Morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą

Morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą dają sztormy, które od jakiegoś czasu występują nad Bałtykiem i Morzem Północnym

219

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wysoka fala. Sztorm na Bałtyku to morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą, aerozol morski nad Warszawą
Sztorm na Bałtyku to morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą

,Sztormy które od jakiegoś czasu występują nad Bałtykiem i Morzem Północnym spowodowały, że nad Warszawę w ostatnich dniach napłynęło morskie powietrze bogate w sól. Zjawisko nie jest nowe, mimo to zaskoczyło naukowców swoją intensywnością. Według profesora Krzysztofa Markowicza, fizyka atmosfery, ilość aerozolu morskiego obserwowana w odległości 300 km od linii brzegowej jest bezprecedensowa. Sytuacja ma miejsce pierwszy raz od momentu, gdy rozpoczęto pomiary pięć lat temu.

Sztorm daje morskie powietrze nad Warszawą

Naukowiec zauważył, że powietrze nad Warszawą mogło pochodzić zarówno z nad Bałtyku, jak i z Morza Północnego. W czasie trwania sztormów obserwuje się dynamiczny ruch mas powietrza. Na wysokości 10 km, gdzie przelatują samoloty pasażerskie, wiatr wieje z prędkością ponad 200 km/h. Blisko powierzchni ziemi prędkość wiatru dochodziła do 100 km/h, co spowodowało przemieszczenie aerozolu morskiego wygenerowanego przez fale morskie w głąb lądu.

Profesor zauważył, że obecność aerozolu morskiego w centralnej Polsce jest zjawiskiem stałym i obserwuje się je niemal co tydzień. Jednakże niezwykła była ilość aerozolu morskiego z dużą zawartością soli morskiej w odległości 300 km od brzegu. Fizyk nie skojarzył tego zjawiska bezpośrednio z zmianami klimatu. Choć jest prawdą, że klimat ulega zmianom, obserwowane zjawisko nie może być przypisane tylko do nich. Warto jednak zauważyć wzrost liczby sztormów. Chociaż podobne okresy wzmożonych sztormów miały miejsce w przeszłości, to zwiększenie ich częstości jest godne uwagi.

Sztorm na Bałtyku to morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą, widok miasta z drona
Sztorm na Bałtyku to morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą, widok miasta z drona

Stacja badawcza SolarAOT w Strzyżowie podkreśliła, że w wyniku analizy i obserwacji stwierdzono, że w powietrzu nad Warszawą dominowały duże cząstki aerozolu morskiego, a ilość najmniejszych cząstek pochodzenia antropogenicznego, czyli zanieczyszczeń wygenerowanych przez człowieka, została znacznie zmniejszona. Powstaje więc pytanie, czy wpływ na to ma obecność morskiego powietrza bogatego w sól. Trzeba zadać sobie pytanie, czy czasy kiedy sztorm staje się codziennością zbliży Warszawę do Bałtyku.

Czytaj i słuchaj O lasach północnej Warszawy oraz Kładka pieszo-rowerowa czy będzie na wiosnę 2024. Dziś 6 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu DBI

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie..

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Ja też, jak śp. Janusz Grudziński Xsiążę Warszawski (1962+2023) – Lubię stare samochody

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia