Patologiczna nieszczelność jelita

372

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Do objawów patologicznej nieszczelności jelit zaliczamy ból brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, zgagę oraz refluks

Patologiczna nieszczelność jelita (LGS) to dolegliwość, która może powodować wiele różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich między innymi: bezsenność, zgaga, problemy skórne, refluks czy nietolerancja pokarmowa. W obecnych czasach jest to coraz częściej występujące schorzenie, gdyż miliony ludzi na całym świecie boryka się z tą dolegliwością.

Czy patologiczna nieszczelność jelita jest chorobą?

Wielu lekarzy uważa, że patologiczna nieszczelność jelita nie jest chorobą, tylko zespołem objawów

Zespół nieszczelnego jelita aktualnie nie jest uznawany za odrębną jednostkę chorobową, ani też za zespół objawów. Jest to temat dość kontrowersyjny, ponieważ wielu specjalistów wątpi w ogóle w jego istnienie. Jak więc jest naprawdę? Doktor n.med. Tadeusz Tacikowski — gastrolog, uważa, że patologiczna nieszczelność jelit nie jest chorobą, tylko zespołem objawów. To stwierdzenie jest kluczowe, aby zrozumieć symptomy i odpowiednio podejść do problemu. Gastrolog sugeruje, że, aby precyzyjnie dobrać leczenie należy wykryć konkretną chorobę, która prowadzi do zaburzenia bariery jelitowej.

Na czym polega zespół nieszczelnego jelita

Przy zespole nieszczelnego jelita, przez uszkodzoną, nieszczelną błonę śluzową jelit, do krwioobiegu przedostają się szkodliwe drobnoustroje, grzyby oraz pasożyty. Mogą to być także niestrawione łańcuchy białek złożonych, tłuszczy i substancji odpadowych, które w zdrowym organizmie nie przenikają przez barierę jelito-krew. Nieszczelne jelito powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia funkcji wyściółki jelita cienkiego. Błona śluzowa jest zbudowana z nabłonka, którego komórki są ściśle ułożone obok siebie. W momencie gdy równowaga błony śluzowej zostaje zaburzona, odstępy pomiędzy komórkami się rozluźniają i powiększają. W konsekwencji mogą przez nie przenikać molekuły i toksyny, które w normalnych warunkach byłyby eliminowane z organizmu. Przenikające do krwioobiegu toksyny działają niekorzystnie na nasze narządy wewnętrzne, a także na skórę, mięśnie i stawy.

Patologiczna nieszczelność jelita – przyczyny

Przyczyn patologicznej nieszczelności jelit jest wiele. Stres jest wymieniany jako jeden z głównych czynników, który osłabia układ immunologiczny, zwiększając narażenie na choroby. Dysbioza, czyli brak równowagi między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami jelitowymi jest kolejnym powodem występowania tej dolegliwości. Niewłaściwa dieta, bogata w konserwanty, sztuczne barwniki i węglowodany także ma na nią wpływ. Dodatkowo ostre przyprawy, alkohol i gluten zawarty w pszenicy, życie i jęczmieniu prowadzą do uszkodzenia ściany jelita. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, aspiryna, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne i steroidy zwiększają również przepuszczalność jelit. Zakażenia bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze także uszkadzają błonę śluzową jelit powodując tą chorobę. Kolejnym czynnikiem jest niski poziom glutationu, który chroni i odbudowuje śluzówkę jelita. Występowania LGS upatruje się również w zaburzeniach równowagi hormonalnej, niedoczynności tarczycy, promieniowaniu i chemioterapii.

Patologiczna nieszczelność jelita – objawy

Przy zespole nieszczelnego jelita, przez uszkodzoną błonę śluzową jelit, do krwioobiegu przedostają się szkodliwe drobnoustroje, grzyby oraz pasożyty

Objawy nieszczelnego jelita mogą dotyczyć całego organizmu, w tym układu pokarmowego, nerwowego i skóry. Jak wiadomo kondycja jelit wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego tak ważne jest aby były w jak najlepszej formie. Kiedy dochodzi do nieszczelności jelit, nasz organizm znacznie gorzej funkcjonuje. Do najczęstszych objawów tej choroby zaliczamy:

-wzdęcia, zaparcia lub biegunki, a także bóle brzucha, nudności, refluks czy zgagę;

-alergie pokarmowe oraz dolegliwości skórne, takie jak: wysypka, trądzik, egzema, wyprysk, suchość skóry;

-bóle mięśni i stawów, jak również przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu oraz bezsenność;

-zaburzenia pamięci i koncentracji, a także zmiany nastroju;

-zapalenie zatok, chroniczny katar, alergia na pyłki, nadwrażliwość na światło, swędzenie i łzawienie oczu;

-wahania ciśnienia tętniczego krwi;

-bezpłodność i impotencja oraz zakażenie dróg moczowych;

-zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała;

-gorączka o nieznanej przyczynie.

Rozpoznanie patologicznej nieszczelności jelita

Zespół nieszczelnego jelita jest dosyć trudny do zdiagnozowania ze względu na występowanie w nim wielu pozornie niepowiązanych ze sobą objawów. Ma również wiele przyczyn i nie istnieje test, który mógłby go jednoznacznie zdiagnozować. Ponadto wielu lekarzy podchodzi sceptycznie do tego problemu. Jednak z biegiem czasu podejście do tego zagadnienia ulega zmianie i coraz częściej pacjenci słyszą właściwą diagnozę. Najczęściej, aby rozpoznać chorobę stosuje się test z mannitolem i laktulozą. Pacjent wypija roztwór zawierający te dwie substancje, a po sześciu godzinach przeprowadza się badanie moczu. Gdy w moczu występuje niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, wówczas przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa. Istnie również domowy sposób na wykrycie LGS — wystarczy wykonać test z wykorzystaniem soku z buraka. Taki sok pijemy na noc, a rano oceniamy barwę moczu. Niestety jak podają różne źródła nie zawsze jest on wiarygodny.

Patologiczna nieszczelność jelita – leczenie

W zespole nieszczelności jelita najważniejsza jest zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce

W związku z tym, że nieszczelne jelito nie zostało uznane za chorobę, nie istnieją leki na tę dolegliwość. Jest jednak wiele rzeczy, które mogą zmniejszyć stan zapalny i przywrócić integralność błony śluzowej jelita. Najważniejsza w tym wypadku okazuje się dieta przeciwzapalna uboga w cukier rafinowany, alkohol i gluten. Bogata natomiast w kwasy tłuszczowe zawarte między innymi w rybach i orzechach, jak również w warzywa zawierające błonnik. Musimy wykluczyć przede wszystkim żywność przetworzoną zawierającą konserwanty i sztuczne barwniki. Zalecane jest również stosowanie priobiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit. Jako że stres jest jednym z czynników nasilających objawy, ważne jest, aby go unikać. Kluczową rolę odgrywa także aktywność fizyczna — regularne spacery na świeżym powietrzu i uprawianie sportów. Niestety próby przywrócenia integralności śluzówki jelita mogą trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat.

Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia