Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – Wisła 2022. Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle (HS134) do rywalizacji staną najlepsi zawodnicy i najlepsze zawodniczki z kraju.
Mistrzostwa będą próbą generalną przed zmaganiami w Turnieju Czterech Skoczni. Tytułu wywalczonego przed rokiem na Wielkiej Kroki w Zakopanem bronić będzie Kamil Stoch.
Zawody zaplanowane są na dzisiaj. Doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.
Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – historia
Pierwsze skoki na ziemiach polskich rozegrano we Lwowie, a następnie w 1910 r. w Zakopanem. Na mistrzostwa kraju trzeba było jednak poczekać długo, aż do wyzwolenia w 1918 r. I Mistrzostwa Polski zostały rozegrane po raz pierwszy w 1920 r. w Zakopanem. Konkurencja skoków odbyła się na zrobionej ze śniegu skoczni na stokach Antałówki, a pierwszym zwycięzcą tej konkurencji w naszym kraju był Leszek Pawłowski z KTN (Karpackie Towarzystwo Narciarzy) ze Lwowa, przed Franciszkiem Bujakiem z SN TT. Najdłuższy ustany skok wyniósł 14 m. Wśród juniorów najlepszy okazał się Henryk Mückenbrunn, w przyszłości dwukrotny mistrz Polski w skokach narciarskich, oraz rekordzista kraju w długości skoku, ale już w kategorii seniorów.
W 1921 r. mistrzem okazał się Aleksander Rozmus, późniejszy olimpijczyk (1928) i czołowy reprezentant kraju w skokach narciarskich. W 1922 r. Mistrzostwa Polski rozegrano w początku marca w Worochcie. Wygrał je zdecydowanie Rozmus, przed Andrzejem Krzeptowskim I. W II kategorii seniorów wybuchła sensacja, gdyż zwyciężyła kobieta, Elżbieta Michalewska – Ziętkiewczowa. W następnych latach pojawili się zawodnicy, którzy pokonali granicę 20, 30, 40 i 50 metrów, w związku z tym poziom skoków w naszym kraju zdawał się wzrastać. Byli nimi: jeden z najzdolniejszych skoczków tamtego okresu, pierwszy który pokonał „trzydziestkę” na skoczni w Dolinie Jaworzynki – Aleksander Rozmus, Henryk Mückenbrunn, Józef Lankosz, Tadeusz Zaydel, Stanisław Gąsienica-Sieczka – pierwszy rekordzista skoczni na Krokwi (1925 r. – 36 m.).
Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – najwięcej zwycięstw/podium (indywidualne letnie i zimowe, drużynowe letnie i zimowe)
Najwięcej zwycięstw w zimowych mistrzostwach Polski
Adam Małysz 21 razy
Kinga Rajda, Joanna Szwab 2 razy
Najwięcej razy na podium w zimowych mistrzostwach Polski
Adam Małysz 28 razy
Kinga Rajda 5 razy
Najwięcej zwycięstw w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski
WKS Zakopane 12 razy
Najwięcej razy na podium w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski
TS Wisła Zakopane 23 razy
Najwięcej zwycięstw w letnich mistrzostwach Polski
Adam Małysz 18 razy
Kamila Karpiel 3 razy
Najwięcej razy na podium w letnich mistrzostwach Polski
Adam Małysz 19 razy
Kinga Rajda 7 razy
Najwięcej zwycięstw w drużynowych letnich mistrzostwach Polski
AZS Zakopane 4 razy
Najwięcej razy na podium w drużynowych letnich mistrzostwach Polski
AZS Zakopane 5 razy
Najwięcej razy na podium/medali we wszystkich zawodach mistrzostw Polski (indywidualne letnie i zimowe, drużynowe letnie i zimowe)
Adam Małysz 61 razy, 47 złotych, 11 srebrnych, 3 brązowe.
Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – tegoroczni faworyci
Niestety do rywalizacji tegorocznym Mistrzostw Polski nie staną na starcie Panie, ponieważ powód jest taki. Dlatego, że zgłoszono zbyt małą liczbę zgłoszonych zawodniczek.
Na szczęście kibice, jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, będą mogli oglądać zawody mężczyzn. Podczas gdy, tytułu mistrzowskiego będzie bronił Kamil Stoch. Choć jednak patrząc jednak na formę Dawida Kubackiego czy Piotra Żyły, czeka go wymagające wyzwanie.
Dla kadry Thomasa Thurnbichlera będzie to bez wątpienia, ostatni sprawdzian przed 71. Turniejem Czterech Skoczni, który tradycyjnie rozpocznie się 29 grudnia konkursem w niemieckim Oberstdorfie. PZN zaznaczył, że zaraz po MP w Wiśle odbędzie się konferencja prasowa poświęcona TCS. I prawdopodobnie wtedy też poznamy kadrę na prestiżowe zawody w Niemczech i w Austrii.
Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Skoki Narciarskie Letnie Grand Prix
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!