Jakie warzywa sadzić w Kwietniu? – kilka prostych porad

Kwiecień w ogrodzie: czas na warzywne szaleństwo!

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jakie warzywa sadzić w Kwietniu, dojrzałe warzywa na desce do krojenia
jakie warzywa sadzić w Kwietniu, aby cieszyć się zdrowym jedzeniem

Dzisiaj podpowiadamy, jakie warzywa sadzić w Kwietniu. Warto bowiem już teraz pomyśleć o rozpoczęciu prac w ogrodzie czy na działce.

Kwiecień to miesiąc, który budzi do życia nie tylko przyrodę, ale również ogrodników. Choć pogoda potrafi płatać figle, to właśnie teraz możemy rozpocząć warzywne szaleństwo – siać pierwsze nasiona i sadzonki. Przed siewem warto sprawdzić temperaturę gleby. Większość warzyw preferuje temperaturę co najmniej 10°C. Nasiona wysiewamy na odpowiednią głębokość i gęstość. Informacje te zawsze znajdziemy na opakowaniu. Po siewie glebę należy lekko ugnieść i podlać. W pierwszych dniach warto chronić warzywa przed ptakami i zwierzętami. W razie potrzeby podlewamy warzywa, pamiętając, by nie przesadzać z ilością wody. Pamiętajmy także o pielęgnacji uprawy przez spulchnianie gleby i pielenie. Korzystne będzie również nawożenie warzyw przeznaczonymi do tego środkami. Warto zasięgnąć rady w sklepie ogrodniczym, fachowych portalach internetowych i książkach oraz u osób mających już doświadczenie z uprawianiem warzyw.

Jakie warzywa sadzić w Kwietniu? – Co wybrać?

Na początek warto skupić się na gatunkach warzyw odpornych na chłód, takich jak brokuły, rzodkiewka, szpinak, buraki ćwikłowe czy koper. Brokuły, bogate w witaminy i minerały, możemy wysiać wprost do gruntu lub w doniczkach, by później przesadzić je do ogrodu. Z kolei rzodkiewka to idealne warzywo dla początkujących – szybko rośnie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Szpinak, bogaty w żelazo i kwas foliowy, możemy siać co kilka tygodni, aby zapewnić sobie ciągły dostęp do świeżych liści. Buraki ćwikłowe są nie tylko smaczne, ale również bogate w antyoksydanty. Wysiewamy je bezpośrednio do gruntu, a ich młode liście wykorzystujemy do sałatek. Koper, oprócz walorów smakowych, posiada również właściwości lecznicze, a jego uprawa jest niezwykle prosta.

Dla bardziej wprawionych ogrodników kwiecień to również dobry moment na wysiew cukinii, kabaczka, pomidorów, papryki i ogórków. Te ciepłolubne warzywa najlepiej najpierw wyhodować w doniczkach w domu, a następnie przesadzić do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków.

Sadzimy pomidory, ogórki, cukinie, kabaczka i paprykę

Pamiętajmy, by cukinię i kabaczek sadzić pojedynczo. Pomidorom, papryce i ogórkom należy natomiast zapewnić odpowiednie podpory. Myśląc o tym, jakie warzywa sadzić w Kwietniu, warto też pomyśleć o ich różnorodnych gatunkach. Pomidory możemy uprawiać w różnych odmianach, np. koktajlowe, malinowe, bawole serce, a paprykę w kolorach żółtym, czerwonym, zielonym i pomarańczowym. Ogórki uprawiajmy w różnych terminach, aby cieszyć się ich świeżym smakiem przez całe lato.

Kwiecień to również czas na ziemniaki. Wczesne odmiany, tj. Irys lub Denar, możemy sadzić już na początku miesiąca, a te późniejsze – w drugiej połowie. Ziemniaki to nie tylko smaczny dodatek do obiadu, ale również źródło cennych witamin i minerałów. Pamiętajmy, by przed przystąpieniem do siewu sprawdzić wymagania poszczególnych gatunków i dobrać odpowiednie stanowisko oraz glebę. Uprawa warzyw to nie tylko sposób na zdrową i smaczną żywność, ale również wspaniała forma relaksu i satysfakcja z samodzielnie wyhodowanych plonów. Pamiętajmy, by dostosować gatunki warzyw do panujących warunków pogodowych, regularnie je pielęgnować i cieszyć się obfitymi zbiorami!

Przeczytaj więcej o wiosennych nowalijkach.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia