Darmowe laptopy dla czwartoklasistów

537

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rządowy program
Rządowy program "Laptop dla ucznia" zawieszony

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów to efekt Ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Zgodnie z jej założeniami uczniowie klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy. Nauczyciele z kolei mogą spodziewać się dofinansowania w wysokości 2,5 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego.

Laptopy dla uczniów

Zgodnie z Ustawą począwszy od roku szkolnego 2023/2024, a następnie również w kolejnych latach, uczniowie klas czwartych otrzymają od rządu darmowe laptopy. Program obejmie uczniów, którzy uczęszczają do:

-szkoły publicznej;

-szkoły niepublicznej;

-publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne klasy odpowiadającej klasie czwartej szkoły podstawowej.

Zakupu laptopów co roku będzie dokonywał Minister Cyfryzacji. Następnie trafią one do rodziców uczniów za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę. Rodzice będą musieli podpisać umowę, sporządzoną przez daną placówkę oświatową. Ponadto to właśnie oni staną się właścicielami laptopów, nie będą nimi ani uczniowie, ani szkoła. W momencie jednak gdy rodzice odmówią przyjęcia laptopa na własność, wówczas właścicielem staje się organ prowadzący szkołę. Przekaże on uczniowi laptop na podstawie umowy użyczenia zawartej z rodzicami dziecka. Dodatkowo sprzętu komputerowego nie będzie można sprzedać przez pięć lat od dnia jego otrzymania. Aby zapobiec sprzedaży na każdym laptopie będzie wygrawerowany orzeł oraz napis; „Rzeczpospolita Polska”. W momencie gdy uczeń zmieni szkołę lub placówkę, nie będzie musiał zwracać go do organu prowadzącego szkołę, i w dalszym ciągu będzie mógł z niego korzystać. Każdemu dziecku przysługiwać będzie tylko jeden laptop sfinansowany ze środków publicznych, nie będą one także podlegały egzekucji komorniczej ani opodatkowaniu.

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów – cele programu

https://www.youtube.com/watch?v=CzmCe84xBH4

W czasach wysokiej cyfryzacji bardzo ważnym aspektem współczesnej edukacji jest możliwość korzystania z technologicznych rozwiązań. Jednak nie każda rodzina ze względów finansowych może pozwolić sobie na zakup odpowiedniego sprzętu. Dlatego w 2022 roku około 218 tys. laptopów trafiło już do uczniów z terenów popegeerowskich. W bieżącym roku natomiast rząd postanowił rozszerzyć program i dać równe szanse wszystkim uczniom klas IV. Taką decyzję premier Mateusz Morawiecki uzasadnił słowami: „Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, a także wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównać. Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wieki i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom”. Dodatkowo szef rządu podkreślił, że jest to „jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej”.

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów – jakie modele trafią do uczniów?

Już w ośmiu regionach wiadomo jest jakie laptopy trafią do czwartoklasistów

Rząd wybrał już część laptopów, które trafią we wrześniu do uczniów. Na razie zapadła decyzja w przypadku ośmiu regionów, a w całej Polsce przetarg został podzielony na 73 regiony. Wiemy już jakie laptopy otrzymają uczniowie z regionu:

-sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9;

-siedlecki – Dell Latitude 3540;

-suwalski – Dell Latitude 3540;

-bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54;

-chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9;

-radomski – Dell Latitude 3540;

-miasto Łódź – Dell Latitude 3540

-warszawski-zachodni – Dell Latitude 3540.

Wybrane modele to efekt najkorzystniejszych cen zakupu. Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji: „W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie tj. 2939,70 złotych”. Dodajmy, że na zakup prawie 400 tys. laptopów rząd wyda ponad miliard złotych.

Bony dla nauczycieli na zakup laptopów

Nauczyciele otrzymają bony o wartości 2500 złotych na zakup sprzętu elektronicznego

Bony dla nauczycieli na zakup laptopów będą wynosiły 2,5 tys. złotych i obejmą nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych, którzy będą zatrudnieni na dzień 30 września 2023 roku. Chodzi o osoby pracujące w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Nauczyciel otrzyma bon na zakup sprzętu raz na pięć lat. Ponadto będzie objęty okresem trwałości, co w praktyce oznacza, że przez trzy lata od zakupu nie będzie można go sprzedać. Dodatkowo nauczyciele będą mogli wybrać taki sprzęt, który najbardziej im odpowiada. Jak zaznacza szef resortu cyfryzacji: „Nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurę”. Komputer będzie musiał jednak spełniać minimalne wymagania określone przez ministerstwo.

Zakup urządzenia za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie uprawnia do otrzymania zwrotu nadwyżki. Natomiast w przypadku zakupu sprzętu droższego niż 2500 zł, to nauczyciel pokryje różnicę cenową. Dodatkowo, nauczyciele nie będą mogli zakupić sprzętu elektronicznego na raty. Bon nie podlega również wymianie na gotówkę. Prawo do bonu nie przysługuje nauczycielowi, który na dzień składania zbiorczego wniosku:

-pozostaje w stanie nieczynnym;

-przybywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia;

-jest zawieszony w pełnieniu obowiązków;

-przebywa na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;

-jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Kod potwierdzający przyznanie bonu każdy nauczyciel otrzyma na wskazany przez siebie we wniosku adres poczty elektronicznej.

Sprawdź również, jakie są darmowe leki od 1 Września 2023.

Przeczytaj także: Koniec charytatywnego zbierania nakrętek

Warto przeczytać także :Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia