Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo ws. zniszczenia ukraińskiego zboża

Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo w sprawie incydentu, do którego doszło w niedzielę na drodze krajowej nr 12 prowadzącej do przejścia granicznego w Dorohusku.

208

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia zboża z Ukrainy
Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia zboża z Ukrainy

Według ustaleń policji, uczestnicy protestu rolników zerwali plomby celne z trzech ukraińskich ciężarówek, co spowodowało częściowe wysypanie się zboża na jezdnię. Szacuje się, że straty wynoszą około 3 ton zboża.

Śledztwo ws. zniszczenia zboża

Według ustaleń policji, w proteście brało udział kilkadziesiąt osób, które blokowały drogę przejazdu ciężarówek. W pewnym momencie grupa protestujących zerwała plomby celne z trzech ukraińskich tirów, powodując częściowe wysypanie się przewożonego zboża. Do zdarzenia doszło w niedzielę, około 11:30.

O wszczęciu śledztwa poinformowała w poniedziałek po południu rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Śledztwo prowadzone jest w dwóch kierunkach:

  • Zniszczenia mienia. art. 288 Kodeksu karnego przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności za zniszczenie cudzej rzeczy.
  • Przełamania zabezpieczeń celnych. art. 278 Kodeksu karnego skarbowego przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności za złamanie plomb celnych.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chełmie. W ramach śledztwa Prokuratura Rejonowa w Chełmie przesłuchuje świadków, zabezpiecza monitoring i dokumentację dotyczącą trzech transportów.

Reakcja władz Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz stwierdził, że „metody protestujących nie powinny być tolerowane w cywilizowanym kraju europejskim, nie mówiąc już o moralnym aspekcie tej prowokacji”. Dodał, że „Ukraina domaga się znalezienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ten incydent”.

„Polskie władze muszą zdecydowanie zareagować na polu prawnym na to haniebne i obraźliwe przestępstwo przeciwko Ukraińcom i większości Polaków. Nie dopuścić do takich barbarzyńskich działań w przyszłości”– mówił dalej ambasador. Dodał, że ukraińskie ciężarówki, które zatrzymali rolnicy i z których rozsypali część zboża, zostały po odprawie celnej zaplombowane i miały jechać tranzytem na Litwę.

W poniedziałek rano mer Lwowa, Andrij Sadowy, skomentował na platformie X zdjęcie przedstawiające zboże wysypane z ukraińskich ciężarówek. Sadowy nazwał protestujących „prorosyjskimi prowokatorami” i określił ich działania jako „podłość i wstyd”. Podkreślił, że ukraińscy rolnicy ciężko pracują na polach dotkniętych wojną.

Protestujący polscy rolnicy sprzeciwiają się importowi ukraińskiego zboża do Polski, argumentując, iż import ten m.in powoduje spadek cen żywności w Polsce. Rolnicy domagają się od rządu wprowadzenia mechanizmów ochronnych dla polskiego rolnictwa. Więcej informacji na temat postulatów polskich rolników znajduje się w materiale poniżej.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór artykułów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Kulinarna Nawigacja – dieta pudełkowa i takie tam… – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Lublin znów stolicą fantastyki. Falkon powraca! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Kulinarna Nawigacja – złoto i srebro – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia