Nowe uprawnienia straży miejskiej

Jakie są nowe uprawnienia straży miejskiej?

390

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe uprawnienia straży miejskiej, czapka strażnika miejskiego leżąca w radiowozie
Nowe uprawnienia straży miejskiej pozwalają na karanie kierowców rowerów i hulajnóg oraz właścicieli nieruchomości.

 Ostatnio w życie weszły przepisy dające nowe uprawnienia straży miejskiej. Co zatem się zmieni i za co można dostać mandat?

Nowe rozporządzenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze oraz odciążenie policjantów. Już od kilku lat kierowcy i piesi muszą zachowywać większą ostrożność, ponieważ prawo staje się coraz surowsze. Rosną kwoty mandatów i zwiększa się lista wykroczeń, za które można je otrzymać. Dotąd jednak to policja odpowiadała za egzekwowanie przepisów na drodze i karanie łamiących je kierowców. Teraz część tych uprawnień otrzymają strażnicy miejscy. W tym przypadku nowymi przepisami nie zostali objęci kierowcy samochodów. Chodzi tu natomiast o osoby prowadzące pojazdy nie posiadające silnika lub innego napędu mechanicznego. Są to środki transportu poruszające się siłą kierującego lub zaprzęgniętych do nich zwierząt. W praktyce oznacza to, że nowe prawo dotyczy osób prowadzących rowery, hulajnogi, riksze oraz zaprzęgi konne.

Nowe uprawnienia straży miejskiej – mandat do 1500 zł

Zgodnie z rozporządzeniem wchodzącym w życie 20 Października strażnicy miejscy i gminni mogą karać osoby, które:

1. Nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu,

2. wyprzedzają pojazd na przejściu dla pieszych lub przed nim,

3. omijają pojazd, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

4. naruszają zakaz jazdy wzdłuż po drodze lub przejściu dla pieszych,

5. nie umożliwią przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej posiadającej oznaczenie lub widoczną ograniczoną sprawność ruchową.

Takie przepisy są już dawno znane kierowcom samochodów. Kodeks Wykroczeń przewiduje, że złamanie któregokolwiek z powyższych przepisów może skutkować naganą lub mandatem w kwocie 1500 zł. Straż miejska uzyskała zatem podobne uprawnienia co policja. Różnica jest jedynie taka, że strażnik miejski lub gminny nie może ukarać kierowcy pojazdu mechanicznego – samochodu, motoroweru czy motocykla. W takiej sytuacji do jego obowiązków należy wezwanie policji. Mandat od straży miejskiej mogą otrzymać także osoby prowadzące pojazdy bez wymaganych dokumentów – karty rowerowej czy prawa jazdy.

Nowe uprawnienia straży miejskiej – kary dla właścicieli nieruchomości

Wprowadzone zmiany gwarantują straży gminnej i miejskiej możliwość karania również za wykroczenia nie dotyczące przepisów prawa drogowego. Nowe zasady dotyczą bowiem również właścicieli nieruchomości. Strażnik miejski będzie mógł wystawić mandat do 500 zł osobie, która nie złoży deklaracji o spalaniu paliw lub źródłach ciepła. Obowiązek ten ma każdy zarządca lub właściciel nieruchomości. Przepisy takie mają na celu poprawę skuteczności walki ze smogiem. Jeżeli w budynku zostanie zainstalowane nowe źródło ogrzewania, jego właściciel ma 14 dni na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

To jednak nie koniec obowiązków właścicieli nieruchomości. Straż miejska lub gminna będzie mogła ukarać zarządcę budynku mandatem w kwocie do 250 zł za brak widocznego numeru nieruchomości. Oznaczenie takie powinno być umieszczone na jej ścianie frontowej lub ogrodzeniu. Właściciel nowego budynku ma 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu jego numeru na umieszczenie prawidłowego oznaczenia.

Interesują Cię wiadomości dotyczące nowych uprawnień straży gminnej i miejskiej? Obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia