Depresja wśród dzieci – skąd pochodzi?

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Depresja wśród dzieci

Zaburzenia depresyjne to problem, który do tej pory kojarzył się wyłącznie z osobami dorosłymi. Tymczasem procent zachorowań wśród dzieci staje się wręcz alarmujący. Gdzie leży przyczyna występowania choroby? Jakie są metody leczenia? Czy depresja wśród dzieci może stać się problemem cywilizacyjnym?

Depresja wśród dzieci – niepokojące objawy

Problemy depresyjne u osób dorosłych przejawiają charakterystyczne objawy. W przypadku dzieci rodzice powinni być wyczuleni na takie symptomy jak np. długotrwały smutek u dziecka, senność, zachowania agresywne, brak apetytu (lub nadmierny apetyt) czy zaburzenia koncentracji. W wielu przypadkach dziecko zaczyna notować słabe wyniki w nauce. Ponadto często odmawia uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Dziecko wykazuje także niską samoocenę. W przypadku nawet drobnego zaniechania długotrwale pozostaje w poczuciu winy. Podobnie jak w przypadku depresji u dorosłych, gdy widzimy, że niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Depresja wśród dzieci – przyczyny

Podobnie jak w przypadku dorosłych, nie ma jednoznacznej przyczyny występowania depresji u dzieci. Mogą to być przykładowo uwarunkowania genetyczne. W większości przypadków depresja wśród dzieci jest skutkiem problemów w jego najbliższym otoczeniu. Konflikt rodziców, problemy rodzinne czy dyskryminacja w grupie rówieśniczej – to najczęstsze przyczyny zaniżonej samooceny. Należy także zwrócić uwagę na aktualny styl życia dzieci. Zajęci coraz liczniejszymi obowiązkami pozaszkolnymi, często brakuje im czasu na odpoczynek. W tej sytuacji przeciążenie organizmu również może powodować zaburzenia depresyjne. Obciążeni pędem życia rodzice także mają coraz mniej czasu dla swoich pociech.

Depresja wśród dzieci – leczenie

W ciężkich przypadkach depresja musi być leczona farmakologicznie. Dzieje się to zazwyczaj w warunkach szpitalnych. Niezbędna jest również psychoterapia. W trakcie sesji terapeutycznych dziecko uczy się przede wszystkim radzić sobie ze swoimi emocjami, a także prawidłowej komunikacji z rówieśnikami. Kluczowe w terapii jest też budowanie poczucia własnej wartości. Istotne, by specjalista miał w tym czasie wsparcie ze strony rodziców. Jeśli przyczyną problemu jest np. konflikt w rodzinie, to najlepszym rozwiązaniem będzie terapia rodzinna. Depresja to choroba, która może mieć niespodziewany nawrót. Dlatego nawet po zakończonej terapii dziecko powinno stale znajdować się pod opieką psychologa.

Depresja wśród dzieci – alarmujące dane

Oficjalnie prawie osiem tysięcy dzieci leczy się w Polsce na depresję. Nie należy traktować tej liczby jako ostateczną, gdyż nadal duży procent dzieci nie jest prawidłowo diagnozowany. Warto dodać, że pojęcie „depresja dziecięca” jako jednostka chorobowa w medycynie oficjalnie nie istnieje. Nie ma też konkretnych przesłanek co do czynnika płci względem ilości zachorowań. W przypadku dzieci same objawy mogą mieć różny przebieg i charakter. Najmłodszy pacjent, u którego zdiagnozowano zaburzenia depresyjne, miał dwa lata. Depresja może występować nawet u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Za główne objawy uznaje się m.in. dużą płaczliwość, brak apetytu czy zaburzenia snu. Często błędnie przypisuje się je naturalnym zachowaniom wśród maluchów w tym okresie życia.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/18/cyberprzestepczosc-nowa-forma-przemocy/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia