Globalne ocieplenie się klimatu

346

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Globalne ocieplenie się klimatu 01
Globalne ocieplenie się klimatu 01

Globalne ocieplenie się klimatu. Ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl udzieliła doktor Joanna Remiszewska-Michalak na temat ocieplania się klimatu. Mówi ona m. in. ile czasu zajmie (w optymistycznym wariancie) powrót do momentu gdy na ziemi mieliśmy „normalny” klimat. Remiszewska-Michalak podpowiada również co można robić by zahamować zmiany, a także czego robić nie wolno. Gołym okiem od lat widzimy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie skutki zmian klimatu. Jednymi z najwidoczniejszych takich skutków jest stopniowe zmniejszanie lub całkowite zanikanie jezior i rzek w Polsce i na świecie. Z drugiej jednak strony słyszymy o podnoszeniu się poziomu wód, ale są to morza i oceany, a główną przyczyną tego jest topienie się lodowców. Doktor wspomina o tym, że nie możemy przekroczyć średniej temperatury wyższej o 1,5, 2 stopnie Celsjusza. Szczególnie ten drugi wynik może być tragiczny w skutkach choć już nie jest dobrze.

Globalne ocieplenie się klimatu – upalne dni i noce

Według doktor Joanny Remiszewskiej-Michalak wielu ludzi często myli naszą pogodę do południowych wzorców. Większa ilość upalnych dni, a także tropikalnych nocy to skutki gromadzenia się w cieplejszej atmosferze energii. Możemy porównać to z wodą, którą stale podgrzewamy. Niby słychać, że władze różnych państw próbują walczyć z globalnym ocieplaniem się klimatu. Pomimo tego świadomie jednak produkujemy coraz więcej energii do atmosfery czym tylko pogarszamy sprawę. Jednym z problemów są burze, które oczywiście towarzyszą nam od zawsze i statystycznie wcale ich nie jest więcej. Problem w tym, że są one intensywniejsze podobnie jest np. z huraganami i zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej. Opady, huragany itp, będą zarówno mocniejsze jak i gwałtowniejsze. Ocieplanie się klimatu zwiększy i tak już zwiększone u nas warunki do powstawania trąb powietrznych czy intensywnych opadów deszczu lub silnego wiatru. Tego pierwszego zjawiska jeszcze 20-30 lat temu praktycznie u nas nie było.

Globalne ocieplenie się klimatu – walka ze zmianami

Mimo zmian klimatu nie musimy się raczej obawiać, że pogoda zafunduje nam coś „ekstra” czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Jest to jednak marne pocieszenie bo już daleko jest do idealnej pogody. Walczyć z tymi zmianami pogodowymi można najlepiej poprzez edukację. Za pomocą telefonu komórkowego możemy śledzić komórki burzowe i inne obszary gdzie występuje deszcz i inne zjawiska atmosferyczne. Należy to zrobić poprzez wgranie aplikacji pogodowej czy po prostu sprawdzenia pogody w Internecie. Szczególnie warto sprawdzać pogodę w okresie zwiększonego ryzyka występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Niestety szybko nie powstrzymamy emisji gazów cieplarnianych, walczymy z tym dla przyszłych pokoleń. Niestety potrzeba dekad na wyhamowanie wzrostu temperatury na ziemi. Poza redukcją emisji gazów cieplarnianych można z tym walczyć po prostu adaptując się do zmian klimatu. Planujmy chociażby infrastrukturę miejską mając na uwadze, że zaczyna brakować wody na ziemi.

Globalne ocieplenie się klimatu – nie przeszkadzać naturze

Wystarczy tylko i aż nie przeszkadzać naturze poprzez choćby nie wycinanie drzew szczególnie w miastach i robienia tam tzw, betonozy. Do tego dodać trzeba też zaprzestanie wycinania np, dżungli amazońskiej nazywanej zielonymi płucami Europy, Podkreślić trzeba, że wymienione problemy dotyczą władz wielu miast gdzie one głównie za to odpowiadają, Najważniejsze są dla nich pieniądze, a tak być nie może. Zwykli ludzie wiele tu nie mają do powiedzenia, ale oni też mogą przyczynić się do tego choćby poprzez nie śmiecenie. Z badań wynika, że tylko 1 procent zabetonowania miasta to 3 procentowe większe ryzyko tzw. powodzi błyskawicznej. Zaadoptowanie się do takich warunków wymaga większych, ale też tych małych działań. Według statystyk w 2022 roku w Europie z powodu upałów bezpośrednio umarło 16 tysięcy ludzi. Europa szybciej się ociepla niż np, Chiny i Stany zjednoczone. Wynika to z tego, że większość naszego kontynentu znajduje się w północnych szerokościach geograficznych.

Globalne ocieplenie się klimatu – ekosystemy

Bezpowrotnie straciliśmy wiele ekosystemów jak np, spadek populacji koralowców. Fale upałów na południu Europy w 2022 r. (Hiszpania, Portugalia) przyczyniły się do wielkich pożarów, które trudno było ugasić. Poza tymi atmosferycznymi coraz częściej widać też problemy społeczne związane z klimatem np. ucieczka z biedniejszych i mniej rozwiniętych rejonów naszej planety. Prognozy mówią jednoznacznie, że czeka nas upalne lato.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia