Ukraina mobilizuje więźniów do walki na froncie

Ukraina idzie w ślady Rosji i mobilizuje więźniów do walki na froncie, bandyci przeciwko bandytom. Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy, który pozwoli na dobrowolną mobilizację niektórych kategorii więźniów do walki na froncie. Armię Ukrainy może zasilić nawet 10 tys. skazańców.

129

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraina mobilizuje więźniów do walki na froncie. Więzienie
Ukraina mobilizuje więźniów do walki na froncie. Więzienie

Ukraina idzie w ślady Rosji i mobilizuje więźniów do walki na froncie, bandyci przeciwko bandytom. Rada Najwyższa Ukrainy poparła w drugim czytaniu projekt ustawy, który pozwoli na dobrowolną mobilizację niektórych kategorii więźniów do walki na froncie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji. Ustawa wprowadziła w życie kilka zmian w dotychczasowym systemie rekrutacji, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań za pomocą systemu elektronicznego. Za pomocą ustawy władze chcą poznać zasoby kadrowe, jakimi dysponuje Ukraina. Armię Ukrainy może zasilić w ten sposób nawet 10 tysięcy skazańców.

Ołena Szuliak, przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. Organizacji Władzy Państwowej, ujawniła kluczowe informacje na temat mobilizacji więźniów. Osoby skazane za morderstwo z premedytacją, gwałty, pedofilię, korupcję oraz przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy nie będą mogły wstąpić do Sił Zbrojnych. Podobnie, ci skazani za przestępstwa związane z narkotykami również nie będą mogli służyć w wojsku. Warunkiem mobilizacji będzie fakt, że dana osoba musi mieć nie więcej niż trzy lata do odbycia swojego wyroku, a także nie może być ponownie skazana podczas służby wojskowej.

Ukraina mobilizuje więźniów do walki na froncie foto. PAP
Ukraina mobilizuje więźniów do walki na froncie foto. PAP

Ukraina mobilizuje więźniów – decyzja o zwolnieniu

Decyzja o zwolnieniu warunkowym w celu odbycia służby będzie podejmowana wyłącznie przez sąd, z uwzględnieniem opinii komisji lekarskiej, biura poborowego i jednostki wojskowej, w której dany więzień będzie służyć. Osoby zwolnione warunkowo będą pełnić służbę tylko w wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych pod nadzorem dowódcy. Ich kontrakty wygasną po zakończeniu służby wojskowej lub ogłoszeniu decyzji o demobilizacji, a urlop im nie przysługuje.

Ukraińska mobilizacja więźniów do armii budzi wiele kontrowersji zarówno w społeczeństwie ukraińskim, jak i za granicą. Obawy dotyczą nadużyć, naruszeń praw człowieka oraz obniżenia morale wśród żołnierzy. Jednak zwolennicy decyzji argumentują, że jest to konieczne ze względu na brak żołnierzy w armii i trwający konflikt z Rosją.

Kluczowe jest zachowanie transparentności i nadzoru nad procesem wcielania skazańców do armii, aby uniknąć nadużyć i zapewnić przestrzeganie praw człowieka. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego wsparcia i szkolenia dla skazańców, by mogli skutecznie wykonywać swoje obowiązki jako żołnierze.

Na zakończenie zachęcam do lektury artykułów – Bandyci na froncie oraz Wilkołak z miasta skazańców w armii Putina

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia