Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce

Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce. Obywateli Ukrainy, Gruzji i Białorusi na czele rankingu.

231

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce
Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce

Policja przedstawiła dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców w Polsce, w ubiegłym roku. Wynika z nich, że to Gruzini popełniają najwięcej przestępstw. KGP przekazało „Rzeczpospolitej” że w ubiegłym roku 2714 obywateli Gruzji popełniło przestępstwa w Polsce. Urząd do spraw Cudzoziemców podaje, że legalnie z kartami pobytu, przebywa ich w Polsce ponad 27 tysięcy. Wynika z tego że, co dziesiąty obywatel Gruzji ma do czynienia z prawem.

Przestępstwa jakich obywatele Gruzji dopuszczają się najczęściej to kradzieże gdzie zarzuty otrzymało 1111 osób. W dalszej kolejności występują: jazda po spożyciu alkoholu – 410; przestępstwa związane z narkotykami – 361 i włamania – 135. Do groźnych przestępstw popełnionych przez Gruzinów należą: zabójstwa – 8; gwałty – 12 i wypadki – 33. Każdy z w/w przypadków zanotował znaczący przyrost w porównaniu z 2022 rokiem.

Policja podała że 123 obywateli Gruzji przebywających w Polsce złamało sądowe zakazy prowadzenia pojazdów, 87 złapano na podrabianiu dokumentów. „Gruzińskie gangi” dokonują rozbojów i napadów na kantory. W 2023 roku Gruzini popełnili 40 rozbojów i kradzieży rozbójniczych. Z tych danych wynika że niezbyt liczna grupa obywateli Gruzji odpowiada za co szóste cudzoziemskie przestępstwo popełnione w 2023 r. na terenie Polski. Obywateli Gruzji zmusiła do emigracji i wyjazdu trudna sytuacja gospodarcza w kraju. Bezrobocie sięgające 50 procent i korupcja nie tłumaczy jednak sposobów na łatwe wzbogacenie się w Polsce. Jak tłumaczy się społeczność Gruzińska część przestępstw popełniają Azerowie, którzy także w samej Gruzji specjalizują się w produkcji fałszywych dokumentów oraz kradną tablice rejestracyjne i nimi się posługują.

Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców - Ukraińcy na czele
Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców – Ukraińcy na czele

Dane o przestępstwach popełnianych przez obcokrajowców – Ukraińcy na czele

Żeby nie było tak pięknie to musimy wiedzieć że wśród 4695 cudzoziemców podejrzanych o przestępstwa statystycznie najwięcej było obywateli Ukrainy – 2288 osób. Następnie: Gruzji – 901, Białorusi – 277 oraz Mołdawii – 228 i Rosji – 80. Do rankingu 15 krajów, których obywatele najczęściej łamią prawo należą także: Rumuni – 69 osób, Niemcy – 67, Bułgarzy – 63 i Czesi – 51 osób. Kolejne miejsca zajmują przestępcy pochodzący z Łotwy, Litwy, Uzbekistanu, Słowacji, Armenii, Azerbejdżanu i Turcji.

Przyjezdni otrzymali zarzuty za kradzieże – 1156 oraz kierowanie pod wpływem alkoholu – 1109 osób, dodatkowo 40 osób, odpowiadało z innego paragrafu za wysoką liczbę promili uznaną za przestępstwo. Ponad 500 osób jest podejrzanych o posiadanie narkotyków. 152 osoby ma zarzuty o łamanie zakazu sądowego. W tym wypadku chodzi głównie o kierowanie samochodem po odebraniu uprawnień za jazdę po alkoholu. Następną grupą są specjaliści od podrabiania dokumentów, włamań i oszustw. 84 osoby są podejrzane o spowodowanie wypadku, kolejne 80 o udział w bójce, a na koniec 57 o stosowanie gróźb.

A uwzględniając liczbę cudzoziemców przebywających u nas legalnie, najgorzej w kryminalnych statystykach wypadają Gruzini – obecnie 22 tys. z nich posiada aktualne prawo pobytu, a podejrzanych o przestępstwa jest 901 osób. Dla porównania – Białorusinów z prawem pobytu jest czterokrotnie więcej – 88 tys., a zarzuty ma tylko 277 z nich. Problemem Ukraińców jest jazda z promilami – stanowią blisko 70 proc. spośród wszystkich obcokrajowców z zarzutami za prowadzenie po alkoholu. Tylko co trzecia „cudzoziemska” kradzież była dokonana przez obywateli Ukrainy, a odsetek włamań wynosił zaledwie 4,7 proc. ogółu.

Współczynnik przestępczości wśród obcokrajowców

Statystycznie najwięcej osób z zarzutami stanowią Ukraińcy, jednak ich obecność w Polsce trudno porównywalna z obywatelami z innych krajów. W połowie 2023 roku, legalnie przebywało ich ok. 1,5 miliona (ok. 1 mln posiada PESEL, a 460 tys. ma ważne zezwolenia na pobyt).

Prof. Brunon Hołyst, kryminolog wskazuje: – Ukraińców jest u nas najwięcej, stąd wrażenie dużej skali popełnianych przez nich przestępstw. Aby poznać rzeczywiste rozmiary zjawiska, trzeba zbadać dla każdej narodowości współczynnik przestępczości, czyli liczbę przestępstw do ogólnej liczby populacji osób z danego kraju.

Ukraińskie Gangi w Polsce: Alarmujący Wzrost Przestępczości Wśród Cudzoziemców

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia