Używane części samochodowe – czy warto korzystać z auto szrotów

Z pewnością warto, jednak należy zachować zdrowy rozsądek.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Używane części samochodowe - auto szrot, samochody ułożone w cztery warstwy, tworzą wielobarwny szpaler
W takim miejscu można zdobyć wiele, czasem bezcennych podzespołów.

Części używane to często dobra alternatywa dla drogich i trudno dostępnych części nowych. Na auto szrotach można znaleźć wiele oryginalnych i sprawnych elementów do różnych modeli samochodów. Jednak nie wszystkie części nadają się do ponownego wykorzystania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie części używanych i jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Używane części samochodowe

Części używane – co to takiego?

Części używane to takie, które zostały odzyskane z samochodów, które zostały wycofane z eksploatacji lub uszkodzone w wyniku wypadku. Takie samochody trafiają na stacje demontażu pojazdów, zwane potocznie auto szrotami. Tam są poddawane procesowi złomowania pojazdów, który polega na rozebraniu auta na części i segregacji odpadów. Części, które nadają się do ponownego użycia, są sprzedawane klientom indywidualnym lub hurtowym.

Części używane są często tańsze i łatwiej dostępne niż części nowe. Można na nich zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, w zależności od rodzaju i stanu części. Ponadto, kupując części używane, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ ograniczamy ilość odpadów i zużycie surowców.

Jak znaleźć odpowiednią część używaną część samochodową?

Zanim udamy się na auto szrot, warto zrobić kilka rzeczy, które ułatwią nam znalezienie odpowiedniej części używanej. Po pierwsze, należy sprawdzić numer VIN naszego samochodu, który jest unikalnym identyfikatorem pojazdu. Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym lub na tabliczce znamionowej pojazdu. Dzięki temu będziemy mogli dopasować część do naszego modelu i rocznika samochodu.

Używane części samochodowe - opróżnianie układu klimatyzacji z czynnika chłodzącego. Podpinanie węży z zaworami.
Samochód musi zostać pozbawiony wszystkich płynów i olejów.

Po drugie, warto zrobić zdjęcie lub zapisać numer seryjny części, którą chcemy wymienić. Numer seryjny to kod, który identyfikuje producenta i rodzaj części. Znajdziemy go na naklejce lub wygrawerowanym na części. Dzięki temu będziemy mogli porównać część używaną z tą, którą mamy w samochodzie i upewnić się, że są zgodne. Często spotykamy się z symbolami OE oraz OEM. Oznaczenie OE (ang. original equipment) znajduje się na oryginalnych częściach samochodowych, są opatrzone logiem producenta samochodu. OEM to także część oryginalna, dostarczana na pierwszy montaż lecz pochodząca od niezależnego producenta i sygnowana jego logiem.

Po trzecie, warto zapytać sprzedawcę o pochodzenie i historię części. Niektóre części mogą pochodzić z samochodów sprowadzanych z zagranicy, które mogą mieć inny standard lub specyfikację niż te sprzedawane w Polsce. Na przykład, części z samochodów z rynku brytyjskiego mogą nie pasować do samochodów z rynku europejskiego, ponieważ mają odwrotną stronę kierownicy i inny układ oświetlenia. Sprzedawca powinien też poinformować nas o stanie części, czyli o jej stopniu zużycia, ewentualnych uszkodzeniach lub wykonanych naprawach.

W dobie internetu poszukiwania używanych części samochodowych, warto uzupełnić o portale sprzedażowe Allegro czy np. Olx

Na co zwracać uwagę przy zakupie części używanych?

Kupując części używane, należy zwracać uwagę na kilka aspektów, które mogą wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo naszego samochodu. Po pierwsze, należy sprawdzić, czy część jest oryginalna i pasuje do naszego modelu i rocznika samochodu. Możemy to zrobić, porównując numery VIN i seryjne części. Jeśli część jest zamiennikiem lub nieoryginalna, może być gorszej jakości lub niekompatybilna z naszym pojazdem.

Po drugie, należy sprawdzić, czy część jest sprawna i nie ma widocznych uszkodzeń. Możemy to zrobić, oglądając część dokładnie i testując jej działanie, jeśli to możliwe. Jeśli część ma pęknięcia, rdzę, wgniecenia, ślady spawania lub malowania, może to świadczyć o jej złym stanie lub niskiej jakości naprawie. Jeśli część jest elektroniczna, należy sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń wtyczek, kabli lub obwodów.

Po trzecie, należy sprawdzić, czy część ma gwarancję lub możliwość zwrotu. Niektóre auto szroty oferują swoim klientom gwarancję na części używane, która może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Gwarancja daje nam pewność, że jeśli część okaże się niesprawna lub nieodpowiednia, będziemy mogli ją wymienić lub zwrócić. Jeśli część nie ma gwarancji, warto zapytać sprzedawcę o możliwość zwrotu lub wymiany w razie problemów.

Montaż tych używanych części samochodowych jest prawnie zakazany

Czasem zakup części na szrocie, jest jedyną możliwością zdobycia oryginalnych podzespołów np. do samochodów zabytkowych. Jeżeli zakupione i zamontowane, używane części nie zagrażają środowisku naturalnemu oraz bezpieczeństwu ruchu drogowego, to jest to w zgodzie polskim prawem. Jest jednak pewna grupa podzespołów z odzysku, których montaż jest zakazany. Wykaz tych części znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku.

Używane części samochodowe - demontaż reflektora
Używane reflektory są OK’, byle nie od anglika.

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYPOSAŻENIA I CZĘŚCI WYMONTOWANYCH Z POJAZDÓW, KTÓRYCH PONOWNE UŻYCIE ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU RUCHU DROGOWEGO LUB NEGATYWNIE WPŁYWA NA ŚRODOWISKO

Lp.

Przedmioty wyposażenia i części

1

Poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, jednostkami kontroli elektronicznej i czujnikami

2

Klocki, szczęki hamulcowe

3

Przewody i uszczelnianie układu hamulcowego

4

Tłumiki układu wydechowego

5

Przeguby układu kierowniczego i zawieszenia

6

Fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi

7

Układ blokady kierownicy

8

Immobilisery wraz z transponderami sterowania elektrycznego

9

Urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe

10

Elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy (w szczególności: ABS, ASR)

11

Przewody paliwowe

12

Filtry jednorazowe i wkłady filtra

13

Zawory recyrkulacji spalin

14

Instalacje zasilania gazem silników

15

Automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa, łącznie z częścią pasa wykonaną z materiału, klamrami, mechanizmem służącym do zwijania pasów, aktywatorami pirotechnicznymi i mechanicznymi

16

Pióra wycieraczek szyb

17

Płyny eksploatacyjne, w szczególności:olej silnikowy, olej przekładniowy, olej do przekładni hydraulicznych, olej układów hydraulicznych, płyn chłodzący, płyn odmrażający, płyn hamulcowy, płyn do układów klimatyzacyjnych

18

Konwertory katalityczne (katalizatory)

19

Kondensatory zawierające PCB

 

Używane części samochodowe - pomarańczowy buldożer unosi puste już nadwozie samochodu do prasy zgniatającej
Koniec zawsze jest taki sam.

Które używane części samochodowe warto kupić?

Jest cała masa podzespołów, po które warto udać się na auto szrot. To części karoseryjne, silniki oraz wyposażenie wnętrza: drzwi, pokrywy silnika i bagażnika, zderzaki, reflektory, koła, skrzynie biegów, silniki oraz wiele innych. Ponieważ zgodnie z prawem sprzedawca części używanej odpowiada za jej niezgodność z umową przez dwa lata od daty sprzedaży, żądajcie faktury lub paragonu. Mogą się przydać podczas reklamacji.

Ciekawy materiał wideo: Wewnątrz ogromnych europejskich fabryk recyklingu rozbierających tysiące drogich samochodów

Może cię również zainteresować: Paliwo E10 UWAGA na rządową wyszukiwarkę !!!

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia