Po czym poznać depresję?

293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Po czym poznać depresję?
Dlaczego tak często bagatelizujemy początkowe objawy depresji?

Wydawać by się mogło, że o depresji wiemy niemal wszystko. Okazuje się, że choroba ta może mieć różne oblicza. Z kolei niektóre jej objawy możemy przypisać zupełnie innym dolegliwościom. Po czym poznać depresję? Jakie są jej nietypowe symptomy? 

Po czym poznać depresję – charakterystyczne objawy 

Istnieje kilka rodzajów depresji. W każdej z nich dominują inne, charakterystyczne objawy. Jeżeli pomyślimy o symptomach depresji, to prawdopodobnie pierwszym, który przyjdzie nam do głowy jest nieustanny smutek. Ponadto mamy brak zainteresowania, czy kłopoty ze snem, pamięcią i koncentracją. Jednym z najbardziej „podstępnych” typów depresji jest depresja maskowana. W tym wypadku jest to stan, w którym może dominować nawet jeden charakterystyczny objaw. Co więcej, może być on tak nietypowy, że początkowo przypisujemy go do zupełnie innych dolegliwości. Jak wyżej wspomnieliśmy, jednym z typowych depresyjnych objawów są problemy ze snem. Mniej znanym przejawem może być natomiast nieustanne poczucie zmęczenia i znużenia w ciągu dnia, nawet, gdy jesteśmy wyspani. Charakterystycznym, a zarazem mniej popularnym symptomem depresji mogą być także dolegliwości bólowe. Wówczas szczególnie bolą nas plecy i mięśnie. Ponadto zmniejsza się nasza tolerancja na ból. Stajemy się też bardziej podatni na stany zapalne. 

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są m.in. problemy ze snem.

Po czym poznać depresję – nietypowe syndromy 

Nie od dziś wiemy, że bóle i zawroty głowy są jedną z naturalnych reakcji na stres. Same bóle głowy często zresztą bagatelizujemy. Tymczasem mogą być one źródłem wielu chorób. W przypadku depresyjnych bóli głowy przypominają one raczej uczucie pulsowania, zwłaszcza w okolicach głowy i szyi. W kontekście depresji często mówimy też o sposobie patrzenia na świat. Wówczas padają stwierdzenia, że naszą rzeczywistość widzimy w „szarych barwach”. Okazuje się jednak, że samo zaburzenie dosłownie może wpływać na kondycje naszego wzroku. Nasz obraz staje się bardziej zamglony, ponadto możemy mieć trudności z rozróżnianiem barw. Depresja to także kłopoty trawienne. W tym wypadku problemem mogą być nawracające nudności, biegunka, a także bóle brzucha. Nie od dziś bowiem wiadomo, że jelita to nasz drugi mózg. Oprócz tego u kobiet mogą pojawić się także zaburzenia miesiączkowania. Bardzo często w wyniku depresji następuje także przyrost lub spadek masy ciała. 

Po czym poznać depresję – nie bagatelizuj objawów 

Po czym poznać depresję? Jak odróżnić zaburzenie od zwykłej chandry? Zdenerwowanie lub smutek pod wpływem konkretnej sytuacji jest naturalną reakcją organizmu. Problem jest, gdy tego typu zachowania pojawiają się bez większej przyczyny. Co więcej, zły nastrój zaczyna towarzyszyć nam każdego dnia. Złe samopoczucie staje się natomiast pretekstem do wywoływania poczucia winy. Schemat ten jest typowym przejawem depresyjnych zaburzeń. Dlatego im szybciej sięgniemy po pomoc, tym lepiej. Co więcej, dobrze przepisane leki nie tylko pomogą odzyskać dobry nastrój, ale i złagodzą pozostałe fizyczne dolegliwości. Pamiętajmy, że w leczeniu depresji trzema kluczowymi czynnikami są farmakoterapia, psychoterapia, a także wsparcie ze strony najbliższego otoczenia. 

Przeczytaj także: Depresja wśród dzieci – skąd pochodzi?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia