Mini zgrupowanie Lecha w Holandii

0
108
Mini zgrupowanie Lecha w Holandii
Mini zgrupowanie Lecha w Holandii

Mini zgrupowanie Lecha w Holandii. Ciekawy artykuł pojawił się na portalu onet.pl, przypomniał on, że między piątkiem (14 lipca), a poniedziałkiem (17 lipca) Lech Poznań był na mini zgrupowaniu w Holandii. Kulminacyjnym punktem programu było sobotnie spotkanie sparingowe rozegrane bez publiczności z AZ Alkmaar. Zapewne nie przez przypadek ten zespół na sparingpartnera wybrał Lecha Poznań. W latach 2014-2019 szkoleniowcem tego klubu był obecny trener “Kolejorza” John Van Der Brom. AZ Alkmaar nigdy nie grał meczu z ekipą z Poznania jak napisano na stronie tego klubu. Zaraz dodano jednak, że w pewnym sensie ich drużyna zmierzyła się z Lechem tylko, że wtedy była to Amica Wronki. O co więc chodzi? A o to, że od 2006 roku poznański klub występuje na licencji zespołu z Wronek.

Mini zgrupowanie Lecha w Holandii – grupa Amiki Wronki

Amica Wronki z AZ Alkmaar mierzyła się w 2004 roku w fazie grupowej nieistniejącego już Pucharu UEFA (teraz Liga Europy). W tamtych latach rywalizowało w grupie 5 drużyn gdzie każda grała po 4 spotkania (każdy z każdym). Ekipa z Wronek prowadzona wówczas przez byłego szkoleniowca Lecha Macieja Skorżę przegrała wszystkie 4 mecze i odpadła z turnieju zajmując ostatnie miejsce w grupie F. Piłkarze z Wielkopolski doznali porażki z Glasgow Rangers 0:5, wymienianym AZ Alkmaar 1:3, Grazer AK 3:1 i Aj Auxerre 5:1.

Mini zgrupowanie Lecha w Holandii – John Van Der Brom

Jak napisałem, wybór nieprzypadkowo padł na drużynę Poznania (bo to AZ Alkmaar zaproponowało Lechowi rozegranie sparingu). Obecny szkoleniowiec “Kolejorza” John Van Der Brom prowadził ekipę z Holandiii w latach 2014-2019. Holender w związku z tym stał się najdłużej pracującym trenerem w tym klubie w Historii. John Van Der Brom poprowadził AZ Alkmaar w 216 spotkaniach, z czego wygrał 117, zremisował 39 i 60 meczy przegrał.

Mini zgrupowanie Lecha w Holandii – przygotowania AZ Alkmaar

Ostatecznie spotkanie z Lechem Poznań zakończyło się wygraną Holendrów 4:0 po bramkach Pavlidisa, Lahdo (2) i Maksymiliana Pingota (sam.). Wcześniej zaś AZ Alkmaar podczas przygotowań do nowego sezonu zremisował ze Szachtarem Donieck 3:3 i wygrał z belgijskim Standardem Liege 4:3.

Najbliższe spotkanie Lech Poznań rozegra w sobotę 22 lipca o godzinie 20 na wyjeździe z Piastem Gliwice w 1 kolejce Ekstraklasy. A już 5 dni po tym meczu “Kolejorz” rozpocznie batalię w Lidze Konferencji Europy. W Poznaniu podopieczni Johna Van Der Broma w pierwszej odsłonie 2 rundy podejmią Żalgiris Kowno.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o globalnym ociepleniu się klimatu