6 Festiwal MATERIA PRIMA 2023 / 17-28.02

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

6 Festiwal MATERIA PRIMA 2023. Plakat festiwalu w odcieniach fioletu. Centralna postać W przysiadzie tonie w mroku. Plakat zawiera tytuł i datę festiwalu.
Zaproszenie na 6 edycję festiwalu.

Po czteroletniej przerwie Festiwal MATERIA PRIMA powraca do Krakowa. W trakcie 12 festiwalowych dni (17-28 lutego), widzowie mogą oczekiwać siedmiu starannie wyselekcjonowanych spektakli z całego świata, oraz jednego przedstawienia towarzyszącego. W sumie odbędzie się 16 pokazów, różnorodnych, zabawnych, przejmujących, zaskakujących i bulwersujących, które udowodnią, że teatr to magia. Spektakle festiwalowe zostaną zaprezentowane w różnych przestrzeniach Krakowa: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska. 6 Festiwal MATERIA PRIMA 2023.

6 Festiwal MATERIA PRIMA 2023 – wprowadzenie

Krakowski Teatr Groteska jest organizatorem Festiwalu Materia Prima od 2010 roku. Na tegoroczną edycję miłośnicy teatru formy i tańca, musieli czekać cztery lata, a to za sprawą pandemii.  

Jak powiedział Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu: „- Materia Prima to teatr z innego świata. W podwójnym sensie. Geograficznym, bo spektakle tegorocznej edycji krążą po całym
świecie, pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi festiwalami. I tylko u nas, w Krakowie będzie można te wszystkie teatralne cuda zobaczyć w jednym czasie, obok siebie. – W sensie artystycznym to spektakle z innego teatralnego świata. Pod względem koncepcji, użytych środków, kunsztu wykonawców i wreszcie efektu końcowego. To typ teatru i rodzaj jakości rzadko w teatrze polskim oglądany. Zatem zapraszamy wszystkich, którym sztuka przez wielkie „S” sprawia jeszcze radość – podkreśla.”

https://www.youtube.com/watch?v=XaMRwfYpxOs

Organizatorzy podkreślają że:”-Program 6. edycji został skonstruowany w taki sposób, aby przedstawić różnorodne widowiska zaskakujące swym tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to wszyscy mają wspólny mianownik – teatr formy. A więc teatr będący esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku.  Spektakle zostały pracowicie wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski – Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. To cud, bo są to twórcy, którzy mają kalendarze wypełnione na kilka lat do przodu – mówi Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej”.

Atrakcje 6 edycji Festiwalu

Podczas 6. edycji Festiwalu MATERII PRIMA zobaczymy nastrojowe niemal cyrkowe najnowsze widowisko „Nuda” (pol. „Naga”) w wykonaniu Compagnii Finzi Pasca (22 i 23.02), autorstwa Daniele Finzi Pasca, reżysera, inscenizatora, aktora, twórcy sukcesów Cirque du Soleil; artysty mającego na swoim koncie spektakl, który obejrzało ponad 3 mln widzów, a także reżysera ceremonii olimpijskich w Turynie oraz w Soczi. Pokazana też zostanie zaskakująca choreograficzna opowieść „Kreatur” w wykonaniu Sasha Waltz & Guests (21 i 22.02); już nagradzane choć nowe  przedstawienie „Dance’n’Speak Easy” tanecznej grupy Wanted Posse (17 i 18.02).

Rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji spektakl „Vertikal” Compagnie Käfig (18 i 19.02); pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych choć zaprezentowanych w teatrze, czyli „Vielfalt” przygotowany przez Jacop Ahlbom Company  (19 i 20.02); „wstrząsający” i zabawny jednocześnie „The House” Sofie Krog Teater (24 i 25.02); Akram Khan Company (27 i 28.02) i jego „Jungle Book Reimagined” czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”. Festiwalowi towarzyszyć będzie widowisko „A Night with Thick & Tight”, zespołu Thick & Tight, będące niezwykłym spotkaniem z kultowymi postaciami pop kultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i Księżna Diana (27, 28.02).

Polecam wideo: 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Może cię również zainteresować: Największa tragedia na Bałtyku – 78 rocznica zatopienia MS Wilhelm Gustloff

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia