Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla twojego dziecka?

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla twojego dziecka - nasz poradnik online czyli podróżuj bezpiecznie

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla twojego dziecka - nasz poradnik online czyli podróżuj bezpiecznie
Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla twojego dziecka - nasz poradnik online czyli podróżuj bezpiecznie

Foteliki dziecięce do samochodu to niezbędne elementy wyprawki dla niemowlęcia. Są niezbędne do zapewnienia bezpiecznej podróży małego pasażera. Nic dziwnego, że młodzi rodzice przywiązują dużą uwagę do zakupu fotelika. Jak wybrać bezpieczny model? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jak od momentu urodzenia zapewnić bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

Fotelik jest niezbędny już od pierwszych dni życia, bo zabierając maluszka ze szpitala, trzeba go bezpiecznie przewieźć do domu. Dlatego już przed narodzeniem warto zaopatrzyć się w fotelik, dostosowany do wieku dzieciątka. Pierwsze foteliki to nosidełka z funkcja umocowania w specjalnej bazie pod fotelik. W starszych modelach aut te nosidełka przypina się pasem bezpieczeństwa, jest to jednak sposób bardziej skomplikowany, a zarazem mniej bezpieczny. Warto też pamiętać, że noworodki i niemowlęta przewozimy tyłem do kierunku jazdy, aby podczas gwałtownego hamowania nie narazić dziecka na urazy.

Foteliki samochodowe dla dzieci: jak wybrać najlepszy model?

Foteliki dziecięce do samochodu dzielą się na kilka grup, a kryterium podziału to wiek i waga dziecka. W związku z tym wyróżniamy:

  • 1/grupę I od 0 do 13 kg;
  • 2/grupę I/II od 0 do 18 kg;
  • 3/grupę II od 9 do 18 kg;
  • 4/grupę II/III od 9 do 36 kg;
  • 5/grupę III od 15 do 36 kg.

Jak widać, niektóre grupy mają szerszy zakres wagowy. Wynika to stąd, że tego rodzaju foteliki mają wkładkę wewnętrzną, która przytrzymuje głowę i szyję małego pasażera. Wraz ze wzrostem dziecka, wkładkę należy wyjąć lub – w niektórych modelach- wyregulować, aby dziecko swobodnie się mieściło, a zarazem siedziało w bezpiecznej pozycji.

Rodzaje baz do fotelików – kiedy fotelik z bazą, a kiedy tradycyjny?

Wybierając fotelik dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek i wagę oraz zastanowić się, jak długo taki fotelik ma dziecku służyć. Kolejna istotna sprawa to sposób montażu i model samochodu. Nowe auta mają fabryczne uchwyty do montażu bazy Isofix, w której mocuje się obracane foteliki. W starszych autach takich uchwytów nie ma. Trzeba wówczas kupić mocowaną pasami bazę uniwersalną lub obrotową, a dopiero do niej fotelik dziecięcy lub fotelik bez bazy, mocowany samochodowym pasem bezpieczeństwa. Co wybrać? To zależy od tego, jak często maluch podróżuje i jak znosi przygotowanie do podróży. Fotelik z bazą jest rozwiązaniem bezpieczniejszym i wygodniejszym w użytkowaniu. Z kolei fotelik na pasy łatwiej przenieść z jednego auta do drugiego? Co wybrać? Decyzja należy do rodziców. Na koniec informacja od lidera bezpieczeństwa. Volvo wprowadza nowej generacji fotelik dla dziecka. Tak najlepiej zapewnić dziecku bezpieczną podróż?

 

poznaj nowe Renault Austral

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia