Darmowe leki od 1 Września

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowa lista leków refundowanych, kilka kapsułek na stole
nowa lista leków refundowanych - co się zmieni?

Na darmowe leki od 1 Września mogą liczyć dzieci do 18 roku życia oraz osoby, które skończyły 65 lat. Które leki są bezpłatne i na jakich zasadach?

Najnowsza lista refundacyjna weszła w życie 1 Września. Zgodnie z nią z darmowych leków po raz pierwszy mogą korzystać dzieci i młodzież. Spis ten zawiera 2825 pozycji – w tym 279 substancji czynnych. Z kolei dla seniorów w wykazie widnieje 3789 pozycji. Nowe zmiany prawne są korzystne również dla osób starszych. Wcześniej z bezpłatnych leków mogli korzystać seniorzy powyżej 75 lat. Teraz wiek ten został obniżony o 10 lat. Lista darmowych leków została opracowana tak, by sprostać częstotliwości ich stosowania. Dzięki temu mniejsze koszty leczenia poniosą rodzice dzieci oraz osoby starsze. Darmowe leki będą pomocne dla cierpiących na cukrzycę, nowotwory, padaczkę i depresję. Na liście pojawiły się również bezpłatne antybiotyki, a także leki przeciwbólowe, przeciwwirusowe i przeciwzakrzepowe.

Darmowe leki od 1 Września – dla dzieci

Nowe przepisy przewidują listę darmowych leków dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Przy tworzeniu spisu ustawodawcy kierowali się potrzebami rodziców najczęściej płacących za antybiotyki, środki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy wziewne. Bezpłatne stały się również niektóre leki przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe i przeciwnowotworowe. Rodzice dzieci i młodzieży mogą także liczyć na darmowe szczepionki. Dotyczy to szczepionek przeciw grypie w formie zastrzyku lub podawanych do nosa. Z kolei szczepionka przeciw HPV będzie dostępna w ramach refundacji aptecznej dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Bezpłatne leki dostaną także dzieci zmagające się z cukrzycą i depresją czy atopowym zapaleniem skóry. Dla nich darmowe będą insuliny i analogi insulin oraz leki przeciwdepresyjne i wpływające na układ odpornościowy. Bezpłatne leki dla dzieci to pomoc dla rodziców, którzy często ponoszą duże wydatki związane z ich leczeniem.

Darmowe leki od 1 Września – dla seniorów

Od 1 Września na bezpłatne leki mogą liczyć osoby, które ukończyły 65 lat. Wykaz zawiera wszystkie środki, które były refundowane przez ostatnie 20 lat. Obecnie trafiły one na listę leków bezpłatnych. Wykaz zawiera darmowe leki przeciwbólowe, szczepionki oraz antybiotyki. Uwzględniono potrzeby osób starszych zmagających się z problemami psychicznymi, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami kardiologicznymi i przewlekłymi. Do leków bezpłatnych zaliczają się też środki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Osoby cierpiące na cukrzycę otrzymają darmowe doustne leki przeciwcukrzycowe, insuliny oraz analogi insulin. Darmowe leki dobrano tak, by mogły wspomagać leczenie chorób przewlekłych pojawiających się u osób starszych – reumatyzmu, choroby Parkinsona, itp. Takie rozwiązanie pozwala na odciążenie seniorów, którzy często ponoszą spore koszty wynikające z pogarszającego się stanu zdrowia.

Jak otrzymać darmowe leki?

Aby otrzymać darmowe leki, należy spełnić ściśle określone warunki. Przede wszystkim niepełnoletni lub starszy pacjent powinien mieć zdiagnozowane schorzenie znajdujące się we wskazaniach refundacyjnych dla konkretnego leku. Musi także spełniać kryteria wiekowe. Oznacza to, że jest osobą mającą poniżej 18 lub powyżej 65 lat. Wiek weryfikuje się przez numer PESEL. Osoby, które nie posiadają takiego identyfikatora identyfikowane są przez datę urodzenia. Receptę na skorzystanie z bezpłatnych leków wystawia lekarz, który przepisuje środki znajdujące się w odpowiednich wykazach. Jeżeli dany lek znajduje się na liście darmowych, ale nie jest refundowany dla konkretnej grupy pacjentów, będą oni musieli już za niego zapłacić. To ograniczenie pozwala na korzystanie z refundacji osobom chorującym np. na cukrzycę. Zapłacą natomiast np. ludzie w średnim wieku biorący leki przeciwcukrzycowe profilaktyczne lub w celu odchudzania się.

Pełna lista leków refundowanych od 1 Września 2023 roku oraz wykazy bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jak na ten temat wypowiadają się Polacy, możesz obejrzeć tutaj.

Sprawdź też, jak działa bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

Może Cię także zainteresować artykuł darmowe laptopy dla czwartoklasistów

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia