Tablice rejestracyjne – poznaj przepisy i przygotuj się na zmiany

czy za tablice rejestracyjne można dostać mandat? nowe przepisy - nasz poradnik online, dowiedz się co wolno a co jest konieczne

432

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tablice rejestracyjne na zdjęciu stary mercedes, zmieniają się przepisy
Nadchodzi zmiana przepisów, jak będą wyglądały tablice rejestracyjne?

Na tablicach rejestracyjnych znajdziemy kod, w którym zawarto kilka ważnych informacji. Tylko część z nich – na przykład kraj i miejsce rejestracji auta – jest czytelna dla każdego użytkownika ruchu. Pozostałe dane dla większości osób są zagadkowe, ale pozwalają zidentyfikować właściciela samochodu przez służby mundurowe. To dlatego tak ważne jest posiadanie tablic rejestracyjnych zgodnych z przepisami. Co istotne, w 2022 roku prawo dotyczące rejestracji aut uległo zmianom, a już niedługo zaplanowane są kolejne nowelizacje.

Zmiana tablic w samochodzie – kiedy jest konieczna?

Zanim w życie wejdzie nowe prawo, warto poznać już obowiązujące przepisy – to pozwoli uniknąć płacenia mandatu. Od stycznia 2022 roku numer rejestracyjny nie musi być zmieniany po sprzedaniu auta, nawet jeśli miejscem zamieszkania nabywcy jest inny region kraju. „Blachy” są więc przypisane do samochodu.

Kiedy więc trzeba zmienić tablice rejestracyjne? Przede wszystkim po sprowadzeniu do Polski auta zarejestrowanego za granicą. Zdarza się też uszkodzenie „blach”, które uniemożliwia odczytanie zapisanych na nich informacji. Konieczna jest wtedy wymiana tablic. Ostatni przypadek dotyczy kupna samochodu z czarnymi „blachami”, montowanymi w okresie 1976-2000. Tego rodzaju artefakt należy wymienić w momencie przerejestrowania auta na nowego właściciela. Jeśli jednak już mamy auto zarejestrowane na nas przed 2000 rokiem, póki co możemy zachować tablice, nawet jeśli są staroświecko czarne.

Rejestracje samochodowe – zapowiadana zmiana przepisów

Z dniem 10 czerwca 2024 roku wchodzi nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zmiana przewiduje obowiązkową wymianę tablic rejestracyjnych dla tysięcy aut w Polsce. Chodzi o samochody wyposażone w czarne „blachy” oraz pojazdy z nowszymi, białymi odpowiednikami, ale tylko te zarejestrowane do 14 marca 2005 roku. Niezastosowanie się do przepisów będzie groziło karą w wysokości 500 zł. Jeśli jednak takie auto jest zarejestrowane na nas, ma ważne okresowe badanie techniczne i opłaciliśmy za nie ubezpieczenie OC – nie będzie objęte zmianami prawa. Wygląda więc na to, że rok 2024 to jeszcze nie koniec czarnych tablic na drogach.

Koszt uzyskania nowych tablic rejestracyjnych

Aby otrzymać nowe „blachy”, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie i uiścić opłatę w wysokości 80 zł. Chociaż zmiana tablic często nie jest obowiązkowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej dokonać. Nowy numer rejestracyjny – adekwatny do miejsca zamieszkania – pozwoli służbom rozpoznać auto mieszkańca miasta. To przydatne, jeśli część infrastruktury nie jest przeznaczona dla turystów.

W Gdańsku XD, a w Poznaniu MO

Choć przepisy z 2022 roku niejako spowalniają wzrost liczby wydawanych numerów rejestracyjnych, to ustawodawcy i tak zdecydowali się na stworzenie dodatkowych oznaczeń. Na nowych tablicach zmienia się pierwsza litera opisująca region rejestracji auta. Na Pomorzu zamiast G pojawi się X, na Podkarpaciu Y wchodzi na miejsce R, a na Górnym Śląsku I zastępuje S. Inne województwa objęte zmianą to: wielkopolskie (M zamiast P), małopolskie (nie będzie K, a J) oraz mazowieckie (A zamiast W).

Jakie są kary za nieodpowiednią tablicę rejestracyjną?

Tablice rejestracyjne podlegają przepisom, które precyzyjnie określają ich stan i umiejscowienie. Istotne jest również sąsiedztwo „blach”, ponieważ pewne elementy na nadwoziu mogą zmylić służby starające się odczytać kod z tablicy. Za co można otrzymać mandat:

 • brudna tablica rejestracyjna: 100 zł;
 • umieszczenie na nadwoziu symbolu innego państwa: 100 zł (przeszkadza w odczytaniu właściwego symbolu państwa na tablicy rejestracyjnej);
 • zbyt mała tablica rejestracyjna: 300 zł;
 • zakrycie tablicy: 500 zł i 3 punkty karne;
 • ozdobienie tablic rejestracyjnych: 500 zł i 1 punkt karny (dotyczy wszelkich naklejek czy reklam);
 • złe umiejscowienie tablicy: 500 zł;
 • niedotrzymanie terminu wymiany tablic: 200-1000 zł. Czas na wymianę wynosi bowiem 30 dni, jeśli poprzednie „blachy” były polskie lub spoza UE. Natomiast jest 60 dni w przypadku innego kraju UE);
 • brak tablic: 1500 zł i 1 punkt karny.

więcej o tablicach rejestracyjnych

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia