Dlaczego praca zdalna izoluje?

402

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Daczego praca zdalna izoluje?
Okazuje się, że nawet w pracy potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem.

Dlaczego praca zdalna izoluje od społeczeństwa? Wydawać by się mogło, że taka forma niesie wiele praktycznych korzyści. Mimo to spora część osób chce powrotu do biur. Kto jednak najlepiej odnajduje się w takim trybie pracy? 

Dlaczego praca zdalna izoluje – praca nie dla każdego 

Praca zdalna nie jest dobra dla każdego. I nie chodzi tu tylko o konkretne branże. Osoby ekstrawertyczne, które cenią sobie kontakt z drugim człowiekiem nie będą w stanie się w niej odnaleźć. Działanie w biurze, oprócz wykonywania stałych obowiązków charakteryzuje się relacją z pozostałymi pracownikami, chociażby podczas kilkunastominutowych przerw na kawę. Ponadto wymiana bezpośrednich doświadczeń ze współpracownikami może stanowić bardzo ważny element rozwoju zawodowego. Z kolei pracodawcom trudniej jest dostrzec potencjał wśród zdalnych pracowników. Jeszcze kilkanaście lat temu mogłoby się wydawać, że działanie w trybie online to najlepsze rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami. Praca wykonywana z domu wydawała się idealna względem trudności z przemieszczaniem, czy dojazdem do miejsca pracy. Mimo to także i ta grupa pracowników w większości woli pracować co najmniej w trybie hybrydowym. Głównym powodem jest wspomniana izolacja, która wydaje się jeszcze gorsza, niż wszędzie czyhające krawężniki. 

Dlaczego praca zdalna izoluje?

Dlaczego praca zdalna izoluje – jakie są zalety? 

Pandemia koronawirusa zdecydowanie pokazała nam w ilu dziedzinach życia jesteśmy w stanie funkcjonować za pośrednictwem technologii. Wiele branż przeniosło swoje działanie na tryb online. Praca zdalna ma oczywiście wiele korzyści. Dla wielu osób jest to m.in. możliwość sprawnego łączenie obowiązków zawodowych i domowych. Ponadto zwolennicy podkreślają oszczędność kosztów na dojazdy do biura. Także pracodawcy oszczędzają przez brak konieczności przygotowania stanowiska. Pracownicy zdalni mogą pracować dla firm w całym kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Pracodawcy z kolei, dzięki takim rozwiązaniom, często zyskują wiele wartości merytorycznej. Praca zdalna doskonale sprawa się w przypadku takich dziedzin jak: copywriting, grafika komputerowa, informatyka, tłumaczenia, czy korekcja tekstów. Obok pracy zdalnej, popularną formą stała się tzw. praca hybrydowa. Polega ona na tylko częściowym wykonywaniu służbowych obowiązków w trybie stacjonarnym. W zależności od potrzeby pracownik musi stawić się w firmie np. raz, czasami dwa razy w tygodniu lub miesiącu. 

Dlaczego praca zdalna izoluje?

Dlaczego praca zdalna izoluje – dobra organizacja 

Wydawać by się mogło, że praca zdalna oferuje pracownikom pełen komfort. Tymczasem to właśnie zdalni pracownicy muszą jeszcze bardziej wykazać się zdolnością organizacji pracy własnej. Brak obowiązkowego dress code’u jest niczym w porównaniu z różnego rodzaju czynnikami rozpraszającymi w ciągu dnia. Nie każdy ma bowiem możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia stricte do wykonywania zadań zawodowych. W związku z tym nierzadko mówi się, że to praca zdalna wymaga szczególnej determinacji. Posiadając „biuro w domu” wielu ma również odczucie, że życiem zawodowym żyją niemal przez całą dobę. Pracownicy zdalni użalają się, że przez tę formę omijają ich różnego rodzaju premie czy awanse zawodowe. Pracodawcy z kolei narzekają, iż w takim trybie dużo trudniej kontrolować im pracę i zaangażowanie pracowników. Ponadto praca zdalna to ryzyko m.in. dla zdrowia kręgosłupa czy oczu. Dlatego w tym wypadku pamiętajmy o regularnych przerwach w ciągu dnia. 

Dlaczego praca zdalna izoluje?

Dlaczego praca zdalna izoluje – zdanie eksperta 

Dlaczego praca zdalna izoluje od społeczeństwa? Iryna Miłkowska, prezes grupy VIPoL – Wspieramy Razem mówi jasno, że człowiek nawet w pracy zwyczajnie potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. „Izolacja od społeczeństwa jest, ponieważ mamy ograniczoną komunikację z żywym człowiekiem, z innymi ludźmi. Życie biurowe to jest nie tylko wykonywanie swoich czynności. Jest to możliwość, by porozmawiać z zespołem, spotkać się na przerwie na kawę. Covid nauczył nas wiele rzeczy załatwiać zdalnie, mim to nie jesteśmy gotowi na całkowitą izolację od społeczeństwa. Badania mówią również, że praca zdalna negatywnie wpływa na psychikę człowieka”. Wywiad z Iryną Miłkowską miał miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać na antenie naszego radia, w każdy poniedziałek po g. 16:00. 

 

Wywiad z Iryną Miłkowską – cz. 1
Rozmowa z Iryną Miłkowską – cz. 2
Wywiad z Iryną Miłkowską – cz.3
Rozmowa z Iryną Miłkowską – cz. 4

Może zainteresować Cię także: Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dowiedz się również, jak niepełnosprawni mogą szukać pracy.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia