Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody

100 dni rządów premiera Donalda Tuska i już koalicja 13 grudnia rozdaje miliony na nagrody. Niektóre ministerstwa ukrywają informacje.

250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody; Koalicja 13 grudnia 2023; ministerstwo; pracownik; nagrody;
Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody

100 dni rządu koalicji 13 grudnia, a już rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle. Jak może nie wszyscy pamiętają Gabinet Donalda Tuska liczy 110 ministrów i wiceministrów, a to więcej niż 107 w rządzie Mateusza Morawieckiego.

„Rekordowa liczba ministrów i wiceministrów po 1989. Kolejne nominacje partyjnych kumpli w spółkach zależnych od państwa. A miała być zmiana w sposobie zarządzania państwem” stwierdził dziennikarz Grzegorz Kuczyński.

Nagrody na 100 dni, czyli komu rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony

Niektóre resorty właśnie z pewną dozą nieśmiałości podały ile w czasie 100 dni wydały na nagrody dla pracowników. Trzeba przyznać że sumy sięgają milionów złotych i są wyższe niż za poprzedników. Obecnie rządząca Koalicja Obywatelska wielokrotnie krytykowała poprzedni rząd na wypłaty wysokich nagród. Pod koniec kadencji posłowie KO przeprowadzali wielką kontrolę. W październiku poseł KO Michał Szczerba mówił „Te wszystkie ministerstwa, te wszystkie resorty, te agencje, te fundusze zamieniły się w tej chwili w jedną wielką przepompownię środków publicznych”. Czy przepompownia działa sprawniej tego poseł Szczerba zapewne nie zdradzi, gdy od 13 grudnia stery rządu objęła koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Zmiana władzy nic w tym zakresie nie zmieniła, a na konta urzędników przelano co najmniej 12 mln zł. Oczywiście dane nie są pełne gdyż niektóre ukrywają informację jak nagradzają swoich pracowników.

MSZ – tu rekordzista dostaje 18 tys. zł

Skromne nagrody w resorcie Radosława Sikorskiego. Tu od 13 grudnia do pierwszych dni marca wypłacono 4 mln 936124,05 zł. – Maksymalna wypłata nagrody uznaniowej w badanym okresie wynosiła 18 tysięcy zł. Otrzymał ją pracownik zatrudniony na stanowisku radcy ds. budżetu i finansów delegowany z Ministerstwa Finansów do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli – jak mówi Władysław Teofil Bartoszewski wiceszef MSZ.

Rekordowa liczba ministrów i wiceministrów w rządzie Donalda Tuska. Wpływ na efektywność państwa i jego finanse. Rekordowa liczba ministrów i wiceministrów w rządzie..
Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody; Rekordowa liczba ministrów i wiceministrów w rządzie..

Ministerstwo Klimatu najpierw oszczędza, później wypłaca

Tu na przyznane nagrody przeznaczono kwotę 1 mln 608999,02 zł. Te dobra uzyskano z funduszu na wynagrodzenia i wygospodarowanych oszczędności wynikających z wakatów i absencji chorobowej pracowników. – Maksymalna wysokość nagrody przyznanej w okresie od 13 grudnia do dnia udzielenie odpowiedzi na zapytanie wyniosła 10 tysięcy zł. Nagroda w tej wysokości została przyznana jednej osobie zatrudnionej na stanowisku naczelnika wydziału oraz jednej osobie zatrudnionej na stanowisku głównego specjalisty – wyjaśnia Paulina Hennig-Kloska minister klimatu w odpowiedzi na zapytanie posła Kmity. Czym zasłużył się naczelnik i główny specjalista tego nie zdradzono.

Nagrody w MSWiA – skromne 2000 zł więcej dla ekspertów i naczelników

Marcin Kierwiński przeznaczył na nagrody od 13 grudnia 2023 r. 1 mln 374761 zł.  – W okresie od 13 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. jednorazowa najwyższa wypłata nagrody dla stanowisk: ekspert, starszy specjalista, główny specjalista, naczelnik wydziału wyniosła 2 tysiące zł – wynika z odpowiedzi Tomasza Szymańskiego wiceszefa MSWiA. Prawdopodobnie po protestach rolników w Warszawie funkcjonariuszy do brania pieniędzy przybędzie.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii nagroda z UE

Resort Krzysztofa Hetmana, od 13 grudnia do 4 marca (dzień udzielenia odpowiedzi na zapytanie posła Kmity) wypłacił tylko 698000 zł. – Maksymalna kwota nagrody wyniosła 5 tysięcy zł, wypłacona została pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku specjalisty. Nagroda finansowana z projektu UE – wyjaśnia resort technologii.

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia otrzymuje dyrektor

Izabela Leszczyna wydała w swoim resorcie na nagrody od 13 grudnia 2023 jedyne 463074,78 zł. Najwyższa wypłacona nagroda finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia wyniosła 5 tys. 278,91 zł i została wypłacona dyrektorowi departamentu, jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort zdrowia.

Nagrody w Ministerstwie Finansów, kto inny zatwierdza, kto inny wypłaca

Część resortów nie odpowiedziała na zapytanie poselskie. Jest wśród nich Ministerstwo Finansów. Jednak „Fakt” wcześniej pytał ten resort o nagrody. „Część środków przeznaczonych na nagrody w IV kwartale w łącznej kwocie 2 mln 804816 zł została przyznana przez nowe kierownictwo”. MF Dyrektora Generalnego – taką odpowiedź uzyskaliśmy w resorcie finansów. Do kogo trafiły, tego nie wiadomo. W Ministerstwie Edukacji także nie wiadomo jaka część pieniędzy trafiła do pracowników w okresie od 13 grudnia do końca roku 2023.

Na koniec ciekawostka, gdyż są i takie resorty, w których rozdawania kasy w okresie od 13 grudnia nie było – to resort rolnictwa, aktywów państwowych oraz nauki.

Niestety jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia