Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń 2023

623

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń 2023
Po pandemicznej przerwie, ponownie możemy podziwiać inscenizację walk z września 1939 roku.

W dniu 20 maja 2023 roku, w godz. 14:30÷21:00 w miejscowości Gostyń odbędzie się inscenizacja walk obronnych z września 1939 roku, które miały miejsce na terenie Górnego Śląska. XVI Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń

Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń ???

Trudno doszukiwać się w podręcznikach historii, informacji na temat Bitwy Wyrskiej, ważnego elementu obrony ziemi górnośląskiej z września 1939 roku. Przez dziesięciolecia utrwalano mit jakoby we wrześniu ’39, Górny Śląsk był broniony jedynie przez harcerzy i kombatantów powstań śląskich. Zupełnie tak, jakby nie istniała Grupa Operacyjna „Śląsk”, dowodzona przez generała brygady Jana „Jagmina” Sadowskiego, która wchodziła w skład Armii „Kraków”.

Trzon Grupy Operacyjnej „Śląsk” stanowiły: 23 Górnośląska Dywizja Piechoty, 55 Rezerwowa Dywizja PiechotyorazGrupa Forteczna Obszaru Warownego Śląsk. To właśnie te formacje z pełnym zaangażowaniem, broniły terenów Górnego Śląska przed niemieckim agresorem, aż do swego odwrotu w nocy z 2 na 3 września 1939 roku. Jednym z ważnych epizodów walk na Śląsku, była bitwa w rejonie miejscowości Wyry i Gostyń w okolicach Mikołowa.

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń scena z 2014 roku
Scena z inscenizacji Bitwy Wyrskiej z 2014 roku.

Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń – 1 września 1939 roku

W dniu wybuchu II Wojny Światowej, polskie pozycje na Odcinku Umocnionym „Mikołów” zostały zaatakowane przez niemiecki – VIII Śląski Korpus Armijny. Niemcy od świtu usiłowali przełamać polską obronę w rejonie Śmiłowic, Sośniej i Fiołkowej Góry oraz pod miejscowością Wyry, znajdującą się na południowym skraju umocnień Obszaru Warownego „Śląsk”. Odcinek Umocniony „Mikołów” broniony był przez 55 Rezerwową Dywizję Piechoty, 17 baterii dział oraz pociąg pancerny „Groźny” w walkach świetnie sprawdziły się jednostki forteczne. Obroną w rejonie Mikołowa, kierował od czerwca 1939 roku, dowódca oświęcimskiego II batalionu 73 pułku piechoty – podpułkownik Władysław Kiełbasa.

W dniu ataku Niemcy wdarli się jedynie w głąb lasu wyrskiego, czego skutkiem było przesunięcie pod Wyry polskich odwodów w postaci pułków doborowej 23 Dywizji Piechoty, o czym zadecydował dowódca Grupy Operacyjnej „Śląsk” – gen. Jan Sadowski.

Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń – 2 września 1939 roku

Tak jak przewidziało polskie dowództwo 2 września, oddziały niemieckie ruszyły do ataku na polskie pozycje w lesie wyrskim, jednak ich postęp został powstrzymany do czego przyczynił się pociąg pancerny „Groźny” i jego działa. Niemcy przypuścili zmasowany atak na Wyry i po przełamaniu obrony zmusili broniący miasta Batalion Obrony Narodowej „Zawiercie” do odwrotu. Ponieważ taka sytuacja zagrażała wyjściem Niemców na tyły walczących wojsk polskich, II batalion 73 pułku piechoty, którym dowodził ppłk. Władysław Kiełbasa przeprowadził zwycięskie kontruderzenie z Mikołowa w kierunku Wyr. Miejscowość została odbita, niestety ppłk Władysław Kiełbasa zmarł w wyniku odniesionej w trakcie ataku rany głowy.

Niestety sytuacja na froncie Armii „Kraków”, zmusiła Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza Śmigłego do podjęcia decyzji o opuszczeniu umocnień Obszaru Warownego „Śląsk”.

Nocą z 2 na 3 września, polskie oddziały wycofały się za rzekę Przemszę, a następnie kontynuowały odwrót pod Tomaszów Lubelski.

Plakat imprezy rekonstrukcyjnej.

Harmonogram wydarzenia:

14:30 – oficjalne otwarcie, pokaz sprzętu wojskowego, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939
15:00 – INSCENIZACJA HISTORYCZNA WALK Z WRZEŚNIA 1939 ROKU 
16:00 – pokaz kawalerii, pokazy powietrzne i lądowe sprzętu Wojska Polskiego
16:15 – rozpoczęcie pikniku fortecznego
16:30 – występ kapeli BOLKOVA
17:45 – występ zespołu FORTECA WALKA TRWA
19:15 – występ zespołu BUM BUM ORKeSTAR

W trakcie imprezy można zwiedzać:

 • schron bojowy Sowiniec z 1939 roku
 • stanowiska Grup Rekonstrukcji Historycznej
 • wystawę sprzętu Wojska Polskiego
 • stanowiska promocyjne jednostek wojskowych

Poza tym:

 • punkty gastronomiczne
 • strefa dla dzieci (dmuchańce, pole minowe)
 • stoiska handlowo-militarne

Organizatorzy:

 • Gmina Wyry
 • Ars Cameralis Silesiae Superioris
 • Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO FORTALICIUM
 • Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach
 • Dom Kultury Gostyń

Polecam materiał wideo: Bitwa wyrska 2019

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia