Nowelizacja ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy!

Nowe zasady przedłużania pobytu w Polsce, lekarze i pielęgniarki z Ukrainy łatwiej znajdą zatrudnienie

140

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowelizacja ustawy - wnętrze auli obrad polskiego parlamentu. Na wprost mównicy, ustawione koliście, ławy a w nich parlamentarzyści. Z tyłu za mównicą , pionowa biało-czerwona flaga, a na niej polski orzeł.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalił wczoraj tj. 15 maja 2024 roku nowelizację ustawy, o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za nowelizacją ustawy głosowało 381 posłów, przeciw zagłosowało 14 posłów z Konfederacji oraz pięciu z PiS. Natomiast od głosu wstrzymało się 20 posłów PiS. Nowelizacja ustawy

Najpierw posłowie poparli przyjęcie poprawek, zgłoszonych przez kluby KO i Polska 2050-TD w trakcie drugiego czytania, co zarekomendowała Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jednocześnie odrzucono kilka poprawek Konfederacji i poprawkę PiS, co rekomendowała ta sama komisja.

Jakie zmiany znajdziemy w nowelizacji ustawy?

Przede wszystkim, legalnie przebywający w Polsce Ukraińcy, posiadający numer PESEL UKR będą mogli przedłużyć swój pobyt do 30 września 2025 roku. Zgodnie z przyjętymi poprawkami w życie wejdą nowe zasady potwierdzające tożsamość obywatela Ukrainy, który ubiega się o nadanie numeru PESEL. Będzie można tego dokonać jedynie na podstawie ważnego Dokumentu Podróży Cudzoziemca.

W przyszłym roku, np. wypłata świadczenia 800+ zostanie powiązana z obowiązkiem szkolnym dzieci z Ukrainy. Przewidziano również przedłużenie dostępu do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych oraz socjalnych. Również świadczeń wypłacanych przez ZUS, a także możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Nowelizacja określa na 36 miesięcy, maksymalny czas uczestnictwa w bezpłatnych, dodatkowych zajęciach z języka polskiego dla uczniów, którzy rozpoczęli udział w takich zajęciach w latach 2022/2023 i 2023/2024.

Wśród przyjętych poprawek znajduje się wsparcie dla przedstawicieli zawodów medycznych. Mianowicie, wydłużeniu o cztery miesiące ulegnie termin składania wniosków, o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, dentysty, pielęgniarki i położnej oraz honorowania świadectw obywateli państwa, które wypowiedziało umowę międzynarodową o ich wzajemnym uznawaniu.

O tej poprawce wypowiedziała się podczas posiedzenia komisji wiceministra edukacji, Joanna Mucha, która stwierdziła jej zasadność z powodu zaprzestania wydawania przez Białoruś swoim obywatelom przebywającym za granicą dokumentów potwierdzających maturę. Z tego powodu, osoby te nie mogą podjąć studiów w Polsce. Prawdopodobnie może to dotyczyć około pięciu tysięcy obywateli Białorusi, a nie wykluczone, że również obywateli innych krajów.

Co jeszcze się zmieni?

Otóż od 1 lipca, Ukraińcy znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji, będą mogli mogli uzyskać finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia, jedynie na podstawie umowy zawartej z właściwym miejscowo wojewodą bądź organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Zgodnie z ustawą, nastąpi wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, które ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych. Podobnie będzie z finansowaniem wykonywania fotografii oraz jednorazowym świadczeniem pieniężnym 300 zł, które będą wygaszane od 1 lipca.

Przyjęta przez Sejm znowelizowana ustawa, trafi teraz pod obrady Senatu.

Mogłeś pominąć: Cukrzyca typu 2 i aktywność fizyczna

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia