Paliwo E10 UWAGA na rządową wyszukiwarkę !!!

Miało być prosto i wygodnie, wyszło jak zawsze. Zachowajcie szczególną ostrożność gdy z niej korzystacie.

480

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paliwo E10 - dłoń zdejmująca z dystrybutora czerwony nalewak z wężem.
Zanim zatankujesz, dobrze przyjrzyj się nalewakowi, który wybrałeś

Czy wiesz, że tankując benzynę na stacji możesz nieświadomie uszkodzić swój silnik? A że rządowa wyszukiwarka, która ma Ci pomóc uniknąć tego ryzyka, jest pełna absurdalnych błędów? Oto prawda o paliwie E10, które ma być dostępne w Polsce od przyszłego roku. Paliwo E10

Co to jest paliwo E10 i dlaczego jest szkodliwe?

Paliwo E10 to benzyna Pb95 z 10-procentowym dodatkiem bioetanolu, czyli alkoholu roślinnego. Jest to paliwo ekologiczne, które ma zmniejszać emisję dwutlenku węgla i poprawiać jakość powietrza. Brzmi dobrze, prawda? Niestety, jest jeden haczyk. Nie każde auto jest przystosowane do jazdy na E10. Jeśli wlejesz je do niewłaściwego silnika, możesz spowodować jego uszkodzenie lub awarię.

Jakie są objawy niekompatybilności paliwa E10 z silnikiem? Możesz zauważyć spadek mocy, zwiększone zużycie paliwa, problemy z odpalaniem, błędy komputera pokładowego, a nawet pożar. Ponadto, E10 może powodować korozję elementów układu zasilania, uszkodzenie uszczelnień, filtrów i wtryskiwaczy. W skrajnych przypadkach, może dojść do zatarcia silnika.

Jak sprawdzić, czy Twoje auto jest kompatybilne z E10?

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy Twoje auto jest kompatybilne z E10, jest zajrzenie do instrukcji obsługi. Tam powinna być informacja o rodzaju paliwa, które możesz tankować. Jeśli nie masz instrukcji, możesz skontaktować się z salonem lub importerem i zapytać o swoją markę i model. Możesz też poszukać informacji w internecie, na stronach producentów lub organizacji motoryzacyjnych.

Dlaczego nie możesz ufać rządowej wyszukiwarce?

Aby ułatwić życie kierowcom, Ministerstwo Środowiska i Klimatu postanowiło stworzyć system do sprawdzania kompatybilności aut z paliwem E10. Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem e10.klimat.gov.pl. Wystarczy wpisać markę, model i rok produkcji auta, a system poda, czy można tankować E10, czy nie. Brzmi prosto i przydatnie, prawda? Niestety, jest jeden problem. Wyszukiwarka jest pełna błędów i nieścisłości, które mogą wprowadzić kierowców w błąd i narazić ich na straty.

Oto kilka przykładów absurdalnych informacji o paliwie E10, które znaleźliśmy w wyszukiwarce:

  • Według wyszukiwarki, do samochodu Volkswagen Golf V z silnikiem 1.9 SDI, który jest silnikiem diesla, można tankować E10. To oczywiście nieprawda. Jeśli wlejesz je do diesla, możesz uszkodzić pompę wtryskową lub zatkać filtr paliwa.
  • Według wyszukiwarki, do samochodu Renault Zoe czy Smart Forfour EQ, które są samochodami elektrycznymi, można tankować E10. To oczywiście absurd, ponieważ te samochody nie potrzebują żadnego paliwa, tylko prądu.
  • Według wyszukiwarki, do samochodu Toyota Avensis z silnikami 2.2 D-4D i 2.2 D-CAT, które są silnikami diesla, można tankować E10. To kolejna nieprawda, ponieważ E10 jest paliwem benzynowym. Jeśli wlejesz je do diesla, możesz spowodować awarię silnika lub układu wtryskowego.
  • Według wyszukiwarki, do samochodu Fiat 500 z silnikiem 1.2 8V można tankować E10, ale tylko do modeli wyprodukowanych po 2010 roku. Tymczasem według informacji producenta, wszystkie modele tego samochodu są kompatybilne z E10, niezależnie od roku produkcji.
  • Wyszukiwarka podaje, że do samochodu Ford Focus z silnikiem 1.6 Ti-VCT można tankować E10, ale tylko do modeli wyprodukowanych po 2008 roku. Jednak według informacji producenta, wszystkie modele tego samochodu z silnikami benzynowymi są kompatybilne z E10, niezależnie od roku produkcji.
  • Wyszukiwarka twierdzi, że do samochodu Honda Civic z silnikiem 1.8 i-VTEC można tankować E10, ale tylko do modeli wyprodukowanych po 2009 roku. Natomiast według informacji producenta, wszystkie modele tego samochodu z silnikami benzynowymi są kompatybilne z E10, niezależnie od roku produkcji.

To tylko niektóre z wielu „kwiatków”, które można znaleźć w rządowej wyszukiwarce. Nie wiemy, skąd pochodzą te dane i jak zostały zweryfikowane, ale na pewno nie są wiarygodne. Na stronie można znaleźć adnotację, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska dochowało należytej staranności w zebraniu danych, ale zaraz potem czytamy, że twórcy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy i ich konsekwencje. To nie jest uczciwe wobec kierowców, którzy mają prawo do rzetelnej informacji.

Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Jeśli chcesz uniknąć ryzyka uszkodzenia swojego auta przez niewłaściwe paliwo, nie polegaj na rządowej wyszukiwarce. Sprawdź, czy Twoje auto jest kompatybilne z E10, w inny sposób, np. w instrukcji obsługi, u dealera lub w internecie. Jeśli nie jesteś pewien, lepiej nie ryzykuj i tankuj paliwo E5, dopóki możesz, które ma tylko 5% dodatku bioetanolu i jest bezpieczniejsze dla większości silników. Nie daj się nabrać na paliwo E10, które może być tanie, ale drogo Cię kosztować.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia