogą zadziwiać, wysokość 15 metrów, a długość 114 m, do tego jest bardzo realny. Zlokalizowany jest w parku Juliusza Słowackiego. Obraz stanowi oddział muzeum Narodowego we Lwowie od 1893, a we Wrocławiu od 1980. Trafił on do Polski po II wojnie światowej, lecz nie był dostępny dla zwiedzających ze względu na sytuację polityczną w kraju. Namalowanie go było uczczeniem setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego. Obraz zadziwia swoją wielkością, techniką malowania itp. Zdecydowanie bardziej przypomina współcześnie namalowane dzieło, aniżeli w XIX wieku.

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia – Hala Stulecia

Obok Rynku w Krakowie i obozu zagłady Auschwitz Birkenau, Hala stulecia to jedno z 15 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Jest jednym z najważniejszych dzieł w literaturze światowej XX w. należy do symboli Wrocławia. Projektantem hali był wrocławski architekt Max Berg. Zaprojektował on także szpital dziecięcy we Wrocławiu i kaplicę na cmentarzu osobowickim. Hala Stulecia powstała w latach 1911 – 1913 mając uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Już z oddali robi duże wrażenie, była używana przez Niemców w czasie II wojny światowej, a także krótko po niej przez Polaków tam przybyłych. 31 maja 1997 roku halę odwiedził Jan Paweł II i przeprowadził tam modlitwę ekumeniczną. Rynek we Wrocławiu jest jedną z najładniejszych Starówek w Polsce, a także zalicza się do największych, staromiejskich rynków w Europie. Ma 213 metrów długości i 178 szerokości, to trzeci wynik w Polsce po Starówkach w Krakowie i Olecku.

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia – Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Sztuki Współczesnej

Pawilon Czterech Kopuł podobnie jak słynną halę wybudowano na wystawę stulecia w latach 1912 – 1913. Zaprojektował ją Hans Poelzig. Z filmu w Centrum Poznawczym dowiemy się, że w połowie XX wieku był jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Symbolem wystawy jest wzniesiona naprzeciw wejścia do pawilonu mierząca 90, 3 m Iglica zaprojektowana przez Stanisława Hempla. Budynek od 1953,roku był siedzibą wrocławskiej Wytwórni filmów fabularnych. Stąd pochodzi ponad 400 znakomitych polskich filmów, między innymi „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy czy znane komedie „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć Sylwestra Chęcińskiego. W 2009 roku pawilon został własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obecnie znajduje się tam Muzeum Sztuki Współczesnej jako jedna z najbogatszych i najciekawszych wystaw Polskich artystów. To niesamowite muzeum, w którym odbywają się wystawy czasowe. Wykorzystano tu przestrzeń i światło, aby można dokładnie obejrzeć dzieła takich twórców, jak Beksiński, Nowosielski, Kantor czy Abakanowicz.

  • Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia 01

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia – Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Piękny neorenesansowy budynek, opleciony bluszczem i położony malowniczo nad Odrą. Obecnie stoi tam główna siedziba Muzeum Narodowego. Należy do jednych z największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Posiada ponad 200 000 eksponatów, w tym te ze Lwowa. Są tu galerie poświęcone sztuce Śląska, Polski, Europy oraz najnowsza pod tytułem „Cudo – Twórcy”. Ogromne ilości obrazów, rzeźb z różnych okresów czy przedmiotów codziennego użytku sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego.

Niektóre zabytki i atrakcje Wrocławia – Dzielnica Czterech Wyznań (Czterech Świątyń)

O tym, że Wrocław jest miastem tolerancyjnym niech świadczy wizyta w Dzielnicy Czterech Wyznań, zwanej także Wzajemnego szacunku. Nie jest to tradycyjna dzielnica tylko obszar położony nieopodal Rynku, którego granice wyznaczają ulice Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica, Świętego Antoniego oraz Kazimierza Wielkiego. To właśnie tutaj znajdują się niedaleko od siebie kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór oraz synagoga. W okolicy jest wiele kawiarni i restauracji, a także odbywają się tu wydarzenia kulturalne i religijne.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Opola

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia