Emerytura Lecha Wałęsy

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Emerytura Lecha Wałęsy Lech Walesa w meksykańskim kapeluszu (autor: Lech Wałęsa / Facebook)
Emerytura Lecha Wałęsy Lech Walesa w meksykańskim kapeluszu (autor: Lech Wałęsa / Facebook)

Emerytura Lecha Wałęsy to temat rzeka. Były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jest osobą publiczną, o której zarobkach i emeryturze wiadomo dość dużo. Jeszcze więcej jest tajemnic i niedomówień.

Emerytura bohatera ruchu oporu

Lech Wałęsa jest uprawniony do dwóch rodzajów emerytur:

emerytury prezydenckiej, która wynosi ponad 13 tysięcy zł brutto miesięcznie, czyli powyżej 11 tysięcy zł netto. Emerytura ta jest wypłacana wszystkim byłym prezydentom Polski, bez względu na to, ile lat sprawowali urząd;

emerytury z tytułu pracy, która jest wyliczana na podstawie stażu pracy i wysokości zarobków. Emerytura z tytułu pracy w Stoczni Gdańskiej której wysokość nie jest znana publicznie.

Według informacji opublikowanych w mediach, Lech Wałęsa ma łącznie dwie emerytury w wysokości około 12 tys. zł miesięcznie.

Zarobki Noblistydochody z „wykładów

Oprócz emerytur, Lech Wałęsa zarabia również na „wykładach”, które prowadzi na całym świecie. Jak sam przyznał wcześniej za jeden wykład otrzymywał od 10 do nawet 100 tysięcy dolarów. Według nieoficjalnych informacji, przed pandemią COVID-19 były prezydent miał średnio jeden wykład tygodniowo, co oznacza, że jego roczne zarobki z tego tytułu mogły wynosić nawet 1,976 mln zł. Inne źródła podają roczne zarobki naszego bohatera w wysokości od 520 do 5,2 miliona dolarów.

W czasie pandemii Wałęsa zarabiał mniej, ponieważ liczba wykładów, które mógł prowadzić, była ograniczona. Jednak nadal był w stanie zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

W ostatnich miesiącach Lech Wałęsa zapowiedział, że zamierza ograniczyć swoje wyjazdy zagraniczne i skupić się na działalności w Polsce. Nie wiadomo, jak wpłynie to na jego zarobki.

Ekspertyza. Teczka TW „Bolka”

Emerytura Lecha WałęsyOgólna sytuacja finansowa

Lech Wałęsa wielokrotnie przyznawał, że jego sytuacja finansowa nie jest dobra. Według jego własnych słów, wydał kilkadziesiąt milionów złotych, m.in. na działalność polityczną.

W 2022 roku Wałęsa przyznał, że jest bankrutem. Według jego słów, miesięczna emerytura w wysokości 12 tys. zł nie wystarcza mu na pokrycie podstawowych kosztów życia. W związku z tym, że Wałęsa często powtarza, że jest bankrutem, można wnioskować, że jego wydatki są wyższe niż dochody co można tłumaczyć jego rozrzutnym stylem życia.

Należy jednak zauważyć, że Lech Wałęsa jest osobą, która ma dostęp do wielu przywilejów, takich jak dożywotnia ochrona osobista i prawo do korzystania z limuzyny Biura Ochrony Rządu. Polityk i jego rodzina dożywotnio objęta jest opieką zdrowotną. O tym czy emerytura Lecha Wałęsy jest niewystarczająca rozsądźcie sami. Można też zadać sobie pytanie czy Lech Wałęsa to bankrut czy rozrzutnik.

10 bulwersujących wypowiedzi Lecha Wałęsy.

Na koniec zapraszam do lektury artykułu Wypadek Jarosława Wałęsy – najgłośniejsza sprawa ostatnich lat

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia