Coraz więcej otyłych dzieci

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W Polsce z nadwagą borykają się coraz częściej dzieci od 1 do 3 roku życia

Coraz więcej otyłych dzieci alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to problem, z którym borykamy się od lat. Niestety według badań, to polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co czwarty uczeń ma problem z nadwagą.

Problem otyłości wśród dzieci – niepokojące statystyki

Jak poważny jest problem otyłości wśród dzieci pokazują statystyki. W krajach rozwiniętych z roku na rok przybywa dzieci i młodzieży cierpiących na nadwagę i otyłość. Na problem ten wpływ może mieć wiele czynników. Na pewno będą to nawyki żywieniowe, predyspozycje genetyczne, czy też brak aktywności fizycznej. Swoją cegiełkę dołożyła tu również pandemia – zamkniecie i izolacja spowodowały to, że mieliśmy miej ruchu. Niestety według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 roku to polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. Jak wykazują najnowsze badania z 2022 roku aż 10 proc. małych dzieci(1-3lat) boryka się z problemem nadmiernej masy ciała. W późniejszych latach niestety możemy zaobserwować tylko tendencję wzrostową. W wieku wczesnoszkolnym otyłość stwierdzono aż u 30 proc. dzieci i 22 proc. u młodzieży do 15 roku życia. Dlatego powołując się na niepokojące statystyki warto zacząć działać już dziś aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych dzieci w przyszłości.

Coraz więcej otyłych dzieci – zadbajmy o ich prawidłową dietę

Dbając o prawidłową dietę naszego dziecka wykluczmy z jego jadłospisu przetworzoną żywność typu fastfood

Zadbajmy o prawidłową dietę naszych dzieci już od pierwszych dni ich życia. To my decydujemy co nasze dziecko zjada w ciągu dnia i dlatego mądrze planujmy jego jadłospis. Zacznijmy może od tego, że dziecko powinno jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie. Zadbajmy także, by jego dieta była zbilansowana i zawierała produkty z każdej grupy: tłuszcze, węglowodany i białka. Wprowadźmy również jak najwięcej świeżych owoców i warzyw(5 porcji dziennie). Ograniczmy spożywanie przez dzieci dużych ilości słodyczy(w tym słodkich napojów i niezdrowych przekąsek). I pod żadnym pozorem nie podawajmy najmłodszym przetworzonej żywności typu fastfood. Dużo cennych informacji i porad ekspertów możemy znaleźć na stronie ogólnopolskiego programu edukacyjnego„1000 pierwszych dni dla zdrowia„: https://1000dni.pl/. Znajdziemy tu gotowe poradniki, przygotowane przez specjalistów, lekarzy i dietetyków, które z pewnością dostarczą nam cennej wiedzy. Pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy przykładem dla naszych dzieci.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Badania prawidłowej wagi dziecka dokuje w oparciu o tabelę i siatkę centylową

Rodzice bardzo często nie widzą lub nie chcą widzieć problemu otyłości u swojego dziecka. Twierdzą, że ono nie jest za grube, tylko dobrze wygląda. Jednak wizyty w poradniach lekarskich mówią zupełnie co innego. Jest prosta metoda, która pozwoli ocenić czy nasze dziecko zmaga się z problemem otyłości. Badanie dokonuje się w oparciu o tabelę i siatki centylowe. Określają one pożądany wzrost i wagę w danym wieku, oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Jak również pozwalają porównać wagę lub wzrost dziecka w stosunku do innych dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Prawidłowa masa ciała dzieci i młodzieży mieści się zawsze pomiędzy 25 a 85 centylem. Wynik ma postać percentyla, przy czym:

-percyntyl 50 oznacza, że twoje dziecko rozwija się jak większość jego rówieśników – nie jest ani za szczupłe, ani zbyt otyłe;

-wynik między 85 a 95 percentyla oznacza, że dziecko cierpi na nadwagę;

-wynik na poziomie lub powyżej 95 percentyla traktowany jest już jako otyłość.

W prosty sposób sami możemy obliczyć prawidłową wagę dziecka korzystając z kalkulatora dostępnego w internecie, np. na stronie https://www.odzywianie.info.pl/kalkulatory-zywieniowe/kalkulator-bmi-dla-dzieci-i-mlodziezy. Odpowiemy sobie wówczas, kiedy zaczyna się otyłość.

Coraz więcej otyłych dzieci – problem okiem eksperta

Skalę problemu otyłości wśród dzieci nakreślił w swoim wystąpieniu dr. hab. n. med. Paweł Matusiak. i choć od jego wykładu minął już rok, jego spostrzeżenia są nadal jak najbardziej aktualne. Doktor podkreślił, że z problemem otyłości zmagamy się już od dawna. Nie zaczął się on z chwilą pandemii Covid. Mężczyzna stwierdził, że otyłość jest też swego rodzaju pandemią. Pokazał statystyki i wykresy, na których jasno widać, że w ostatnich latach znacząco wzrasta stopień otyłości. Podkreślił, że co czwarte dziecko zapada na najbardziej zaawansowany, trzeci stopień otyłości. Dodał jednocześnie, że powikłania są poważne, bo chore dziecko wyrośnie na chorego dorosłego, co w konsekwencji może skrócić jego życie nawet o 17 lat. Dlatego doktor podkreśla jak bardzo ważne są nawyki żywieniowe już od pierwszych dni życia. W dalszej części wykładu Paweł Matusiak obala mity żywieniowe jakie narosły wśród rodziców i niektórych lekarzy.

Pierwszym takim mitem jest wyrastanie z otyłości. Jak wspomina, często sami lekarze podchodzą błędnie do problemu twierdząc, że „dziecko z czasem z tego wyrośnie”. Nic bardziej mylnego, należy reagować jak najszybciej. Kolejnym mitem jest zalecane przez producentów i lekarzy wprowadzanie do diety soków i deserów dzieciom od 7 miesiąca życia. Od 2019 roku zalecenia zostały zmienione i soki można wprowadzić dziecku dopiero po ukończeniu 2 roku życia. Doktor pokreślił jak ogromne znaczenie ma tzw. programowanie żywieniowe i karmienie piersią. Dzieci karmione piersią przyjmują znacznie mniej kalorii niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Na koniec podkreśl znaczenie aktywności fizycznej i wpływ reklam na nawyki żywieniowe naszych dzieci.

Coraz więcej otyłych dzieci – konsekwencje otyłości

Otyłość to nie tylko defekt estetyczny, to wymagająca leczenia choroba cywilizacyjna, mogąca powodować wiele powikłań zdrowotnych. Należą do nich choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej z cukrzycą typu 2 włącznie. Ponadto, u takich dzieci częściej rozwija się astma oskrzelowa, zespół policystycznych jajników, bezdechy senne oraz zaburzenia kostno-mięśniowe. Występować mogą u nich także problemy dermatologiczne, stłuszczenie wątroby, choroba refluksowa przełyku, wady postawy i trudności z koordynacją. Otyłe dzieci często miewają szereg zaburzeń emocjonalnych wynikających z braku akceptacji przez siebie samego i przez rówieśników. Mogą pojawić się u nich kompleksy, zaburzenia odżywiania, a nawet depresja. Dlatego, jeśli waga naszego dziecka zaczyna nas niepokoić, nie czekajmy, aż problem narośnie, czym prędzej udajmy się do pediatry, albo do poradni chorób metabolicznych. Najważniejsze w leczeniu otyłości u dzieci będzie zmiana stylu życia polegająca na zmianie sposobu żywienia oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Zdaniem eksperta Wojciecha Pacholickiego, specjalisty medycyny rodzinnej „Leczenie otyłego dziecka wymaga terapii całej rodziny„.

Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia