Rewolucja na tablicach rejestracyjnych – oznaczenia literowe województw inne niż dotychczas, nowe tablice rejestracyjne

Nowe tablice rejestracyjne - oznaczenia literowe inne niż dotychczas dla 7 największych miast w Polsce. Czarne tablice rejestracyjne popularne wśród miłośników zabytkowej motoryzacji.

665

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Puma GT 1600 Nowe tablice rejestracyjne – obecna litera L (lubelskie) narazie niema swojej następczyni (foto Piotr Pawlak)
Puma GT 1600 Nowe tablice rejestracyjne – obecna litera L (lubelskie) narazie niema swojej następczyni (foto Piotr Pawlak)

Bywają sytuacje że wymagane są zmiany, a być może rewolucje jakimi są nowe tablice rejestracyjne, czyli oznaczenia literowe województw inne niż dotychczas.

Aktualnie obowiązujący wzór tablic rejestracyjnych z czarnymi znakami na białym tle został wprowadzony 1 maja 2000 roku i od tego czasu był kilkukrotnie modyfikowany. 1 maja 2006 r. w miejscu biało-czerwonej flagi pojawił się symbol Unii Europejskiej. Rok 2020 przyniósł zmianę w postaci wizerunku orła z godła państwowego nad nalepką legalizacyjną . Można też dodać że w tym czasie zmieniał się kilka razy krój znaków.

Rewolucja na tablicach rejestracyjnych – potrzeba czy konieczność, nowe tablice rejestracyjne?

Tym razem chodzi o wprowadzenie nowych wyróżników województw, ze względu wyczerpującą się liczbę kombinacji numerów rejestracyjnych w ramach dotychczasowego systemu. Dla 7 z 16 województw, kombinacje obecnych znaków tablic rejestracyjnych wyczerpią się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Z tego powodu, nowe oznakowania pierwszych liter tablic rejestracyjnych zaczną obowiązywać już niedługo w następujących województwach: Dolnośląskim, Małopolskim, Mazowieckim, Podkarpackim, Śląskim, Pomorskim, Wielkopolskim.

Nowe tablice rejestracyjne - tablica rejestracyjna z oznaczeniem PL (wprowadzone od 2000)
Nowe tablice rejestracyjne – tablica rejestracyjna z oznaczeniem PL (wprowadzone od 2000)

Nowe tablice rejestracyjne – oznaczenia literowe województw i 7 największych miast inne niż dotychczas

Wyróżniki literowe te nowe, zaczną obowiązywać w pierwszej kolejności dla krótkich tablic rejestracyjnych. Tablice rejestracyjne, o których mowa składają się z czterech znaków i są przeznaczone dla aut sprowadzanych z Japonii lub Stanów Zjednoczonych, ze względu na np. mniejsze wytłoczenia w zderzakach i klapach. Pierwotna wersja przewidywała jedynie wydanie 999 tego rodzaju tablic dla każdego województwa. Jednak obecnie miesięcznie urząd wydaje ponad 10 sztuk mniejszych zestawów tablic rejestracyjnych, co szybko zmniejszało ich pulę. Dodawanie kolejnych liter w miejsce cyfr co prawda znacząco zwiększyło liczbę możliwych kombinacji, ale tu też osiągnął on swoje granice. Nowy system oznaczeń ma wystarczyć nawet na kilkanaście lat.

Nowe wyróżniki krótkich tablic rejestracyjnych:
A – Warszawa (do tej pory W)
I – Katowice (do tej pory S)
J – Kraków (do tej pory K)

X – Gdańsk (do tej pory G)
M – Poznań (do tej pory P)
Y – Rzeszów (do tej pory R)
V – Wrocław (do tej pory D)

Nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych dla największych miast w Polsce:

Jakie litery pojawią się na tablicach rejestracyjnych w Polsce. Oto przykłady dla dużych miast wojewódzkich:

  • WARSZAWA – AA, AB, AD, AE, AF, AH, AI, AJ, AK, AN, AT, AU, AW, AX, AY (do tej pory W i drugie litery przypisane do dzielnic)
  • KRAKÓW – JR, JK (do tej pory KR)
  • PRZEMYŚL – YP (do tej pory RP)
  • GDAŃSK – XD (do tej pory GD)
  • KATOWICE – IK (do tej pory SK)
  • POZNAŃ – MO, MY (do tej pory PO, PY)
  • WROCŁAW – VW, VX (do tej pory DW, DX)

Do czasu kiedy pojazdy z nowymi oznaczeniami rejestracyjnymi zaczną na dużą skalę pojawiać się na drogach, minie jeszcze kilka lat. Na tą chwilę nowe wyróżniki można spotkać tylko na tablicach zmniejszonych (A zamiast W dla Mazowsza) oraz zabytkowych (VWR zamiast DWR dla powiatu wrocławskiego). Tablice rejestracyjne z nowymi oznaczeniami literowymi wydane zostały już na warszawskim Mokotowie.

Warto dodać że w pojazdach wojskowych tablice rejestracyjne rozpoczynają się od litery U. Policja i inne służby zarezerwowały dla siebie literę H.

Mercedes na błoniach SN na czarnych blachach Nowe tablice rejestracyjne - oznaczenia literowe inne niż dotychczas
Mercedes na błoniach SN na czarnych blachach Nowe tablice rejestracyjne – oznaczenia literowe inne niż dotychczas

Czarne tablice rejestracyjne – można czy nie?

Bywają przypadki że po Polskich drogach poruszają się pojazdy z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, które nadal obowiązują. Jazda z takimi blachami nie jest zakazana i kierowca bez problemu może poruszać się po drogach. Czarne tablice cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników zabytkowej motoryzacji i oznaczają, że samochód zarejestrowano od lat siedemdziesiątych, gdyż te wydawano od 1976 do połowy 2000 roku.

Niestety w przypadku zagubienia takiej tablicy, zniszczenia lub przerejestrowania auta, niezbędna będzie ich wymiana na nowe, obecnie obowiązujące białe.

Są tacy którzy uważają że kupując pojazd z czarnymi tablicami nowy właściciel może je zachować. Wystarczy że podczas przerejestrowywania pojazdu nie będzie wnioskował o wydanie nowych tablic i zachowa dotychczasowe. Moim zdaniem najlepiej udać z tym problemem do właściwego urzędu ze względu na miejsce zamieszkania i wtedy urzędnik zdecyduje co dalej.

Przed zakupem i rejestracją samochodu warto sprawdzić historię pojazdu w bezpłatnej bazie CEPiK lub innych które pobierają opłaty. Można dowiedzieć się o uszkodzeniach, korektach licznika, czy użytkowaniu TAXI.

Pomóżcie nam tworzyć…

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

więcej o tablicach rejestracyjnych

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia