Do czego uprawnia kategoria prawa jazdy C+E?

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. C+E? czy poprowadzisz TIRa?

426

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawo jazdy na tira

Transport to kluczowa gałąź nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki, która obecnie prężnie się rozwija. Ze względu na dużą ilość ofert pracy na rynku i wysokie zarobki, uprawnienia na samochód ciężarowy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wśród kierowców zawodowych wymagane jest czynne prawo jazdy kat C + E. Prawo jazdy które upoważnia do prowadzenia naprawdę dużych i ciężkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony z wyjątkiem autobusów. prawo jazdy C+E

Jeżeli interesuje Cię kariera w transporcie drogowym i chcesz zrobić sobie prawo jazdy na TIRa to udaj się do najlepszej szkoły nauki jazdy w Twoim mieście i zapisz się na kurs już dziś!

Prawo jazdy kategorii C+E – wymagany wiek

Minimalny wiek kandydata na prawo jazdy kategorii C+E od wielu lat jest ten sam – każdy kto ukończy 21 lat, może zdawać egzamin. Natomiast na kurs można zapisać się, mając tak naprawdę ukończone 20 lat i 9 miesięcy.

Jak od większości reguł, tak i od tej istnieje wyjątek. Osoby, które będą prowadziły pojazdy Sił zbrojnych RP, Policji, Służby Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej muszą mieć ukończone minimum 18 lat.

Jakie kategorie prawa jazdy musisz posiadać, zanim zrobisz kurs prawa jazdy kat. C+E

Warto mieć na uwadze fakt, że na kurs prawa jazdy C+E można zapisać się tylko wtedy gdy posiada się już kategorie C, i jednocześnie prawo jazdy kategorii B.

Można przyspieszyć cały proces i zdecydować się na kurs łączony, obejmujący zarówno prawo jazdy kategorii C, jak i CE jednocześnie.

kierowca
miejsce pracy kierowcy TIRa

Prawo jazdy kat. C+E- jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Przed rozpoczęciem kursu w celu uzyskania prawa jazdy, w wydziale komunikacji można założyć elektroniczny PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Żeby go założyć, trzeba okazać:

 • potwierdzenie posiadania prawa jazdy kategorii C (jeśli chcesz tylko uzyskać kategorię C+E),
 • zaświadczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą,
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdów,
 • dokument tożsamości,
 • zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,

Warunkiem, aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii C+E, jest posiadanie prawa jazdy kategorii C, lub posiadanie oświadczenia potwierdzającego odbycie egzaminu państwowego kategorii C. Wtedy kurs składa się wyłącznie z zajęć praktycznych, teoria zostaje zaliczona.

W ośrodku szkoleniowym kierowców odbywają się zajęcia praktyczne, które trwają 25 godzin. Prowadzone są na placach manewrowych, oraz głównych trasach egzaminacyjnych. Po odbyciu tych godzin należy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) i przystąpić do egzaminu państwowego.

Egzamin państwowy odbywa się jedynie w formie egzaminu praktycznego na placu manewrowym, (UWAGA – mając kategorię C, jesteś zwolniony z egzaminu teoretycznego). Po pozytywnym zdaniu egzaminu na placu manewrowym, wyjeżdża się poza ośrodek egzaminacyjny i rozpoczyna egzamin w ruchu drogowym.

To jak zdamy egzamin, zależy od prawidłowego przygotowania, dlatego warto udać się do doświadczonego ośrodka szkolenia kierowców, który pomoże Ci idealnie przygotować się do egzaminu!

samochody ciężarowe
kierowcy TIRów na autostradzie

Kategoria C+E, do czego uprawnia:

 • uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony -wyjątek stanowi tutaj autobus;
 • a do prowadzenia pojazdów, w skład których wchodzi wyżej wymieniony pojazd i przyczepa, której masa może przekraczać 750 kg, (można jechać ciągnikiem siodłowym z naczepą);
 • do kierowania pojazdami kategorii AM- motorowerem lub czterokołowcem lekkim,
 • do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem pojazdów, w którego skład wchodzi jeden z wymienionych pojazdów, oraz przyczepy lekkiej – takiej której masa całkowita nie przekracza 750 kg (tylko na terytorium Polski).

Co zrobić aby przewozić rzeczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby przewozić różne rzeczy pojazdami ciężarowymi, nie wystarczy samo posiadanie prawa jazdy. Należy ukończyć kurs na przewóz rzeczy.

Czy  prawem jazdy kat. C mogę jeździć pojazdami kat. B i E?

Warto wiedzieć, że zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. C+E oznacza uzyskanie również uprawnień kategorii B+E.

Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii C, a podchodząc do egzaminu C+E go nie zdasz, to nie tracisz dotychczas posiadanych uprawnień.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii C+E?

Cena kursu na prawo jazdy C+E wynosi od 3000 zł do 5000 zł. W cenę wliczone jest jedynie szkolenie praktyczne.

Podsumowanie

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na usługi transportowe warto rozszerzyć swoje uprawnienia i wykonać prawo jazdy kategorii C+E, która nie zakłada żadnych limitów dotyczących wagi przyczepy, lub całego zespołu pojazdów. Należy pamiętać, że chcąc pracować jako kierowca zawodowy, należy zaliczyć kurs. Dlatego nie zwlekaj i już dziś udaj się do najbliższego ośrodka szkoleniowego i zapisz się na kurs! Nie zwlekaj bo w 2024 roku wchodzą zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu.

Prawo jazdy zrobisz w WORD

poznaj nowe Renault Austral i historię ewolucji automatów do gier

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia