4 sprawdzone sposoby na tanie OC. Znasz je?

sprawdzone i niezawodne sposoby na tanie OC, nie przepłacaj: nasz poradnik

387

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wnętrze auta, kierowca za kierownicą rozmyśla o sposobach na tanie OC
nasz poradnik: kilka sposobów na tanie OC

Każda osoba, będąca kierowcą, ponosi określone koszty związane z posiadaniem własnego samochodu. Eksploatacja, naprawy oraz niezbędne opłaty potrafią w znaczny sposób poczynić pustki w naszym portfelu. Niektóre z tych wydatków możemy ograniczyć lub wyeliminować. Istnieją jednak takie, których poniesienie jest niezbędne i usankcjonowane prawnie. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. sposoby na tanie OC

Co ma wpływ na wysokość składki OC?

To pytanie zadaje sobie zapewne większość posiadaczy samochodów. Obecnie, składki ubezpieczeniowe są drogie i, w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej, nie różnią się znacznie. Bez wątpienia, na składkę ma wpływ wiek kierowcy. Młodzi posiadacze pojazdów, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z samochodem, muszą liczyć się z tym, że zapłacą zdecydowanie więcej, niż doświadczeni użytkownicy dróg.

Ważnym aspektem jest także, tak zwana „szkodowość”, czyli udział kierowcy w kolizjach drogowych. Należy przyjąć, że każde takie zdarzenie, którego jesteśmy sprawcą, pozbawia nas określonego zakresu zniżek naliczanych przy każdym wznowieniu polisy. Warto więc unikać takich zdarzeń.

Również, wybór pojazdu, który nie jest standardowy w zakresie mocy, wyposażenia czy popularności na rynku spowoduje, że składki będą zdecydowanie wyższe. Sportowe pojazdy, repliki i samochody zabytkowe objęte są specjalnymi pakietami brokerskimi, których stawki zdecydowanie przewyższają kwoty, jakie zapłacimy za popularne marki i modele.

To jedynie kilka czynników wpływających na wysokość składki. Z pewnością, uzależnione są one od okresu, w którym ubezpieczamy samochód i firmy, z której usług korzystamy.

Jak obniżyć składki OC?

Sposobów na obniżenie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC jest kilka. Zapewne, w dużej mierze są one zindywidualizowane względem konkretnego brokera świadczącego usługi ubezpieczeniowe, jednak można wyróżnić kilka generalnych zasad, które mają znaczenie.

  1. Staż ubezpieczenia. Każdy kierowca zaczyna od tak zwanego zerowego stażu ubezpieczeniowegoWtedy składki są najwyższe, z uwagi na brak posiadanych zniżek. W praktyce funkcjonuje również przekonanie, że mniej doświadczeni kierowcy, charakteryzujący się wiekiem do 26 roku życia, odznaczają się większą brawurą za kierownicą. Wpływa to na zwiększenie składki dla tych użytkowników drogi. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zorientować się, czy ktoś z naszych najbliższych nie ma dłuższej historii ubezpieczeniowej. Może być tak, że rodzice czy rodzeństwo od dłuższego czasu są już kierowcami i zniżki, jakimi dysponują, są na wysokim poziomie. Jeśli w najbliższym otoczeniu mamy taką osobę, wystarczy dopisać ją jako współwłaściciela pojazdu. Będzie ona widniała w dowodzie rejestracyjnym, a jej zniżki wpłyną na opłacaną przez nas polisę. Z prawnego punktu widzenia nie stanowi to żadnego problemu i właściwie sprowadza się to jedynie do wpisu w dokumenty pojazdu, ponieważ na przykład zbycie pojazdu, jako czynność przewyższająca zwykły zarząd nad aktywem, wymaga zgody obu współwłaścicieli.
  2. Zakres ubezpieczenia. Zdarza się tak, że poszukując oferty ubezpieczenia na nasz pojazd, doradca brokera oferuje nam dodatkową polisę chroniącą nasze zdrowie, majątek lub wakacje. Niestety, w większości przypadków bagatelizujemy te oferty, uznając, że nie jesteśmy zainteresowani. Może się okazać, że w ten sposób popełniamy duży błąd. W czasach, kiedy przede wszystkim stawiamy na kompletność usług, firmy również układają swoją ofertę tak, by sprzedać dużą ilość produktów, jednocześnie przewidując możliwość obniżenia ceny za nie. Dlatego może okazać się, że decydując się na kompleksowe ubezpieczenie całego naszego majątku oraz zdrowia i życia w jednej firmie, realnie zapłacimy jedynie za część tej usługi. Co więcej, korzystając z usługi kompleksowej jednej firmy, minimalizujemy formalności, jakie konieczne są do załatwienia w razie nastąpienia zdarzenia wszczynającego wypłatę świadczeń. Nie wszystkie tanie OC to mają.
  3. Okres otrzymania oferty ubezpieczeniowej. Niestety, większość nas w natłoku obowiązków i pracy, czeka do ostatniej chwili z ofertą ubezpieczeniową na swój pojazd. Może okazać się, że nie jest to dobre wyjście. W zakresie ubezpieczeń funkcjonują takie okresy w ciągu roku, kiedy składki są wyjątkowo niskie. Właśnie dlatego warto nie czekać do ostatniej chwili, ale nawet parę miesięcy wcześniej zainteresować się polisą. Nie musimy jej od razu opłacać. Propozycja cenowa większości firmy jest ważna nawet pół roku. Zapewne, każdy będzie zadowolony, oszczędzając nawet kilkaset złotych.
  4. Historia ubezpieczenia ma kluczowe znaczenie. Firma świadcząca usługi ubezpieczeniowe ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji z winy swojego Klienta. Jest to sytuacja, w której będzie musiała ona wypłacić świadczenie innemu podmiotowi. Jeśli więc jesteśmy kierowcami, którzy często mają wypadki lub stłuczki, broker będzie systematycznie obniżał nasze zniżki uzyskane przez lata opłacania składek, co ma bezpośredni wpływ na wysokość kolejnych składek. Ważne jest to, by pamiętać, że nasza historia ubezpieczeniowa jest dostępna dla każdej firmy ubezpieczeniowej. Po uzyskaniu zgody od Klienta na jej weryfikację broker uzyskuje informacje o tym, jakimi jesteśmy kierowcami. Nie jest więc wyjściem zmiana ubezpieczyciela na innego po utracie zniżek.

Wskazane sposoby zapewne nie wyczerpują zakresu możliwości, jakimi możemy się posłużyć, aby nasza składka była niższa. Są one jedynie kluczowymi zagadnieniami. Pamiętać należy, że również rynek ubezpieczeń cechuje konkurencyjność w zakresie firm i walka o Klienta. Częstokroć, zatem wystarczą proste argumenty w rozmowie z konsultantem, by zaoszczędzić parę złotych. To są niezawodne sposoby na tanie OC.

źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/

zobacz jak będzie wyglądać nowa Dacia Duster 3 generacji

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia