Kierowca tankowca czyli kapitan statku pijany! 5,67 promila, statek zatrzymano!!!!

Przestrogą dla wszystkich marynarzy - dowiedz się o przypadku pijanego kapitana statku w Szczecinie. Spożywanie alkoholu przez załogę to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi.

272

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pijany kapitan statku w Szczecinie. Spożywanie alkoholu przez załogę
pijany kapitan statku w Szczecinie. Spożywanie alkoholu przez załogę coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na morzu

21 lutego w Szczecinie ujawniono 39-letniego kapitana statku towarowego, który miał 5,67 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Chciał on wypłynąć do Wielkiej Brytanii z 6-osobową załogą, z czego dwóch innych członków załogi również było pod wpływem alkoholu. Na szczęście statek nie wypłynął w morze. Kapitan statku pijany? wytrzeźwieje

5,67 promila to rekord na Bałtyku

Kapitan, II oficer i główny inżynier nie poniosą odpowiedzialności karnej, ponieważ statek był na postoju. Kapitanat Portu wszczął jednak postępowanie administracyjne. Armator i operator statku zostali poinformowani o zdarzeniu.

Ta historia jest przestrogą dla wszystkich marynarzy i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żeglugi. Spożywanie alkoholu przez załogę statku jest niedopuszczalne i stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi. Nawet niewielka ilość alkoholu może upośledzać zdolność oceny sytuacji i podejmowania szybkich decyzji. Kapitanowie i armatorzy statków są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa załogi i ładunku. Nie pozwólmy, aby alkohol stał się przyczyną tragedii na morzu!

Apelujemy do wszystkich marynarzy i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żeglugi o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i abstynencję od alkoholu podczas pracy na statku. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na morzu zależy od nas wszystkich!

Na morzach jak na drogach czyli kierowca tankowca

Dokładna liczba zdarzeń z udziałem nietrzeźwych marynarzy na morzu jest trudna do oszacowania. Dzieje się tak z kilku powodów: Nie ma jednej instytucji, która gromadziłaby dane o wszystkich tego typu zdarzeniach na całym świecie. W niektórych przypadkach zdarzenia mogą nie zostać zgłoszone ze względu na strach przed karami lub inne czynniki. Różne kraje mogą mieć różne definicje „nietrzeźwości” w kontekście żeglugi.

Mimo tych trudności, dostępne są pewne dane, które dają nam ogólny obraz problemu:

 • Badanie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO): Badanie IMO z 2017 roku wykazało, że w latach 2000-2016 na świecie odnotowano 106 wypadków morskich, w których alkohol był czynnikiem sprawczym lub współsprawczym.
 • Statystyki US Coast Guard: W 2022 roku Straż Przybrzeżna USA odnotowała 147 wypadków morskich, w których alkohol był czynnikiem sprawczym lub współsprawczym.
 • Dane z Polski: W 2022 roku Urząd Morski w Gdyni odnotował 5 zdarzeń z udziałem nietrzeźwych marynarzy na polskich wodach.

Należy jednak pamiętać, że te dane to tylko wierzchołek góry lodowej. Rzeczywista liczba zdarzeń może być znacznie wyższa.

Jakie są konsekwencje takich zdarzeń?

Zdarzenia z udziałem nietrzeźwych marynarzy mogą mieć poważne konsekwencje, w tym:

 • Zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi i ładunku: Spożywanie alkoholu przez marynarzy może upośledzać ich zdolność oceny sytuacji i podejmowania szybkich decyzji, co może prowadzić do wypadków morskich.
 • Zanieczyszczenie środowiska: Wypadki morskie z udziałem statków towarowych mogą powodować wycieki ropy naftowej lub innych szkodliwych substancji do środowiska morskiego.
 • Straty finansowe: Wypadki morskie mogą generować duże straty finansowe dla armatorów, ubezpieczycieli i innych podmiotów.

Co można zrobić, aby zapobiec takim zdarzeniom?

Istnieje szereg działań, które można podjąć, aby zapobiec zdarzeniom z udziałem nietrzeźwych marynarzy na morzu, m.in.:

 • Wdrażanie i egzekwowanie surowych przepisów: Kraje powinny wdrażać i egzekwować surowe przepisy dotyczące spożywania alkoholu przez marynarzy na statkach.
 • Szkolenia i edukacja: Marynarze powinni regularnie przechodzić szkolenia z zakresu bezpieczeństwa żeglugi. W szczególności z zakresu zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu.
 • Promowanie kultury bezpieczeństwa: Armatorzy i operatorzy statków powinni promować kulturę bezpieczeństwa na swoich statkach, w której spożywanie alkoholu jest niedopuszczalne.

Wszyscy, którzy mają związek z żeglugą, mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo na morzu. Zapobieganie zdarzeniom z udziałem nietrzeźwych marynarzy jest ważnym elementem tej odpowiedzialności.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia