Leki przeciwbólowe-Pyralgina

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki przeciwbólowe - Pyralgina
Pyralgina w opakowaniu

Pyralgina to kolejny medykament z grupy należącej do leków przeciwbólowych podobnie jak wspominany w poprzednim artykule Gardan. Omawiając tę grupę leków warto także opisać Pyralginę. Wyjaśnia to tytuł leki przeciwbólowe-Pyralgina.

Leki przeciwbólowe -Pyralgina – historia

Związkiem mającym właściwości przeciwbólowe, który jest składową pyralginy jest metamizol. Pierwszy raz został otrzymany w niemieckiej firmie Hoechst AG w 1920. Metamizol sodowy oczywiście wprowadzono do produkcji leków przeciwbólowych już w 1921 roku. Rejestracja jego i co za tym idzie masowa produkcja rozpoczęła się w 1922 roku. Polska ten związek zaczęła wykorzystywać do produkcji tabletek przeciwbólowych dopiero w drugiej połowie lat 70. Metamizol to silna substancja i niebezpieczna, która może prowadzić nawet do uszkodzenia szpiku. Prawie we wszystkich krajach europejskich sprzedawany jest na receptę. W USA, Danii i Szwecji wręcz wycofano ten produkt ze sprzedaży. W Polsce pod koniec XX w. Pyralginę wycofano na krótko ze sprzedaży. Od początku XXI w. sprzedawana jest bez recepty.

Leki przeciwbólowe -Pyralgina – co to jest?

Leki-przeciwbolowe-Pyralgina
Tabletki Pyralginy z dwóch stron

Metamizol jest jest prawie białym, krystalicznym proszkiem i charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie oraz alkoholu metylowym. To silny lek konkretnie o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu. Silne działanie Pyralginy na szpik kostny może prowadzić nawet do śmierci. Dzieje się tak z powodu ryzyka zachorowania na agranulocytozę. Agranulocytoza jest bardzo niebezpieczną chorobą krwi polegającą na znacznym spadku granulocytów we krwi. Przy agranulocytozie choremu może towarzyszyć wysoka gorączka, ból gardła oraz może wystąpić owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej i migdałków. Pojawiają się bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, ogólne rozbicie, infekcje dróg oddechowych, choroby zębów, przyzębia, krwawienie dziąseł.

Leki przeciwbólowe -Pyralgina- na jakie choroby

Pyralgina może być stosowana dopiero u osób powyżej 15 roku życia w celu obniżenia gorączki lub przeciwbólowo. Pyralginę stosuje się, gdy pacjent odczuwa bóle o dużym nasileniu. Pyralgina może przejawiać niewielkie działanie przeciwzapalne. Niejednokrotnie powoduje natomiast szereg nieprzyjemności. Są to m.in. gorączka, dreszcze, problemy z połykaniem, owrzodzenia w jamie ustnej, nosie, ból gardła, objawy dyskrazji krwi, zespół Stevensa-Johnsona (rzadkie zaburzenie naskórka), martwicze oddzielanie się naskórka. Pyralgina może przyczynić się nawet do niewydolności serca i zaburzenia krążenia.

  1. Poczytaj także o: Edytuj wpis ‹ Radio Bezpieczna Podróż — WordPress (bezpiecznapodroz.org)
  2. Zdjęcia: Przemysław Łagowski

a jak pozbyć się bezsenności?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia