Rzeź małych firm dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku.

Według najnowszych informacji ponad 1000 małych sklepów zostanie zamkniętych. Brak zastosowania wyższych stawek VAT naraża przedsiębiorcę na sankcje podatkowe

211

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rzeź małych firm dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku. Donald Tusk i Andrzej Domański podwyższyli VAT do 5%
Rzeź małych firm dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku. Donald Tusk i Andrzej Domański podwyższyli VAT do 5%

Jak się można było spodziewać podwyższenie podatku VAT do 5% oznacza rzeź małych firm. Dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku. Duże sieci handlowe, dzięki zamrożeniu podwyżek przez jakiś czas utrzymają dotychczasowe ceny, które prędzej czy później i tak wzrosną. Powrót VAT dotyczący podstawowych produktów i jednocześnie wzrost cen odczują wszyscy w naszych portfelach. Według najnowszych informacji ponad 1000 małych sklepów zostanie zamkniętych. Brak zastosowania wyższych stawek VAT naraża przedsiębiorcę na sankcje podatkowe, a na to nie mogą pozwolić sobie małe sklepy. Tylko duże sieci zachodnich marketów żonglując cenami innych artykułów utrzymają ceny eliminując z rynku polskich przedsiębiorców. Już wczoraj rozmawiając z osobami pracującymi w małych sklepach można było się dowiedzieć o podwyższaniu cen.

Koniec tarcz osłonowych, czas na rzeź małych polskich firm


Obniżone stawki VAT na żywność obowiązywały tylko do końca marca i tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona – podało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 roku z powodu wysokiej inflacji. Wcześniej te produkty były opodatkowane 5-procentową stawką. Zerowy VAT dotyczył podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe.

Połączenie wychodzenia z pandemii oraz początek drugiej wojny Rosji z Ukrainą mającej początek w lutym 2022 roku miało wpływ na gwałtowny wzrost inflacji. Tego typu potężne wstrząsy geopolityczne mające konsekwencje w funkcjonowania gospodarki spotkały się z wprowadzeniem tarcz osłonowych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Właściwe działania rządu zjednoczonej prawicy doprowadziły do wyhamowanie inflacji, która tak czy inaczej należała przez cały ten okres do najniższych w UE.

Rzeź małych firm dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku. Nie tylko warzywa i owoce drożeją dzięki wyższemu podatkowi VAT
Nie tylko warzywa i owoce drożeją dzięki wyższemu podatkowi VAT. Rzeź małych firm dzięki rządowi Donalda Tuska, wiele nie przetrwa tego roku.

Rzeź małych polskich firm, liczy się kasa nie człowiek

Jak się można stwierdzić, rządy które zwą się „liberalnymi” nigdy nie dbały o społeczeństwo. Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana komentuje sprawę w następujący sposób. „Biorąc pod uwagę, że żywność ma duże znaczenie w koszyku GUS, ale też w rzeczywistości stanowi znaczną część naszych wydatków (27 proc.), zmiana będzie odczuwalna dla obywateli, szczególnie tych mniej zarabiających„. Dzięki powrotowi do 5 % stawki VAT budżet państwa zyska blisko 12 mld zł. Na co pójdą te pieniądze? Śmiem wątpić żeby to była którakolwiek ze 100 obietnic „koalicji 13 grudnia”.

Podwyższona stawka VAT – 5 % obejmie:

mięso i ryby oraz przetwory z nich,
mleko i produkty mleczarskie,
jaja,
miód naturalny,
orzechy,
warzywa i owoce oraz ich przetwory,
tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, 
zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Konfederacja Lewiatan, podaje że samo przywrócenie 5 % stawki VAT na żywność spowoduje skokowy wzrost inflacji o około 0,9 pkt. procentowego. A to spowoduje kolejne podwyżki!

Minister finansów Andrzej Domański mówi – „Musimy, jako Ministerstwo Finansów, jako rząd, prowadzić odpowiedzialną, stabilną politykę dotyczącą także przychodów budżetowych, stąd decyzja dotycząca VAT-u (na żywność – PAP), ale jestem absolutnie przekonany, że na ceny w sklepach ta decyzja będzie miała bardzo, bardzo umiarkowane przełożenie”. To oczywiście nieprawda, gdyż podwyżki pojawiły się już w pierwszy normalny dzień pracy.

Na koniec zachęcam do lektury artykułu Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie..

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia