Decyzja papieża dot. par homoseksualnych wywołała kontrowersje. Papież komentuje

209

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Deklaracja papieża Franciszka, która zezwala na błogosławienie przez księży par tej samej płci, wywołała mieszane reakcje. Watykan odpowiada
Deklaracja papieża Franciszka, która zezwala na błogosławienie przez księży par tej samej płci, wywołała mieszane reakcje. Watykan odpowiada

Deklaracja papieża Franciszka, która zezwala na błogosławienie przez księży par tej samej płci, wywołała mieszane reakcje. Część duchownych i wiernych przyjęła decyzję papieża z zadowoleniem, ale inni, w tym afrykańscy biskupi, stanowczo się jej sprzeciwili.

Sprzeciw ze strony Afrykanów

SECAM, stowarzyszenie katolickich biskupów w Afryce i na Madagaskarze, skrytykowało decyzję papieża Franciszka o zatwierdzeniu nieliturgicznych błogosławieństw dla par homoseksualnych. Biskupi SECAM stwierdzili, że takie błogosławieństwa są „sprzeczne z doktryną Kościoła” i „spowodują zamieszanie i niepokój wśród wiernych”.

Kontekst kulturowy Afryki jest kluczowy dla zrozumienia sprzeciwu afrykańskich biskupów wobec decyzji papieża. W liście do papieża biskupi SECAM podkreślili, że homoseksualizm jest nielegalny w wielu krajach afrykańskich i uważany jest za sprzeczny z normami kulturowymi. Uważają, że błogosławienie par homoseksualnych będzie postrzegane jako akceptacja zachowania, które jest uważane za niewłaściwe.

Biskupi SECAM wezwali papieża do ponownego rozważenia swojej decyzji.

Stanowisko Watykanu

W odpowiedzi na sprzeciw afrykańskich biskupów Stolica Apostolska wydała oświadczenie. Podkreśliła w nim, że błogosławieństwa dla par homoseksualnych nie są równoznaczne z uznaniem ich związków za małżeństwa.

W oświadczeniu stwierdzono, że Kościół nie włącza błogosławieństw dla par homoseksualnych do kościelnych rytuałów i obrzędów liturgicznych, ani nie udziela ich podczas związku cywilnego „Mają one charakter bardziej pastoralny i mają na celu okazywanie miłości i wsparcia osobom tej samej płci, które żyją w związkach”.

Stanowisko Europy

Watykańskie wytyczne zdobyły znaczne poparcie wśród biskupów z różnych regionów Europy, obejmując duchowieństwo katolickie we Francji, Austrii i Niemczech.

„Błogosławieństwo nie oznacza dla mnie akceptacji związku osób tej samej płci. Jednak ja sam mogę udzielić błogosławieństwa parze tej samej płci. Wierzę, że jest to akt pięknej idei błogosławieństwa, zgodnie z Ewangelią i naśladowaniem stylu Chrystusa”. Giraud, będący duchownym kierującym archidiecezją Sens w środkowej Francji, wyraził te słowa dla katolickiej gazety „La Croix”.

Kontekst kulturowy

Czy deklaracja papieża Franciszka jest kolejnym krokiem w kierunku liberalizacji stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie osób LGBTQ+?. Decyzja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród wielu wiernych, którzy od dawna domagają się większej otwartości Kościoła wobec osób homoseksualnych.

Należy jednak zauważyć, że decyzja ta spotkała się z licznymi kontrowersjami w Kościele katolickim, a także z ostrym sprzeciwem w niektórych częściach świata.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia