Odpowiednia jakość snu

320

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odpowiednia jakość snu
Odpowiednia jakość snu

Odpowiednia jakość snu. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy śpisz w najlepszej pozycji dla swojego organizmu to zapraszam do zapoznania się z opinią specjalistów. Jak to zwykle w życiu bywa, najwygodniej to nie znaczy zdrowo. Pozycja we śnie wbrew pozorom ma duże znaczenie dla naszego organizmu. Nieodpowiednie ułożenie ciała może powodować nie tylko zaburzenia snu, ale także zmęczenie. Poniżej postaram się państwu wyjaśnić jak należy najlepiej spać, a jak się nie powinno, zapraszam do lektury.

Odpowiednia jakość snu – właściwe funkcjonowanie

Organizm człowieka jest już tak zbudowany, że spory wpływ na właściwe funkcjonowanie ma sen. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale odpowiednio przespana noc ma wpływ nie tylko na nasz dobry humor w ciągu dnia, ale także może zminimalizować np. wystąpienie cukrzycy czy innych zaburzeń zdrowotnych. Sporym problemem wielu osób jest to, że pomimo przespanej nocy są oni niewyspani, jest to niepokojący objaw, któremu trzeba jak najszybciej zaradzić.

Odpowiednia jakość snu – nawyki

Pozycja podczas snu zależy głównie od nawyków każdego człowieka. Niestety okazuje się, że nie każde ułożenie ciała jest dobre, duże znaczenie ma czy leży się na plecach, na boku czy na brzuchu. Wyjątkiem są niektóre osoby mające problemy zdrowotne, w ich przypadku najlepiej poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty.

Odpowiednia jakość snu – spanie na plecach

Najlepszą pozycją do spania według specjalistów jest leżenie na plecach, ma ona sporo plusów m. in. zapobiega drętwieniu rąk oraz nóg, a także powoduje płynny przepływ krwi. Dodatkowo wpływa ona na rozluźnienie mięśni, zapobiega bólowi karku i innych części ciała, a ponadto zmniejsza możliwość wystąpienia bolesnych skurczów. Pozycję na plecach szczególnie poleca się kobietom cierpiącym na zespól napięcia przedmiesiączkowego. Wskazana jest ona m. in. dla osób ze zgagą, według lekarzy, pozycja do spania ma na to wpływ. Głowa, ramiona, a także górne części tułowia powinny być lekko uniesione do góry, ale nie można przesadzać z ilością poduszek. Spanie na plecach zapobiega przepływowi kwasu żołądkowego do górnych partii układu pokarmowego. Jednak spanie w tej pozycji odradza się osobom cierpiącym na chrapanie i z bezdech senny co nie jest normatywnym zjawiskiem.

Odpowiednia jakość snu – leżenie na boku

Kolejną dobrą pozycją do spania jest leżenie na plecach. Ułożenie to jest szczególnie dobre dla osób cierpiących na bóle karku i pleców. Dla ludzi, którzy zmagają się z chrapaniem może to być najlepsza pozycja na odpoczynek. Zawsze, obojętnie w jakiej pozycji uciskamy jakąś część ciała, np. leżąc na prawym boku jest to wątroba, z kolei na lewym, serce. By zadbać o swoje zdrowie warto czasami zmienić pozycje. Wskazane jest umieszczenie poduszki pomiędzy nogi, pomaga to odciążyć kończyny dolne. Trzeba jednak pamiętać by poduszka nie była za duża, najlepszy będzie zwykły jasiek. Zdaniem specjalistów, najlepszą pozycją dla kobiet w ciąży jest leżenie na lewym boku, dobrze ona wpływa na płód. Największą zaletą jest tu przepływ krwi, co prawda słychać głosy, które mówią, że pozycja ta zwiększa ryzyko tworzenia się zmarszczek, a nawet może sprzyjać wiotczeniu piersi. Nie potwierdzono tego jednak naukowo.

Odpowiednia jakość snu – najgorsze spanie na brzuchu

Zdecydowanie odradza się spanie na brzuchu, jest to ostatnia pozycja w rankingu lekarzy. Takie ułożenie sprzyja niewyspaniu, a także powoduje gorszy wygląd po przebudzeniu, ponadto hamuje dopływ tlenu do organizmu. Spanie na brzuchu to nie jest dobry pomysł, specjaliści tego kategorycznie odradzają. Osoby, które śpią w owej pozycji często skarżą się na ból szyjnego odcinka kręgosłupa.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o meczu Legia Cracovia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia