Silna wichura na Podhalu pochłonęła życie 5 osób. Alert RCB dotarł do mieszkańców po fakcie. Do niektórych, w ogóle nie dotarł

W poniedziałek 1 kwietnia silny wiatr uderzył w Podhale, powodując śmierć 5 osób.

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Silna wichura na Podhalu pochłonęła życie 5 osób. Alert RCB dotarł do mieszkańców po fakcie
Silna wichura na Podhalu pochłonęła życie 5 osób. Alert RCB dotarł do mieszkańców po fakcie

Mieszkańcy regionu krytykują Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) za spóźniony alert ostrzegający przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Minister Kierwiński tłumaczy, dlaczego alert RCB był spóźniony

Według ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, RCB bazuje na danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W tym przypadku IMGW prognozował jedynie pierwszy stopień zagrożenia, co według procedur nie wymaga wysyłania alertów SMS.

Ostrzeżenia zostały wysłane dopiero po interwencji RCB i małopolskiego centrum zarządzania kryzysowego, po południu 1 kwietnia, kiedy wiadomo już było o 5 ofiarach śmiertelnych. Wiele osób otrzymało alert SMS około godziny 16:00 lub później.

Według informacji pochodzących od internautów – niektórzy komunikatu nie otrzymali w ogóle…

Na Facebooku RCB opublikował komunikat: „UWAGA! Dziś po południu i w nocy (01/02.04) prognozowany silny wiatr i burze z opadami. Możliwe wyłączenia prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”.

Internauci: „Musiało zginąć 5 osób, żebyście wypełnili swoje obowiązki”

Internauci krytykują RCB za spóźniony alert. W komentarzach pod postem na Facebooku można przeczytać:

  • „RCB publikuje alert dot. złego stanu powietrza w powiecie działdowskim, w tym czasie 5 osób ginie w wyniku oddziaływania silnego wiatru na Podhalu”
  • „Mieszkam i przebywam na terenie woj. małopolskiego i nie otrzymałam (komunikatu – red.), zresztą nie tylko ja. Musiało zginać 5 osób, w tym 2 dzieci, żebyście wypełnili swoje obowiązki”
  • „Jak wojna wybuchnie, to alert ogłoszą, jak będzie podpisana kapitulacja”

Spóźniony alert RCB budzi pytania o skuteczność systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Istotne jest, aby RCB wyciągnął wnioski z tej tragedii i w przyszłości działał szybciej i sprawniej, aby chronić życie i zdrowie ludzi.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia