Zamach na premiera Słowacji – światowi politycy zszokowani

Światowi, europejscy i polscy politycy komentują postrzelenie premiera Słowacji - szok, oburzenie i brak zgody na przemoc

101

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zamach na premiera Słowacji - flaga Słowacji
zamach na premiera Słowacji - światowi przywódcy reagują

Dzisiaj po wyjazdowym posiedzeniu rządu miał miejsce zamach na premiera Słowacji. Do ataku doszło w miejscowości Handlova.

Jeszcze niewiele wiadomo o motywach sprawcy ani stanie zdrowia Roberta Ficy. Do mediów docierają sprzeczne informacje. Swoje oburzenie wyrazili już jednak europejscy politycy. Atak na słowackiego premiera potępili europejscy przywódcy oraz politycy reprezentujący różne, często sprzeczne, poglądy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Layen, napisała na platformie X: „Zdecydowanie potępiam ten nikczemny atak. Takie akty przemocy nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie i podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro.”. Dodała także: „Moje myśli są z premierem Ficą i jego rodziną”. W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Rady Europejskiej – Charles Michel. Napisał: „Nic nigdy nie usprawiedliwia przemocy ani takich ataków”. Z kolei kanclerz Niemiec – Olaf Scholz skomentował: „Nie ma miejsca na przemoc w europejskiej polityce”.

Zamach na premiera Słowacji – reakcje polskich polityków

Na postrzelenie Roberta Ficy natychmiast zareagowali polscy politycy. Donald Tusk napisał w mediach społecznościowych: „Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili.”. W podobnym tonie wypowiedział się Mateusz Morawiecki: „Straszne wieści ze Słowacji w sprawie próby zamachu na premiera Roberta Fico. Robercie, myślami jestem z Tobą.”. Radosław Sikorski – szef MSZ, stwierdził z kolei: „Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico; mam nadzieję na powrót premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia.”. O tragedii wypowiedział się będący w Łodzi prokurator generalny Słowacji – Marosz Żilinka. Stwierdził on, że atak na Roberta Fico to zamach na państwo i człowieczeństwo. W Łodzi na spotkaniu prokuratorów generalnych Grupy Wyszehradzkiej był także Adam Bodnar. Powiedział: „Nie ma zgody na tego typu metody sprawowania polityki w świecie i w Europie. To, co się stało w stosunku do premiera Roberta Fico jest czymś, co absolutnie nie mieści się w jakimkolwiek rozumowaniu.”.

Światowi przywódcy wstrząśnięci tragedią

Do dzisiejszych wydarzeń odniósł się na platformie X Andrzej Duda. Napisał: „Jestem zszokowany próbą zamachu na premiera Roberta Fico. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Fico, jego rodziną i narodem słowackim”. Prezydent Słowacji – Zuzana Czaputova, napisała: „Jestem całkowicie zszokowana dzisiejszym brutalnym atakiem na premiera Słowacji Roberta Fico, który potępiam z całą mocą”. „Życzę mu dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są również z jego rodziną i bliskimi” – dodała. Do ataku na Roberta Ficę odniósł się również sekretarz generalny NATO – Jen Stoltenberg. „Zszokowany i przerażony postrzeleniem premiera Roberta Fico. Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są z Robertem Fico, jego bliskimi i obywatelami Słowacji” – przekazał. Na zamach na premiera Słowacji zareagowali także jego polityczni przeciwnicy. Były premier Słowacji – Igor Matovicz, w mediach społecznościowych zamieścił emocjonalny wpis: „Robert Fico jest moim wieloletnim rywalem politycznym. Taka jest polityka. Jednak jako człowiek życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i głęboko potępiam wszelką przemoc. Pięści i kule niczego nie rozwiążą w polityce. Proszę, bądźmy ludźmi.”.

Więcej o postrzeleniu  Roberta Ficy możesz przeczytać pod tym linkiem.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia