Ksiądz Jerzy Popiełuszko 38 rocznica śmierci

442

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 30 rocznica śmierci delegacja harcerzy z Legionowa2
Ksiądz Jerzy Popiełuszko 30 rocznica śmierci delegacja harcerzy z Legionowa2

Swoją działalność duszpasterską i nauczanie opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (św. Paweł, Rz 12,21)

19 października 1984 r. został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ksiądz Jerzy Popiełuszko. W dniu dzisiejszym mija 38 rocznica śmierci. Zabito go za niewygodną dla władzy komunistycznej działalność i poglądy na ówczesną sytuację w Polsce. Kolejna rocznica śmierci przypomina o zbrodniczej stronie systemu komunistycznego.

Od sierpnia 1980 ksiądz Jerzy związał ze środowiskami robotniczymi, jak również aktywnie wspierał NSZZ „Solidarność”. W czasie strajku zostaje wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego ksiądz Jerzy angażuje się w organizowanie akcji charytatywnych i rozdział darów przywożonych z zagranicy. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych przez władze komunistyczne. Uczestniczył w procesach aresztowanych za przeciwstawianie się bezprawiu stanu wojennego.

Błogosławiony ksiądz Popiełuszko, był kapelanem „Solidarności” i najbardziej znanym z księży prowadzących Msze za Ojczyznę. Przez komunistów oceniany jako ich nieprzejednany przeciwnik, a jego kazania w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu regularnie gromadziły tłumy wiernych. W sprawie „działalności antypaństwowej” w powiązaniu z podziemną „Solidarnością” i Radiem Wolna Europa władze komunistyczne wielokrotnie interweniowały w Episkopacie. Ostatni raz miało to miejsce w maju 1984 roku, a Prymas Józef Glemp rozważał wysłanie księdza Popiełuszki na studia do Rzymu. Propozycję złożoną przez Prymasa ksiądz Jerzy odrzucił.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 38 rocznica śmierci

Ksiądza Popiełuszko porwano 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z nabożeństwa w Bydgoszczy. Wspólnie z kierowcą Waldemarem Chrostowskim zatrzymano ich na drodze i następnie skrępowano przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Przed śmiercią ksiądz Jerzy był bity i torturowany. Fakt porwania i późniejszego zabójstwa wyszedł na jaw dzięki Waldemarowi Chrostowskiemu, kierowcy ks. Popiełuszki, któremu udało się uciec mordercom z SB. Przez 11 dni, do 30 października kiedy odnaleziono ciało ks. Jerzego, w kraju odbywały się czuwania i modlitwy za jego bezpieczny powrót. Wiadomość o morderstwie stała się dla wszystkich szokiem. Pogrzeb zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 w Warszawie i stał się wielką manifestacją antykomunistyczną. Szacuje się, że wzięło w nim udział ok. 600 tysięcy osób.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kiedy znaleziono ciało

Oficjalnie zwłoki księdza Jerzego Popiełuszki znaleziono 30 października 1984 roku o godzinie 17:00 w zalewie koło tamy we Włocławku. Jeden z toruńskich prokuratorów zajmujących się poszukiwaniami Popiełuszki zeznał, że już 26 października wezwano go w okolice tamy we Włocławku, aby asystował w wydobyciu zwłok z Wisły. Na miejscu poinformowano go jednak, że sprawa jest już „nieaktualna”.

W roku 2008 reporterzy „Superwizjera” TVN dotarli do większej liczby świadków. Twierdzą oni że ciało wyłowiono już 26 października. Nurkowie biorący udział w akcji twierdzą, że ciało wyglądało wówczas inaczej niż na zdjęciach i filmach rejestrujących moment wyłowienia ciała 30 października. Sposób skrępowania był również inny niż zeznali esbecy w czasie przesłuchań.

Ława oskarżonych. W pierwszym rzędzie drugi od lewej Grzegorz Piotrowski, czwarty od lewej Leszek Pękala, w drugim rzędzie  pierwszy od lewej Waldemar Chmielewski
Ława oskarżonych. W pierwszym rzędzie drugi od lewej Grzegorz Piotrowski, czwarty od lewej Leszek Pękala, w drugim rzędzie pierwszy od lewej Waldemar Chmielewski foto IPN

Proces morderców czy farsa komunistycznej władzy

Morderca księdza Jerzego Popiełuszki - Grzegorz Piotrowski mieszka w łodzi i nazywa się Grzegorz Pietrzak
Morderca księdza Jerzego Popiełuszki – Grzegorz Piotrowski mieszka w łodzi i nazywa się Grzegorz Pietrzak

Proces morderców księdza Jerzego Popiełuszki przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu był bezprecedensowy w dziejach systemu komunistycznego. Pierwszy raz przed sądem postawiono funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, których celem było zwalczanie przeciwników władzy komunistycznej. Sądowi przewodniczył SSW Artur Kujawa, a sprawozdawcą był SSW Jurand Maciejewski. Zabójców księdza Jerzego skazano na kary długoletniego więzienia: Grzegorz Piotrowski na 25 lat, jego przełożony Adam Pietruszka (wiceszef Departamentu IV MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła) również na 25 lat, Leszek Pękala na 15 lat i Waldemar Chmielewski na 14. Zastosowane amnestie pozwoliły na skrócenie kar. Wszyscy opuścili więzienie przedterminowo, a jako ostatni po odbyciu 16 lat kary, zwolniony został Piotrowski w 2001 roku.

Proces ten, podobnie jak kolejny dotyczący sprawy mordu, obejmujący jako oskarżonych generałów Władysława Ciastonia i gen. Zenona Płatka, nie ujawnił wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni. Obu oskarżonych w 1994 uniewinniono z zarzutu współsprawstwa morderstwa co do dziś budzi liczne dyskusje. Oficjalna wersja uprowadzenia i morderstwa była wielokrotnie kwestionowana.

Tak przed jak i w czasie procesu prowadzono intensywną kampanię antykościelnę. SB nieustannie śledziła reakcje społeczne na przebieg procesu, a zeznania świadków odpowiednio wyreżyserowano.

Niestety prawdziwych mocodawców takich jak Jaruzelski i Kiszczak oraz wielu innych nigdy nie osądzono w wolnej Polsce.

 

Inne ofiary komunistów przeciwko kościołowi

Jerzy Popiełuszko nie był jednym księdzem, który zginął w latach osiemdziesiątych w niewyjaśnionych okolicznościach. Podobny los spotkał innych duchownych: Stanisława Suchowolca, Stefana Niedzielaka i Sylwestra Zycha. Wszystkich z wymienionych zamordowano w 1989 r. (ks. Suchowolec i ks. Niedzielak w styczniu, natomiast ksiądz Sylwester Zych w lipcu). Każdy był związany z opozycją demokratyczną w związku z tym wspierał działalność niepodległościową. Przed śmiercią byli też wielokrotnie zastraszani przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Bez wątpienia dziś należy wciąż pamiętać o tragicznej ofierze księdza Popiełuszki i innych duchownych. Szczególnie, że zginęli walcząc o wolną Polskę.

Pogrzeb ks Jerzego Popiełuszki 1984 – 3.11.1984

Ks. Jerzy Popiełuszko wywiad to fragmenty złożone z filmów dokumentalnych.

75 Rocznica urodzin księdza Jerzego Popiełuszki

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia