Egipt sprzedaje miasto Ras el-Hekma za 35 mld dolarów

173

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Egipt sprzedaje miasto Ras el-Hekma za 35 mld dolarów
Egipt sprzedaje miasto Ras el-Hekma za 35 mld dolarów

Władze Egiptu ogłosiły sprzedaż nadmorskiego miasta Ras el-Hekma Zjednoczonym Emiratom Arabskim za kwotę 35 miliardów dolarów. Transakcja ta wywołała mieszane uczucia wśród Egipcjan, z których jedni popierają rządową decyzję, a inni krytykują sprzedaż strategicznego terenu.

Ras el-Hekma, położone na północno-zachodnim wybrzeżu Egiptu, ma zostać przekształcone w ekskluzywny kurort o charakterze biznesowo-przemysłowym. Według planów Zjednoczonych Emiratów Arabskich miasto będzie posiadać dzielnice mieszkalne, szkoły oraz uniwersytety. A takżę strefę przemysłową, centrum biznesowe, dogodnienia dla turystów, marinę i lotnisko. Cały projekt obejmie powierzchnię 170 milionów metrów kwadratowych.

Premier Egiptu Mostafa Madbouly poinformował, że Kair otrzyma zaliczkę w wysokości 15 miliardów dolarów w nadchodzącym tygodniu. Pozostałe 20 miliardów dolarów zostanie przekazane w ciągu dwóch miesięcy. Podkreślił również, że rząd egipski będzie miał 35-procentowy udział w zyskach projektu, pomimo jego prywatnego charakteru.

Sprzedaż Ras el-Hekma spotkała się z krytyką ze strony części Egipcjan, którzy uważają, że strategiczny teren powinien być rozwijany przez lokalnych inwestorów. Portal Middle East Eye opisuje tę transakcję jako największą bezpośrednią zagraniczną inwestycję w projekt rozwoju miejskiego w historii Egiptu.

Premier Madbouly broni decyzji rządu, twierdząc, że środki pozyskane ze sprzedaży miasta zostaną wpompowane w gospodarkę. A egipska gospodarka boryka się z kryzysem walutowym, rekordową inflacją i niedoborami walut obcych. Zapewnia również, że państwo będzie miało znaczący udział w zyskach z projektu.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Kierowca tankowca czyli kapitan statku pijany statek zatrzymany – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

akcja ratunkowa w centrum Łodzi (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia