Fotelik samochodowy – dziecko w podróży

Życie i zdrowie dziecka jest bezcenne, pamiętajcie o tym zanim ruszycie w drogę.

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fotelik samochodowy - dziecko w podróży
Zapewniajmy naszym dzieciom maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży.

Temat niezwykle ważny i aktualny przez cały rok, a szczególnie teraz w okresie wakacyjnym gdy na drogi wyjechało wszystko co stało w garażach i na parkingach. Stwierdzenie, że mnie ojciec woził bez fotelika i nic się nie stało, jest delikatnie mówiąc nieodpowiedzialne. Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem i kierowcą, poniższy artykuł pomoże ci dokonać jedynie słusznego wyboru. Fotelik samochodowy – dziecko w podróży

Fotelik samochodowy – dziecko w podróży – co mówi prawo

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przewożenie dziecka w foteliku niezmiennie jest obowiązkowe. Zmianie uległy jedynie kryteria, zniesiono dotychczasowy warunek związany z wiekiem dziecka, natomiast zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 39) obowiązkowe jest przewożenie dziecka o wzroście poniżej 150 cm w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Przepis obowiązuje kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. W ustawie przewidziano wyjątki od tej reguły i w określonych sytuacjach dopuszcza się by dziecko o niższym wzroście podróżowało w samochodzie zapięte wyłącznie pasami bezpieczeństwa. Oto one:

– dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia. W takim przypadku dziecko może siedzieć jedynie na tylnej kanapie oraz musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa

– opiekunowie dziecka posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do stosowania fotelika

– podczas przewożenia trójki dzieci w samochodzie, w którym nie ma możliwości zamontowania na tylnym siedzeniu trzech fotelików. W takiej sytuacji, trzecie dziecko może jechać z tyłu, pomiędzy fotelikami, lecz musi mieć co najmniej 3 lata i być przypięte pasami bezpieczeństwa

Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku nie dotyczy również przejazdów: taksówką, transportem sanitarnym, pojazdem Policji, Straży Granicznej oraz straży miejskiej.

Fotelik samochodowy  - dziecko w podróży. Podczas zderzenia nie ma możliwości, by dorosły utrzymał dziecko na kolanach.
Podczas zderzenia nie ma możliwości, by dorosły utrzymał dziecko na kolanach.

Fotelik samochodowy – dziecko w podróży – jak wybrać odpowiedni fotelik

Jeśli już zapadła decyzja o zakupie fotelika, to czym się kierować aby dziecko było bezpieczne i jednocześnie podróżowało w komfortowych warunkach. Pamiętajmy, że wiek dziecka nie jest istotny, o doborze odpowiedniego fotelika decyduje waga małego pasażera. Z tego powodu, producenci fotelików podzielili je na kategorie wagowe. Według europejskiego rozporządzenia ECE R44, urządzenia przytrzymujące dla dzieci sklasyfikowano w pięciu „grupach wagowych”:

– „0” dla dzieci o wadze mniejszej niż 10 kg;

– „0+” dla dzieci o wadze mniejszej niż 13 kg;

– „I” dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg;

– „II” dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg;

– „III” dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Przy zakupie fotelika powinien być obecny główny zainteresowany, warto sprawdzić czy fotelik będzie pasował do dziecka.

Kupując fotelik/nosidełko dla malucha, pamiętać należy by minimum do 2-go roku życia lub do czasu, gdy dziecko przekroczy limit wagi lub wzrostu określonego dla fotelika, mocować fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jeśli fotelik jest zamocowany w ten sposób na przednim siedzeniu, należy bezwzględnie dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.

Zalety przewożenia dzieci w foteliku tyłem.

Fotelik samochodowy – tani nie zawsze znaczy dobry

Zakup fotelika samochodowego jest sporym wyzwaniem logistycznym i finansowym. Jednak cena nie powinna decydować o bezpieczeństwie najmłodszych pasażerów. Nowy nabytek powinien być przede wszystkim fabrycznie nowy i odpowiednio certyfikowany (ADAC, TEST PLUS, TNO, czy PIMOT). Do wykonania fotelików markowych (na przykład Recaro, Maxi Cosi) użycie w cyklu produkcyjnym dobrych i sprawdzonych materiałów jest kosztowne. Badania certyfikacyjne (crash testy) też mają swoją cenę, a to wpływa na wartość finalną. Kupno fotelika używanego nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa malucha. Nie znamy historii takiego fotelika (chociaż wygląda bez zarzutu, nie wiemy czy nie brał udziału w wypadku i jego struktura nie została naruszona). Istotny jest też wiek fotelika. Część materiałów użytych do jego budowy mogła ulec częściowej destrukcji w wyniku kontaktu z powietrzem (utlenianie) ważna jest data produkcji.

Gdy już zostanie wybrany konkretny fotelik, dobrze jest sprawdzić możliwość jego montażu w samochodzie. Najpopularniejszy i obecnie najlepszy jest system ISOFIX, dzięki niemu fotelik jest niemal na sztywno zintegrowany z samochodem. Do starszych pojazdów trzeba zakupić fotelik do przymocowania za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Najlepszym wyborem są foteliki posiadające własne, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Natomiast Volvo wprowadza swoje fabryczne rozwiązanie fotelików.

Polecam ciekawe wideo: Test zderzeniowy fotelików dziecięcych PIMOT

Może cię także zainteresować: Peugeot Citroen też mają dobre silniki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia