Ukraina idzie w ślady Rosji i mobilizuje więźniów do walki na froncie, bandyci przeciwko bandytom. Rada Najwyższa Ukrainy poparła w drugim czytaniu projekt ustawy, który pozwoli na dobrowolną mobilizację niektórych kategorii więźniów do walki na froncie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji. Ustawa wprowadziła w życie kilka zmian w dotychczasowym systemie rekrutacji, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań za pomocą systemu elektronicznego. Za pomocą ustawy władze chcą poznać zasoby kadrowe, jakimi dysponuje Ukraina. Armię Ukrainy może zasilić w ten sposób nawet 10 tysięcy skazańców.
Ołena Szuliak, przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. Organizacji Władzy Państwowej, ujawniła kluczowe informacje na temat mobilizacji więźniów. Osoby skazane za morderstwo z premedytacją, gwałty, pedofilię, korupcję oraz przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy nie będą mogły wstąpić do Sił Zbrojnych. Podobnie, ci skazani za przestępstwa związane z narkotykami również nie będą mogli służyć w wojsku. Warunkiem mobilizacji będzie fakt, że dana osoba musi mieć nie więcej niż trzy lata do odbycia swojego wyroku, a także nie może być ponownie skazana podczas służby wojskowej.
Ukraina mobilizuje więźniów – decyzja o zwolnieniu
Decyzja o zwolnieniu warunkowym w celu odbycia służby będzie podejmowana wyłącznie przez sąd, z uwzględnieniem opinii komisji lekarskiej, biura poborowego i jednostki wojskowej, w której dany więzień będzie służyć. Osoby zwolnione warunkowo będą pełnić służbę tylko w wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych pod nadzorem dowódcy. Ich kontrakty wygasną po zakończeniu służby wojskowej lub ogłoszeniu decyzji o demobilizacji, a urlop im nie przysługuje.
Ukraińska mobilizacja więźniów do armii budzi wiele kontrowersji zarówno w społeczeństwie ukraińskim, jak i za granicą. Obawy dotyczą nadużyć, naruszeń praw człowieka oraz obniżenia morale wśród żołnierzy. Jednak zwolennicy decyzji argumentują, że jest to konieczne ze względu na brak żołnierzy w armii i trwający konflikt z Rosją.
Kluczowe jest zachowanie transparentności i nadzoru nad procesem wcielania skazańców do armii, aby uniknąć nadużyć i zapewnić przestrzeganie praw człowieka. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego wsparcia i szkolenia dla skazańców, by mogli skutecznie wykonywać swoje obowiązki jako żołnierze.
Na zakończenie zachęcam do lektury artykułów – Bandyci na froncie oraz Wilkołak z miasta skazańców w armii Putina
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.