Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku

2790

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od stycznia 2024 roku Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące między innymi seniorów

Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku dotyczyć będą między innymi kierowców powyżej 65 roku życia. Ponadto wszystkie osoby posiadające prawo jazdy kat. B mają zyskać uprawnienia do kierowania pojazdem o wyższej niż obecnie dopuszczalnej masie całkowitej. Dodatkowo zakłada się możliwość uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami osobowymi i ciężarowymi, osobom od 17 roku życia.

Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku – badania psychologiczne dla seniorów

W styczniu 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy przygotowane przez Unie Europejską. Jedną z wprowadzonych zmian będzie zaostrzenie wymagań względem kierowców powyżej 65 roku życia. Seniorzy będą musieli przejść obowiązkowe badania psychologiczne, które mają pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją. Dodatkowo nakreślą one ogólną kondycję starszych kierowców. Jeśli senior uzyska z testu wynik negatywny, ma on wówczas stracić możliwość kierowania pojazdami. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Hiszpanii, Danii czy Szwajcarii. Dodatkowo Niemcy w swoich badaniach zaznaczyli, że ryzyko wypadków wśród starszych kierowców jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lata. Wymóg ten ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i redukcję wypadków oraz zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych. Ten unijny projekt Komisji Europejskiej nosi nazwę „wizja zero”, a pierwszym krajem, w którym zaczęto wprowadzać jego założenia, była Szwecja.

Kolejną wizją Komisji Europejskiej dotyczącą seniorów jest pomysł na kurs odświeżający dla kierowców powyżej 70 roku życia. Inne plany z kolei zakładają wydawanie im terminowego prawa jazdy, na przykład na pięć lat. Jego przedłużenie wiązałoby się z licznymi badaniami i testami. Zdaniem ekspertów wymagania względem starszych kierowców powinny być jeszcze bardziej restrykcyjne. Według nich u osób powyżej 75 roku życia badania należy powtarzać co roku, natomiast u osób między 65 a 75 rokiem życia co dwa lata. Przeciwnicy owych rozwiązań sądzą, że wiek nie jest przesłanką do tak częstych badań. Twierdzą również, że to młodsi kierowcy stanowią większe zagrożenie na drogach. Zapowiadane regulacje są jednak nadal w fazie projektowej, co oznacza, że w najbliższych miesiącach mogą zostać zmodyfikowane.

Seniorzy przeciwni zmianom

Wiele starszych kierowców już dziś czuje się dyskryminowana z powodu nowych przepisów. Uważają oni, że nie są gorszymi kierowcami niż osoby młodsze i nadal są w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdy. Jednak badania pokazują, że mają oni częściej problemy ze zdrowiem zarówno fizycznym jak i psychicznym, a także kłopoty ze wzrokiem czy słuchem. Z tego powodu częściej dochodzi do wypadków i kolizji z ich udziałem. Zdaniem ekspertów większość seniorów nigdy samodzielnie nie pojawi się na badaniach, mimo iż wiedzą, że nie są już w najlepszej kondycji zdrowotnej. Dlatego Unia Europejska chce wprowadzić dla nich obowiązkowe badania psychologiczne i kursy odświeżające po, to aby poprawić bezpieczeństwo seniorów i innych użytkowników dróg.

Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku – prawo jazdy od 17 roku życia

Unia Europejska chce także wprowadzić możliwość uzyskania prawa jazdy dla osób od 17 roku życia, po to aby rozwiązać problem braku zawodowych kierowców

Według statystyk na drogach w krajach Unii Europejskiej życie traci około 20 tysięcy osób rocznie. Aby, zminimalizować tę liczbę i finalnie dojść do braku ofiar śmiertelnych w 2050 roku wprowadzono plan „wizja zero”. Osiągnięcie tego celu ma ułatwić między innymi wprowadzenie takich rozwiązań jak:

-usprawnienie systemu identyfikacji i karania sprawców wykroczeń;

-poprawę systemu szkolenia;

-powielanie rozwiązań, które sprawdziły się w krajach w innych państwach członkowskich.

Jednym z rozwiązań Unii Europejskiej ma być możliwość uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe i ciężarowe dla osób od 17 roku życia. Założeniem projektu jest jednak możliwość prowadzenia pojazdu przez taką osobę wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, aż do momentu uzyskania przez nią pełnoletności. Celem takich rozwiązań ma być między innymi wypełnienie braku kierowców zawodowych. Ponadto młody kierowca przez dwa lata od zdania egzaminu ma być na okresie próbnym. W czasie jego trwania nie będzie tolerowana u niego nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi. Dodatkowo podczas szkoleń i egzaminów zostanie położony większy nacisk na jazdę uwzględniającą bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg. Mowa tu o elektrycznych hulajnogach i rowerach.

Zmiany w prawie jazdy kat. B

Zmiany w prawie jazdy kat. B dotyczyć będą zakresu uprawnień do kierowania pojazdem o wyższej niż obecnie dopuszczalnej masie całkowitej (3,5 t). Do tej pory oznaczało to, że kierowcy posiadający to uprawnienie nie mogli prowadzić niektórych kamperów, ponieważ przekraczały one dopuszczalną masę całkowitą. W związku z tym planowana jest zmiana przepisów, tak aby osoba posiadająca prawo jazdy kat. B, mogła prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej, która wyniesie do 4,25 ton.

Zatrzymanie prawa jazdy uznawane w całej Unii Europejskiej

Utrata prawa jazdy w dowolnym kraju Wspólnoty będzie automatycznie obowiązywała na terenie całej Unii Europejskiej – tak wynika z najnowszych planów Komisji Europejskiej

Obecnie zatrzymanie prawa jazdy za granicą nie skutkuje w praktyce zakazem prowadzenia auta w innych krajach. W praktyce wygląda to tak, że „zagraniczna” utrata uprawnień zwykle działa tylko na terytorium tego państwa. Najnowsze plany Komisji Europejskiej mają całkowicie zmienić taki stan rzeczy. Utrata prawa jazdy w dowolnym kraju Wspólnoty będzie automatycznie obowiązywała na terenie całej Unii Europejskiej. Wcielenie w życie tych planów będzie jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu elektronicznego dokumentu prawa jazdy. Dodatkowo konieczne będzie stworzenie unijnej bazy danych kierowców oraz stanu ich punktów karnych, do której dostęp miałby każdy policjant w UE. To z kolei wymagać będzie między innymi:

-ujednolicenia dopuszczalnych limitów alkoholu i środków odurzających;

-ujednolicenia systemu punktów karnych (przynajmniej za najcięższe wykroczenia na terenie całej UE).

Przeczytaj także: Zmiany dla młodych kierowców

Zainteresować Cię może również temat: Mandaty dla wędkarzy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia